Denník N

Je to kniha o mestách, ale aj o túžbach, snoch a vzťahoch. A je krásna (foto)

Neviditeľné mestá Itala Calvina dostali novú podobu s grafikami Daniely Olejníkovej.
Neviditeľné mestá Itala Calvina dostali novú podobu s grafikami Daniely Olejníkovej.

Roky fascinuje čitateľov, architektov aj filozofov. Kniha Neviditeľné mestá Itala Calvina vyšla v nevšednej podobe, ktorá je dielom grafického dizajnéra Pala Bálika a ilustrátorky Daniely Olejníkovej.

Je to kniha o mestách. Mestách, ktoré sú príliš reálne na to, aby neexistovali, a príliš fiktívne na to, aby sa o nich dalo napísať s takou presnosťou. Je to kniha o mestách, ktoré stoja na vysokých koloch, aj keď sú na rovine a na súši, sú postavené z bambusu a zinku, majú balkóny a medzi nimi sa ťahajú povrazy, ktoré ukazujú, kto je s kým brat a sestra, a kto je s kým priateľ a nepriateľ. Je to kniha o mestách, ktoré sa inak javia, keď k nim prichádzate po súši, a inak, keď sa k nim plavíte loďou. Je o mestách, na ktoré nemôžete zabudnúť, aj keď ste v nich nikdy v živote neboli.

„Je to kniha o všetkom,“ hovorí ilustrátorka Daniela Olejníková. A je to presne tak. Italo Calvino ju napísal v roku 1972, ale čas aj priestor v nej plynú celkom inak, než v skutočnom svete. Panovník Kublaj Chán sedí v tieni svojich záhrad a počúva rozprávanie cestovateľa Marca Pola, ktorý mu opisuje päťdesiatpäť navštívených miest. Nie, nie je to tak celkom kniha o mestách. Je to kniha o túžbach, o snoch, o väzbách a vzťahoch, o pamäti a o citoch.

V českom preklade vyšla v roku 1986, v slovenskom v roku 2000. V kníhkupectvách ju už však nezoženiete, iba ak v antikvariátoch. To však nie je jediný dôvod, ktorý je za tým, že teraz vychádzajú Neviditeľné mestá v novom vydaní. To vydanie totiž vôbec nie je obyčajné. A ani nemohlo byť, keďže grafický dizajnér Palo Bálik a ilustrátorka Daniela Olejníková dostali z Artfora voľnú ruku a k tomu ešte aj výzvu: Urobte niečo úplne čudné, iné. Podarilo sa. Neviditeľné mestá sú podivné, iné, čudné, krásne.

Na prvý pohľad to vyzerá ako klasická kniha a kto sa chce nechať uniesť vlastnou fantáziou, môže ignorovať zboku presvitajúce farebné pásiky a predstavovať si vlastné vizuály k textu.
Na prvý pohľad to vyzerá ako klasická kniha. Kto sa chce nechať uniesť vlastnou fantáziou, môže ignorovať zboku presvitajúce farebné pásiky a predstavovať si vlastné vizuály k textu.
Pre ostatných čitateľov je pribalená aj pomôcka v tvare cestovného dokladu, aký nosili ľudia v ríši Kublaja Chána. Dajú sa ňou rozrezať/otvoriť strany.
Pre ostatných čitateľov je pribalená aj pomôcka v tvare cestovného dokladu, aký nosili ľudia v ríši Kublaja Chána. Dajú sa ňou rozrezať/otvoriť strany.
Výsledkom je striedanie textu a dvojstranových ilustrácií. Je to kniha, ale zároveň aj galéria s trvalou výstavou. Foto – Jakub Kratochvíl
Výsledkom je striedanie textu a dvojstranových ilustrácií. Je to kniha, ale zároveň aj galéria s trvalou výstavou. Foto – Jakub Kratochvíl/Artorum
Tekla.
Mestá v Calvinovej knihe nesú ženské mená. A nebude to žiadna náhoda. Toto je mesto Tekla.

Inšpiratívny text

„Raz mi tú knihu podstrčil otec so slovami – toto sa ti bude páčiť,“ hovorí Daniela Olejníková. Nepamätá si, kedy to bolo, ale nemýlil sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie