Denník N

Beblavý sa zbližuje s Progresívnym Slovenskom, chystajú ideové debaty

Poslanec Miroslav Beblavý. Foto N – Tomáš Benedikovič
Poslanec Miroslav Beblavý. Foto N – Tomáš Benedikovič

Iniciatíva poslanca Beblavého s názvom V mojom mene chystá spoločné debaty s Progresívnym Slovenskom. Nazýva ich Big Idea Slovakia a majú reagovať na vyprázdnenosť slovenskej politiky.

Skupina okolo poslanca Miroslava Beblavého a združenie Progresívne Slovensko, ktoré tvoria najmä ľudia z IT biznisu a ich najvýraznejšou tvárou je Ivan Štefunko, majú k sebe zase o niečo bližšie. Beblavý so Štefunkom ohlásili, že chystajú ideové diskusie, ktoré nazvali Big Idea Slovakia.

„Reagujeme nimi na ideovú vyprázdnenosť súčasnej slovenskej politiky a verejnej diskusie, ktoré sa často menia na gladiátorský súboj osôb a urážok, nie myšlienok a návrhov,“ napísali v spoločnom vyhlásení.

Cieľom Big Idea Slovakia je podľa oboch lídrov priniesť diskusiu o zásadných, ale reálnych návrhoch pre Slovensko. Diskusie majú byť tematické, konať by sa mali každý mesiac a nové myšlienky či témy by nemali prezentovať len ľudia z Progresívneho Slovenska či Beblavého skupiny.

Good Idea?

Beblavého a Štefunkova predstava je, že na každej debate vystúpi nielen autor návrhu, ale aj nejaký oponent. „Mala by tak mať divácky atraktívnu formu ostrej a otvorenej diskusie,“ píše sa ešte v predstavení myšlienky.

Inšpiráciou boli napríklad študentské debaty, ktoré sa uskutočňujú na Oxforde.

Názov Big Idea Slovakia je odkazom na oficiálny slogan Slovenska „Good Idea Slovakia“, teda „Dobrý nápad, Slovensko“. Tento slogan podľa Beblavého znie dobre, dnes však na Slovensku robíme len málo pre to, aby sme ho naplnili.

Prvá debata sa bude konať 1. februára a jej témou bude návrh na zrušenie vyšších územných celkov bez náhrady, s ktorým prišiel poslanec Miroslav Beblavý so svojou kolegyňou Katarínou Macháčkovou minulý týždeň.

Ivan Štefunko. Foto N - Vladimír Šimíček
Ivan Štefunko. Foto N – Vladimír Šimíček

Rozprávajú sa často

Spolupráca medzi skupinou V mojom mene a Progresívnym Slovenskom nie je prekvapivá. Ľudia z oboch iniciatív od začiatku hovoria, že si rozumejú, a je možné, že budú mať k sebe bližšie a bližšie.

„S priateľmi z Progresívneho Slovenska sa rozprávame často. Na tomto projekte sme našli okamžitú zhodu a je prejavom našich spoločných hodnôt. Keď zhodu nájdeme aj na ďalších aktivitách, budeme o tom určite verejnosť informovať,“ vraví Beblavý.

Beblavý podobne hovoril už v rozhovore pre Denník N vlani v septembri. „Základný ťah je podobný, výraznejšie spory s týmito ideami tam nevidím. Ako riziko, ktoré sa však netýka len ich, vnímam schopnosť získať reálnu silu. Bez nej Slovensko nezmeníte.“

Keď Beblavý neskôr v novembri sformoval iniciatívu V mojom mene, podporilo ho zase Progresívne Slovensko. „Aktivite Miroslava Beblavého a jeho kolegov fandíme,“ povedal vtedy Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska.

„Momentálne sa bavíme o hľadaní synergií a najefektívnejšej spolupráci medzi našimi aktivitami, keďže všetci rovnako vnímame ideovú vyprázdnenosť verejnej diskusie a potrebu posunúť krajinu vpred.“

Iniciatívy sa menia na strany

Myšlienkové iniciatívy či občianske združenia sa v slovenskej realite často menia na politické strany. Príkladom môže byť združenie Alfa Radoslava Procházku, ktoré sa postupne premenilo na stranu Sieť. Aj Miroslav Beblavý už podobnú iniciatívu založil. Bolo to po jeho odchode z SDKÚ, volala sa Tvoríme Slovensko a pracoval v nej spolu s Luciou Žitňanskou.

Beblavý a Žitňanská nakoniec v jednej strane neskončili, on vstúpil do Siete a súčasná ministerka spravodlivosti sa stala podpredsedníčkou Mosta-Híd. K Beblavého iniciatíve V mojom mene sa hlási aj expert na zahraničnú politiku Vladimír Bilčík, poslankyne Katarína Macháčková, Simona Petrík a Zuzana Zimenová, ale napríklad aj Viera Dubačová, ktorá kandidovala za OĽaNO.

V Progresívnom Slovensku okrem Štefunka či Dubéciho figuruje aj IT podnikateľ Michal Truban, riaditeľka známeho on-line portálu Profesia.sk Ivana Molnárová, dramaturgička a producentka Zora Jaurová či právnik Radovan Pala. Medzi podporovateľmi združenia sú spolumajiteľ internetového kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško, advokátka Zuzana Čaputová a spoluvlastník softvérovej firmy Eset Anton Zajac.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie