Denník N

Gašpar nemá na klamstvá o tíme Gorila odpoveď ani ospravedlnenie

Foto – TASR
Foto – TASR

Policajný prezident povedal, že už nebude na otázky o osobných príplatkoch pre členov tímu Gorila odpovedať.

Kde sa stratili príplatky pre členov tímu Gorila, ktoré im v januári 2015 navrhol šéf tímu Marek Gajdoš a policajný prezident Tibor Gašpar k nim podpísal súhlasnú doložku?

Policajné prezídium na túto otázku nechce odpovedať. Po piatich dňoch vyhlásilo, že už k téme nemá čo povedať.

„Vzhľadom na to, že členovia tímu si ďalej neželajú, aby boli zverejňované ich osobné údaje a finančné platové záležitosti, k tejto téme sa ďalej vyjadrovať nebudeme,“ napísalo policajné prezídium.

Gašpar pritom rád opakuje, že sa mu nepáči, ako politici a médiá kritizujú policajný zbor. „Ako prezidentovi policajného zboru mi záleží na tom, aby sme dôveru občanov v policajný zbor zvyšovali a uchádzali sa o dôveru každý deň.“ Keď má však poskytnúť dôveryhodné vysvetlenie o príplatkoch, mlčí.

Už len mlčanie

Ak by Gašpar odpovedal na otázky o príplatkoch pre tím Gorila pravdivo, musel by priznať, že minulý týždeň vo štvrtok nehovoril na tlačovej besede pravdu, keď obvinil bývalého šéfa tímu Gajdoša z klamstva.

„Prezídium Policajného zboru transparentne a nad rámec zverejnilo odmeny a osobné príplatky členov tímu Gorila. Zo zoznamu, ktorý Denník N zverejnil, je zrejmé, že väčšina členov tímu má vyššie osobné príplatky oproti času, keď do tímu prišli. Jednoznačne sa to týka aj pána Gajdoša, ktorému bol takto zvýšený osobný príplatok o sumu 171 eur, na rozdiel od jeho tvrdení v rozhovore, že mu osobný príplatok nikto nezvyšoval,“ napísalo policajné prezídium.

Gajdoš však v rozhovore nehovoril nič, čo by bolo v rozpore s týmto tvrdením vedenia polície. Povedal iba, že sa ho už netýkalo zvýšenie príplatkov z januára 2015, ktoré mu v kancelárii Gašpara sľúbil minister vnútra Robert Kaliňák.

Keď príplatky nechodili, Gajdoš sa znovu pripomenul v novembri 2016, teda už po tom, čo oznámil odchod do civilu. Znovu však neboli schválené. Gašpar aj Kaliňák najprv tvrdili, že neexistuje Gajdošov návrh, ktorý by neschválili. Ukázalo sa však, že neschválili ani návrh z januára 2015, ani z novembra 2016.

O tom druhom Gašpar tvrdí, že sa k nemu nedostal a skončil u riaditeľa kancelárie. O tom prvom najprv Gašpar tvrdil, že ho schválil. Keď však tím Gorila povedal, že peniaze nikdy nevidel, mlčí Gašpar aj Kaliňák.

Ministerstvo vnútra na otázku, či nariadi kontrolu toho, čo sa s peniazmi stalo, neodpovedalo.

Matovič: Gašpar kryje Kaliňáka

Opozícia bude od Gašpara žiadať vysvetlenie, čo sa s peniazmi stalo a prečo klamal. Otvorím to na najbližšom výbore. Nechcelo sa mi veriť, že by ten vyšetrovateľ v takejto jednoduchej a overiteľnej veci klamal,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Opozícia zvoláva výbor po tom, čo šéf tímu Gajdoš poskytol rozhovory Denníku N a Aktualitám.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že Gašpar kryje Kaliňáka. „Policajný prezident Gašpar drží bobríka mlčanlivosti, aby nemusel priznať, že odmeny nakoniec členom tímu zatrhol samotný Kaliňák. A keďže Kaliňák je dostatočne zbabelý priznať svoju chybu, zrejme to v tomto štádiu aj ostane.“

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie