Denník N

Newsfilter: Vyhraj voľby, budeš kapitán

O dôstojníkoch Ficovi a Dankovi. Premiér znižoval ceny vyhrážaním sa. Beblavý a Progresívne Slovensko sa budú ukazovať spolu + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

Danko a Fico dostali bezdôvodne dôstojnícke hodnosti
Robert Fico a Andrej Danko boli ako aktívni politici povýšení do dôstojníckych funkcií. Ani armáda, ani politici o tom v čase povyšovania neinformovali.

Ficovi dvihol hodnosť päť dní pred voľbami jeho stranícky kolega Martin Glváč, ktorý bol minister obrany v minulej vláde. Vysvetlil to ako „súčasť systémového povyšovania vojakov v zálohe“.

Dankovi dal zasa hodnosť kapitána minister za SNS Peter Gajdoš na jeseň minulého roka. Dôvodom malo byť, že sa Danko zaslúžil o navýšenie vojenského rozpočtu.

Ani Fico, ani Danko nemôžu tvrdiť, že by ich povýšenie malo iný význam, ako vyhovieť ich mužskému egu. Ministri iných vlád totiž svorne tvrdia, že nič také oni nerobili, že to nie je nijako potrebné a že to ešte aj môže uraziť naozajstných vojakov.

Fico a Danko navyše slovenskej armáde nikdy nijako nepomohli, ani jeden z nich pre jej rozvoj alebo víziu neurobil nič zaznameniahodné. Napriek tomu sa nehanbili si tie výložky vypýtať.

Fico a Danko budú teraz hovoriť, že sa v skutočnosti nič nestalo. Majú pravdu v tom, že za to nemajú žiadne peniaze a že to vlastne nemajú ako zneužiť.

Škoda je v hanbe, ktorú teraz všetci zažívame. Na čele našej krajiny sú dve osoby, ktoré si až tak potrebujú niečo dokazovať, že si preto od podriadeného vypýtajú vyššiu vojenskú hodnosť.
Fico menil ceny elektriny, ponížil pritom Holjenčíka aj Křetínského
Robert Fico prinútil predsedu regulačného úradu Jozefa Holjenčíka, aby zmenil svoje oficiálne rozhodnutie a niektoré ceny energií dal naspäť na úroveň minulého roka. Nový výnos by mal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydať podľa Ficových slov už vo štvrtok a zrejme sa bude týkať pripojení obcí a menších podnikov na strednom Slovensku a ceny za distribúciu plynu na celom Slovensku. V oboch prípadoch sa teda dotkne firiem, kde štát podniká spoločne s EPH Daniela Křetínského.

Stredajšie rokovanie na úrade vlády zvolal premiér po tom, čo sa mu v utorok v Martine starostovia za Smer sťažovali, že takzvané fixné poplatky za elektrinu skočili od januára mnohým z nich hore o stovky až tisícky eur. Hovorili pravdu, od januára naozaj platí pre časť zákazníkov nový, drahší cenník. Cenu zdvíhali malým firmám aj na západe a východe Slovenska, ale robili to postupne v priebehu siedmich rokov. Starostovia sa aj vtedy sťažovali, ale šok nebol taký veľký ako u Stredoslovákov.

Ekonomická pointa je v tom, že najmä obce majú odber historicky nastavený tak, že distribučka musí pre ne rezervovať oveľa väčšie kapacity, ako skutočne potrebujú. To ju stojí zbytočné peniaze, a preto ich chcela šokovou metódou prinútiť, aby si ističe vymenili.

Ibaže nevyšlo. Křetínského ľudia veľmi dobre vedia, že ÚRSO nie je ani centimeter nezávislý. Vychádzali však z predstavy, že ak sa na niečom dohodnú s jeho predsedom Holjenčíkom, tak to je, akoby na to mali povolenie od Fica. Odteraz vedia, že už ani takto to nefunguje.
Beblavý diskutuje s Progresívnym Slovenskom
Nezávislý poslanec Miroslav Beblavý oznámil, že v spolupráci so združením Progresívne Slovensko bude raz mesačne organizovať „ideové diskusie“. Potvrdili sa tým predpoklady, že ľudia okolo Beblavého a skupina, ktorú okolo seba zorganizoval podnikateľ Ivan Štefunko, majú sebe blízko a testujú možnosť, že by robili politiku spolu.

Beblavý prináša do spojenectva vlastnú popularitu a tri neskúsené poslankyne z kandidátky Siete. Návrhom na zrušenie VÚC dal najavo, že jeho skupiny sa tohtoročné župné voľby netýkajú. Beblavý preto s kolegyňami môžu naďalej v pokoji využívať parlament na dvíhanie vlastnej ceny pre potenciálnych nápadníkov. Ako napríklad minulý týždeň, keď návrh na zrušenie žúp tak rozčúlil premiéra, že na Beblavého verejne zaútočil. Kvety by mu za to mal poslať ten „poslanec bez akejkoľvek podpory“.

Ani Progresívne Slovensko nechce ostať len organizátorom besied pre 30 divákov. Vzniklo síce ako združenie, ale od začiatku hovorilo, že jeho cieľ je politický – dostať sa k moci a vládnuť. Najneskôr do roka sa preto Progresívne Slovensko buď postupne rozplynie v bratislavských kaviarňach, alebo sa zmení na normálnu politickú stranu, ktorá má predsedu, počet členov aspoň ako SaS a vie povedať, či by šla do vlády radšej so Sulíkom, alebo s Ficom.

Až potom môže prísť na rad debata, či Beblavému bude stačiť byť Štefunkovým podpredsedom, alebo si trúfne na niečo vlastné.
Jednou vetou:
• Vláda schválila poskytnutie stimulov šiestim firmám z automobilového a strojárskeho priemyslu, ktoré plánujú investovať 28,6 milióna eur a vytvoriť 400 nových pracovných miest.

• Vo veku 89 rokov zomrel čelný predstaviteľ Komunistickej strany Československa Gejza Šlapka.

• Minister vnútra Robert Kaliňák dôveruje policajnému prezidentovi a nebude vysvetľovať, prečo Tibor Gašpar nehovoril pravdu o príplatkoch pre tím Gorila.

• Špeciálny súd zmiernil trest skorumpovanému kardiológovi Viliamovi Fischerovi a dovolil mu v podmienke znovu vykonávať lekársku prax.

• Premiéra Roberta Fica „mrzí“, že Andrej Kiska odmietol vyznamenať ľudí, ktorí pracovali na slovenskom predsedníctve, ale „iné podujatie, ktoré sa tiež začína na ‚P‘, dostalo štátne vyznamenanie“.

• Slovenský europoslanec Vladimír Maňka bude jedným z 5 kvestorov europarlamentu, ktorí majú na starosti finančné a administratívne záležitosti.

• Vicepremiér Peter Pellegrini žiada od vládnej agentúry NASES vysvetlenie, prečo chce robiť zákazku na rozvoj Slovensko.sk za takmer 20 miliónov eur bez súťaže.

• CIA odtajnila informácie, medzi ktorými je aj dokument z roku 1954 , v ktorom sa píše  o „správach z posádkového mesta Košice, ktoré naznačujú, že československá armáda vlastní, a to len na krátky čas, poľné atómové delo“.
FB status dňa:


Zaujímavé texty:
• Peter Schutz o tom, že Danko je vákuové vrece (korzar.sk).

• Ján Kuciak o nových kšeftoch Mariána Kočnera (aktuality.sk).

• Martin M. Šimečka o kapitalizme a demokracii. (dennikn.sk).

• Michal Havran o politickej teológii. (sme.sk).

• Michal Červený sa rozprával so šéfom lyžiarskej asociácie (dennikn.sk).
Citát dňa:

Chcel som tu napísať niečo v duchu, že je katastrofa, ak minister obrany akéhokoľvek štátu spraví kapitána z nejakého zakomplexovaného trtka… ale radšej budem ticho. Nemám slov. 

Igor Matovič 
Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Rozdávanie hodností politikom

Slovensko

Teraz najčítanejšie