Denník N

Procházka: Vláda vás chce stíhať za jeden stiahnutý film

Foto – TASR
Foto – TASR

Dohodnúť sa s ľuďmi, ktorí verejne niečo sľúbia a o mesiac už to neplatí, je zložitá robota.

Pred pár mesiacmi nám vládna strana podpísala v parlamente záväzok, že účasť schránkových firiem sa zákonom obmedzí nielen pri verejnom obstarávaní, ale v celom prostredí nakladania s verejnými zdrojmi. Tento týždeň už sa jej do toho vôbec nechce.

A nechce sa jej ani do ďalšieho sľubu. V apríli minulého roku sme navrhli, aby ľudia, ktorí si na internete stiahnu film alebo pesničku pre svoju osobnú potrebu, nečelili hneď trestnému stíhaniu.

V parlamente nám tento návrh neprešiel, s odôvodnením, že vláda pripraví vlastný návrh s podobným obsahom. Ministerstvo spravodlivosti dokonca otvorene sľúbilo, že trestný čin to bude až pri prekročení konkrétnej hodnoty stiahnutých súborov.

Toto obmedzenie však na vláde z návrhu vypadlo a do parlamentu to vláda posiela v podobe, v ktorej hrozí trestné stíhanie každému, kto si stiahne čo len jednu pesničku či film, bez ohľadu na peňažnú hodnotu.

Tak ja teda neviem. Vyšliapnuť si cez trestný zákon na mladých ľudí, pre ktorých hudba nie je žiadny kontraband a jej nelegálnym šírením sa neživia, by sa dalo pochopiť v krajine, v ktorej sa všetky ostatné pravidlá dokonale dodržiavajú. V krajine, v ktorej idú poslanci vzorom všetkým ostatným. A kde majú mladí ľudia vyriešené všetky ostatné potreby.

Lenže Slovensko dnes takouto krajinou nie je. Máme jednu z najvyšších nezamestnaností mladých ľudí v Európe. V niektorých obciach jedinú infraštruktúru pre stretnutia mládeže predstavujú prístrešky autobusových zastávok. Čo má nohy, to sa z hladových dolín snaží odísť niekam, kde sa dá normálne zarobiť.

A vláda chce týmto mladým ľuďom povedať, že stačilo roztopaše na internete, všetci domáci používatelia autorsky chráneného internetového obsahu pôjdu sedieť? Vláda, ktorá priťahuje obojok všade, kam dočiahne, pričom sama má na rováši oveľa horšie veci?

Nebolo by rozumnejšie sústrediť sa na lepšiu dostupnosť a kvalitu elektronických služieb štátu a vrhnúť sily do rozvoja slovenského potenciálu v oblasti informačných technológií?

Takéto plošné hrozby trestným stíhaním menia Slovensko na horší obraz, než na ktorý si môže trúfať.

Zvyšujme technologickú kompetenciu, pestujme naše schopnosti v digitálnej ekonomike a nechajme bežných používateľov internetu žiť si v jeho priestore tak, ako vedia a chcú. Nechajme jednoducho sieť čo najviac otvorenú.

Autor je predseda politickej strany Sieť.
Text bol pôvodne publikovaný na jeho FB stránke.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie