Denník N

Kaliňák Gašparove klamstvá nemieni riešiť: Vybavené, skončil som

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra odmieta preveriť, prečo peniaze schválené na príplatky pre tím Gorila nedorazili k policajtom na účet.

„V týchto veciach som už odpovedal na všetko, čo som povedať mal.“ Minister vnútra Robert Kaliňák odmieta vysvetliť a dať preveriť, kde skončili peniaze určené na príplatky policajného tímu Gorila.

„Dokumenty boli zverejnené a tým je to pre mňa uzavreté,“ vyhlásil Kaliňák, ktorý po rokovaní vlády obviňoval novinárov z klamstva a zo zaujatosti. „V prípade pána Gajdoša bolo jasné, že klamal. Tým tá téma je aj pre mňa uzatvorená,“ povedal minister.

Ako postupne prestali o príplatkoch hovoriť

Bývalý šéf tímu Gorila Marek Gajdoš v rozhovore pre Denník N opísal situáciu z januára 2015, keď si ho Kaliňák zavolal do kancelárie policajného prezidenta. Pýtal sa ho na nevyhnutnosť stíhania, ktoré sa týkalo SIS, a povedal mu, že rád tímu zvýši osobné príplatky. Gajdoš síce návrh poslal, k zvýšeniu však nedošlo.

Policajný prezident na tlačovej besede následne ukázal novinárom samotný návrh, kde je jeho súhlasná doložka. Tvrdil, že je to dôkaz, že Gajdoš klame. Bývalý šéf tímu však neklamal, čo zopakoval aj po Gašparovej tlačovke –peniaze policajtom naozaj nikdy neprišli. Gašpar sľúbil, že to vysvetlí, napokon to však neurobil. Zverejnil len to, aké mali policajti príplatky pred nástupom do tímu a ako im ich zvýšili v roku 2014. K tomu, čo sa stalo s peniazmi určenými na zvýšenie v januári 2015, sa odmieta vyjadriť.

„Už len v jeho prípade došlo k zvýšeniu osobného príplatku dvojnásobne a tvrdil, že nie,“ povedal o Gajdošovi minister. „Všetci členovia tímu si neželajú, aby o takých osobných veciach, ako sú ich platové náležitosti, sa verejne hovorilo, čo rešpektujem. Vy ste dostali všeobecnú informáciu k dispozícii, ktorá jasne preukázala, že oproti tomu, ako začali fungovať, sa im zvýšili 69 personálnymi rozkazmi jednotlivé platové náležitosti,“ povedal tiež Kaliňák. Platy policajtov od neho pritom nikto nežiada.

Čo sa stalo s peniazmi odsúhlasenými v januári 2015, ktoré on sľúbil v kancelárii Gašpara, nepovedal. „Vybavené, skončil som, povedal som. Všetci policajti dostali zvýšené,“ tvrdil Kaliňák.

Žitňanská: Ak máme dôverovať polícii, musíme dôverovať aj jej prezidentovi

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) povedala, že za policajného prezidenta nesie politickú zodpovednosť Kaliňák, a preto otázku, či môže byť Gašpar ďalej vo funkcii, musí zodpovedať Kaliňák. „Kľúčová úloha politikov je v tom, aby vytvorili podmienky na to, aby sa zvyšovala dôveryhodnosť. Ak máme dôverovať polícii, musíme dôverovať aj policajnému prezidentovi. Vysvetľovanie káuz je kľúčové,“ povedala Žitňanská.

Kaliňák však Gašparovi dôveruje. „Pre mňa je najdôveryhodnejší pán prezident policajného zboru, práve preto, že od roku 2006, keď mala polícia dôveryhodnosť zhruba niečo vyše 30 percent, sa podarilo dostať dôveryhodnosť policajného zboru na viac ako 54 percent, čo je pre mňa veľmi uspokojujúci výsledok, a to je pre mňa rozhodujúce, fakty, ktoré môžeme merať, a nie váš názor,“ vyhlásil minister.

Koalícia bude v týchto mesiacoch rokovať o novom spôsobe menovania policajného prezidenta. Žitňanská nechcela presne hovoriť, akú má predstavu, považuje však za dôležité verejné vypočutie kandidátov v parlamentnom výbore.

„Ja som už s jednou svojou predstavou kedysi prišiel. Proti nej bola vtedajšia opozícia, ktorej súčasťou bol aj dnešný náš koaličný partner, takže chcem si hlavne s ním vyjasniť pozíciu, kde nastala zmena a posun,“ povedal Kaliňák, ktorý kedysi ako opozičný politik navrhoval výberové konania pre štyroch policajných funkcionárov.

Zmeniť by sa malo aj postavenie inšpekcie. Kým Žitňanská by chcela inšpekciu úplne vyňať spod kompetencie Kaliňáka, on má inú predstavu. „Bude na generálnej prokuratúre vytvorený špeciálny odbor, ktorý sa bude venovať trestným činom ozbrojených zborov tak, aby boli pretrhnuté väzby u lokálnych prokurátorov. Malo by to byť priamo na generálnej prokuratúre s pobočkami v jednotlivých krajoch.“

Kauza Gorila

Teraz najčítanejšie