Denník N

Vyšiel nový N magazín, prináša silné príbehy nádeje

n-magazin-januar2017Tento rok plánujeme vydávať N magazín každý mesiac. Prvé číslo vychádza v pondelok 23. januára a prináša silné príbehy Ľudmily Kolesárovej o chudobe, chorobe, ale aj o pomoci, nádeji a dobrých ľuďoch. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou (stačí nám nahlásiť poštovú adresu).

Video: Vyšiel Magazín N: Píše a číta z neho Ľudmila Kolesárová 

Je to dvadsať príbehov. Na prvý pohľad sú smutné a ťažké. Rodina, ktorá žije v naozajstnej chudobe, mladí ľudia, ktorí umierajú na rakovinu, a nemocnice, úrady a štát im nevedia pomôcť ani dôstojne odísť. Deti, ktoré sa musia postarať o svoje choré mamy, keď od nich utiekli vystrašení otcovia.

Tie príbehy však píše Ľudmila Kolesárová. Vďaka nej sa aj v tej najsmutnejšej situácii objaví aspoň záblesk nádeje. Ona tak totiž vidí svet. Ako miesto, kde sa dá pomôcť, kde sa oplatí nevzdať sa, kde si aj ten najbiednejší zaslúži ľudský prístup a úctu.

Robí to profesionálne. V Dobrom anjelovi pomáha na plný úväzok. Ale ide oveľa ďalej. Takých ľudí sú aj na Slovensku tisíce. Dokonca aj v nemocniciach a na úradoch. Tak prečo práve ona má svoj časopis?

To, čo okolo seba vidí, dokáže prerozprávať a posunúť medzi ľudí. Nie je to málo. Je to talent z utrpenia, bolesti a zo zabudnutia urobiť príbeh, ktorý prebudí to dobré aj v ľuďoch, ktorí by to inak nevideli.

Novinári majú zásadný problém. Môžete cestovať hore-dole, môžete denne hovoriť s desiatkami ľudí, môžete čítať stovky príbehov. Stále ste len novinár, ktorý je jeden deň tu a na druhý už na inom mieste. Získať si dôveru ľudí, o ktorých a pre ktorých píšete, je ťažká práca a často sa to novinárom nepodarí.

Ľudmila Kolesárová to vie. Roky dotykov rúk a pohľadov do smutných očí jej dali možnosť písať o tých, ktorí sa inak skrývajú na sterilných oddeleniach nemocníc alebo v tichu svojich domovov. Ich dôveru nikdy nesklamala, preto jej veria ďalší a ďalší.

Jej blogy, články a rozhovory v novinách však ukázali, že si získala nielen tých, ktorým pomáha, ale aj tých, ktorí o nich len čítajú. Bez mien, bez fotografií a iných dôkazov biedy a nešťastia. Bez sľubovania zázrakov a vydierania, že teraz je tá hodina, keď treba pomôcť. Iba jednoduchý príbeh, v ktorom hovorí, že medzi nami žijú takí, ktorí potrebujú pomôcť. A ľudia pomáhajú. S nadšením a s dobrým pocitom. Môžu sa spoľahnúť, že ich pomoc bude naozaj pomocou.

Je to dvadsať smutných príbehov, ale ako celok je to časopis plný nádeje. Dáva totiž šancu, že aj my pomôžeme.

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

fotolia3

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie