Denník N

Väčšine primátov hrozí vyhynutie

Samica gorily. Foto – TASR/AP
Samica gorily. Foto – TASR/AP

Pri niektorých druhoch lemurov, opíc a ľudoopov klesla populácia len na niekoľko tisíc jedincov. V prípade gibona s latinským názvom Nomascus hainanus zostalo menej ako tridsať zvierat, vraví vedec.

V štúdii, ktorá vyšla tento týždeň, vedci ohodnotili, ako sa darí viac ako 500 druhom primátov na celom svete. Medzi tieto živočíchy radíme všetky lemury, opice alebo ľudoopy.

Na výskume sa podieľalo až 31 odborníkov na primáty z celého sveta. Ich zoznam je taký dlhý, že v prestížnom časopise Science Advances, ktorý o zisteniach informuje, zaberá až osem riadkov.

Autori zistili, že celosvetovo až okolo 60 percentám primátov hrozí v súčasnosti vyhynutie, v 75 percentách populácie týchto živočíchov klesajú. Ohrozený je každý druh ľudoopa (gorila, šimpanz a iné) a skoro 90 percent druhov lemurov.

Nelichotivé predpovede do budúcna

Takmer 80 percent druhov stratilo rozsiahle územia, ktoré obývali, lebo padli za obeť poľnohospodárskym aktivitám človeka. Napríklad orangutan sumatriansky, ktorý patrí medzi kriticky ohrozené druhy, stratil 60 percent svojho prirodzeného územia medzi rokmi 1985 až 2007, informuje phys.org.

Živočíchy ohrozuje aj ilegálny lov a obchod so zvieratami. V niektorých oblastiach je takýmto spôsobom poznačených až 90 percent druhov, varujú autori.

Predpovede do budúcna nie sú lichotivé. „Myslím si, že v ďalších 50 rokoch nastane vyhubenie mnohých druhov, ak veci budú pokračovať tak ako doteraz,“ povedal pre New York Times Anthony Rylands, spoluautor článku.

Niektorým druhom sa však darí dobre, ide o tie, ktoré nie sú úzko špecializované, ale sú flexibilné. Flexibilita je výhodou, pretože ak sa zmení prostredie – napríklad zásahom človeka –, dokážu sa mu prispôsobiť. Ak je, naopak, zviera vybavené na dané podmienky, prestáva sa mu dariť, ak sa zmenia.

EBE 31 Hodenhagen - Na snímke šimpanz si pochutnáva na zmrzline z jogurtu a ovocia poèas horúceho dòa v safari parku Serengeti Park severonemeckom Hodenhagene 9. augusta 2015. FOTO TASR/AP A chimpanzee eats ice cream made of yogurt and fruits during sunny weather at the Serengeti Park in Hodenhagen, northern Germany, Sunday, Aug. 9, 2015. (Peter Steffen/dpa via AP)
Šimpanz si pochutnáva na zmrzline z jogurtu a ovocia. Foto – TASR/AP

Je o päť minút dvanásť

„Je to prevratná štúdia,“ povedala o význame výskumu Anne Yoder z Duke Lemur Center. Centrum zriadili pri Duke University, zameriava sa na výskum a ochranu lemurov. „Vyvoláva paniku, hoci to nie je jej účel,“ dodala výskumníčka pre New York Times.

„Pre tieto tvory (primáty, pozn. red.) je o päť minút dvanásť,“ cituje antropológa Paula Garbera z University of Illinois portál phys. org. „Pri niektorých druhoch lemurov, opíc a ľudoopov (…) klesla populácia len na niekoľko tisíc jedincov. V prípade gibona s latinským názvom Nomascus hainanus – ide o druh ľudoopa, ktorý žije v Číne – zostalo menej ako tridsať zvierat,“ vraví Garber.

Pribúdajú nové druhy

Odborníci zbierali údaje o primátoch z databáz Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) a Organizácie spojených národov. Išlo o výzvu, pretože nové druhy primátov sa stále objavujú. Len za ostatných 17 rokov vedci identifikovali 85 nových druhov primátov.

Zhodou okolností to bolo iba minulý týždeň, keď vedci oznámili, že v Číne našli nový druh gibona. Podľa vyjadrení Rylandsa pre New York Times nové druhy primátov v dohľadnom čase ešte pribudnú. V súčasnosti ich je 505. Zoológ pre New York Times vysvetlil, že s objavovaním nových druhov sa vedci „tak ponáhľajú, lebo si uvedomujú, že ak ich nenájdu a neopíšu, stratia ich bez toho, aby o nich kedykoľvek vedeli“.

Mláďa gibona. Foto - TASR/AP
Mláďa gibona. Foto – TASR/AP

Ekonomiky založené na ochrane

Vedci upozorňujú, aby sme z ochrany primátov spravili prioritu, inak hrozí, že v ďalších desaťročiach mnohé druhy vyhubíme. „Ekonomiky založené na ochrane lesov a ich obyvateľov a väčšom množstve príležitostí pre ženy, ako sa vzdelať, by boli vhodný spôsob, ako by sme mohli začať čeliť niektorým z najväčších hrozieb pre tieto živočíchy,“ povedal antropológ Garber.

Dodal, že za súčasť ochrany prírody musíme považovať aj pomoc lokálnym ekonomikám v Brazílii, na Madagaskare a inde, kde žije veľa primátov, ktoré čelia tlaku miestnych obyvateľov.

V juhovýchodnej Ázii – území, kde žije obrovské množstvo rôznych druhov primátov – sú problémom plantáže, kde sa pestujú palmy na výrobu palmového oleja.

Primáty v centrálnej časti Afriky ohrozujú ˜– istým spôsobom – aj naše telefóny. Do dažďových pralesov chodia kopáči, aby tam hľadali kov, ktorý sa potom používa v obvodoch mobilov. Keď sú kopáči na mieste, lovia miestne zvieratá a živia sa ich mäsom.

Dostupné z: DOI: 10.1126/sciadv.1600946

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie