Denník N

Vláde velí plukovník Fico, povýšili ho päť dní pred voľbami

Robert Fico, vtedajší minister obrany František Kašický a minister vnútra Robert Kaliňák v roku 2006 v Afganistane. Dnes by Fico mohol vojenskej jednotke veliť. Foto – TASR
Robert Fico, vtedajší minister obrany František Kašický a minister vnútra Robert Kaliňák v roku 2006 v Afganistane. Dnes by Fico mohol vojenskej jednotke veliť. Foto – TASR

Aktualizované v piatok o 16:40. Bývalí ministri obrany tvrdia, že by im ani nenapadlo rozdávať hodnosti politikom. Medzi vojakmi by to vraj mohlo vyvolať odpor.

Premiér Robert Fico na svoju vojenskú službu spomína rád. V druhej polovici osemdesiatych rokov narukoval na posádku v Janoviciach nad Úhlavou pri hraniciach s vtedajším západným Nemeckom. Mladý právnik Fico tam rok pôsobil ako asistent vojenského vyšetrovateľa.

„Keď som slúžil na Šumave, nadával som ako pohan celý rok, ale malo to svoj význam,“ rozprával vlani novinárom.

Od marca sa však nepochválil, že to medzi vojakmi dotiahol pomerne vysoko – hoci až keď sa stal premiérom. Bývalý minister obrany a podpredseda Smeru Martin Glváč predsedu vlády Fica v tichosti povýšil do hodnosti plukovníka, čo je vyššia dôstojnícka hodnosť. Stalo sa tak minulý rok len päť dní pred marcovými voľbami.

„Mimoriadne povyšujem docenta JUDr. Roberta Fica z hodnosti poručík do hodnosti plukovník v zálohe,“ napísal Glváč v rozkaze.

Toto povýšenie potvrdil Denníku N aj Glváč, ktorý je dnes podpredsedom parlamentu. Podpredseda Smeru poslal krátke stanovisko, v ktorom to označil za štandardnú vec. „Ide o súčasť systémového povyšovania vojakov v zálohe. Robert Fico, ako je verejne známe, absolvoval základnú vojenskú službu.“

Na priamu otázku, či vymenoval aj ďalších politikov, už bývalý minister neodpovedal. Denník N sa pokúšal získať vyjadrenie aj Roberta Fica, Úrad vlády však zatiaľ nereagoval.

Štandardná prax?

Minister obrany môže zo zákona povýšiť kohokoľvek, kto absolvoval vojnu a je vedený ako vojak v zálohe.

Môže mu dať akúkoľvek hodnosť s výnimkou generálskej, o ktorej už rozhoduje prezident.

Fico nie je ojedinelým príbehom. Ministerstvo obrany Denníku N priznalo, že minister za SNS Peter Gajdoš na jeseň povýšil predsedu SNS a šéfa parlamentu Andreja Danka za kapitána. V tomto prípade to vysvetlilo tým, že Danko sa zaslúžil o navýšenie vojenského rozpočtu.

O štandardný postup rozhodne nejde. V minulosti síce bolo bežné, že muži, ktorí absolvovali povinnú vojenskú službu, mohli byť v ďalších rokoch povyšovaní. Podmienkou však bolo, že s nimi armáda počítala v prípade mobilizácie a predurčila im konkrétne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Rozdávanie hodností politikom

Teraz najčítanejšie