Denník N

Vyšiel nový N magazín, prináša silné príbehy nádeje

n-magazin-januar2017Tento rok plánujeme vydávať N magazín každý mesiac. Prvé číslo vychádza v pondelok 23. januára a prináša silné príbehy Ľudmily Kolesárovej o chudobe, chorobe, ale aj o pomoci, nádeji a dobrých ľuďoch. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou (stačí nám nahlásiť poštovú adresu).

Video: Vyšiel Magazín N: Píše a číta z neho Ľudmila Kolesárová 

Je to dvadsať príbehov. Na prvý pohľad sú smutné a ťažké. Rodina, ktorá žije v naozajstnej chudobe, mladí ľudia, ktorí umierajú na rakovinu, a nemocnice, úrady a štát im nevedia pomôcť ani dôstojne odísť. Deti, ktoré sa musia postarať o svoje choré mamy, keď od nich utiekli vystrašení otcovia.

Tie príbehy však píše Ľudmila Kolesárová. Vďaka nej sa aj v tej najsmutnejšej situácii objaví aspoň záblesk nádeje. Ona tak totiž vidí svet. Ako miesto, kde sa dá pomôcť, kde sa oplatí nevzdať sa, kde si aj ten najbiednejší zaslúži ľudský prístup a úctu.

Robí to profesionálne. V Dobrom anjelovi pomáha na plný úväzok. Ale ide oveľa ďalej. Takých ľudí sú aj na Slovensku tisíce. Dokonca aj v nemocniciach a na úradoch. Tak prečo práve ona má svoj časopis?

To, čo okolo seba vidí, dokáže prerozprávať a posunúť medzi ľudí. Nie je to málo. Je to talent z utrpenia, bolesti a zo zabudnutia urobiť príbeh, ktorý prebudí to dobré aj v ľuďoch, ktorí by to inak nevideli.

Novinári majú zásadný problém. Môžete cestovať hore-dole, môžete denne hovoriť s desiatkami ľudí, môžete čítať stovky príbehov. Stále ste len novinár, ktorý je jeden deň tu a na druhý už na inom mieste. Získať si dôveru ľudí, o ktorých a pre ktorých píšete, je ťažká práca a často sa to novinárom nepodarí.

Ľudmila Kolesárová to vie. Roky dotykov rúk a pohľadov do smutných očí jej dali možnosť písať o tých, ktorí sa inak skrývajú na sterilných oddeleniach nemocníc alebo v tichu svojich domovov. Ich dôveru nikdy nesklamala, preto jej veria ďalší a ďalší.

Jej blogy, články a rozhovory v novinách však ukázali, že si získala nielen tých, ktorým pomáha, ale aj tých, ktorí o nich len čítajú. Bez mien, bez fotografií a iných dôkazov biedy a nešťastia. Bez sľubovania zázrakov a vydierania, že teraz je tá hodina, keď treba pomôcť. Iba jednoduchý príbeh, v ktorom hovorí, že medzi nami žijú takí, ktorí potrebujú pomôcť. A ľudia pomáhajú. S nadšením a s dobrým pocitom. Môžu sa spoľahnúť, že ich pomoc bude naozaj pomocou.

Je to dvadsať smutných príbehov, ale ako celok je to časopis plný nádeje. Dáva totiž šancu, že aj my pomôžeme.

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N

fotolia3

n-magazin-pdf-avizo

(stiahnuť PDF – čítať v aplikácii Scribd)


N magazín obsahuje tieto príbehy:

1Na deň majú 88 centov, pešo prejdú 34 kilometrov a domov nosia jednotky

Ktovie, koľko sociálnych bytov mohlo byť postavených namiesto Bonaparta? Ako naozaj vyzerá chudoba na Slovensku.


DesperateTaký obdiv, aký si zaslúžia títo chalani, si zaslúži málokto

Keď vidím synáčikov, ktorí sa prevážajú dvestovkou po dedine na drahom fáre a snažia sa presvedčiť sociálnu sieť, že sú machri, myslím si, že by som vám mohla o skutočných machroch povedať. (blog.sme.sk)


Electric Guitar AbstractMatej predal gitaru, aby mohol mame kúpiť darčeky a lieky

Keby rodičovstvo bolo džob, tak niektorí rodičia by si zaslúžili výpoveď. Ale niektorí by si zas zaslúžili vysoké odmeny. (blog.sme.sk)


Am KaminfeuerFrajera nakopať do zadku! Ale čo so systémom?

Hana je skromná a slušná žena z malej dediny. Žije sama s ťažko postihnutou Emkou – a spravila chybu. Fero ju podviedol, odišiel a s ním aj peniaze. (blog.sme.sk)


Splash of red paintTolerujem, lebo poznám farby

Denisa, Jakub, Filip, Zuza aj Imro vyzerajú ako zlo. Robiť rýchle súdy o človeku je príliš jednoduché. (blog.sme.sk)


Záchranári niesli chlapca na vozíku na výlete 860 schodov

Dávid je na vozíku a nemohol by ísť na výlet do Tatier. Sedem členov Tatranskej horskej služby, dobrovoľníkov, zdvihlo do rúk chlapca aj s vozíkom a prešlo s ním exkurziu Belianskej jaskyne.


disabled elderly in a wheelchair in the roomKeď ľudia protestujú proti vozičkárom

Dominika je na vozíku, ľudia z jej bytovky boli proti rampe, ktorá by jej pomohla. Na Slovensku hendikepovaných nepustíme medzi ľudí.


Old, abandoned and forgotten buildingNa prominentnom lôžku nie je vtáčí trus

Väčšina našich politikov žije v bubline. Mali by stráviť čas v Rimavskej Sobote, v autobuse, na ubytovni alebo v bežnej nemocničnej izbe.


The silhouette of woman sitting alone with grey sky, concept ofNeberte nám komfort, povedali v Prešove týraným ženám

Nechceme sa pozerať na chudobu, preto sú centrá pomoci pre ľudí v problémoch ďaleko za centrom mesta.


provincial town and night streetsChcete prežiť? Vezmite si za ženu pumpárovu dcéru

Priemerná vzdialenosť onkológa od dieťaťa je 118 kilometrov, od dospelého 57 kilometrov. Rozdiel je spôsobený tým, že detské onkológie sú na Slovensku len tri.


Red plastic bottle screw caps isolated on whiteŠtyri tony plastových vrchnáčikov

Viete, koľko plastových vrchnáčikov musí rodina vyzbierať, aby sa dostala s dieťaťom na menší rehabilitačný pobyt? Asi štyri tony. Na to musíme vypiť 1,6 milióna minerálok.


the fishing rod stand on the wooden background.Príbeh udice: Otec a syn chceli chodiť na ryby, ľudia im pomohli

Tento príbeh sa odohral v roku 2016 v malej krajine v strede Európy. Krajine, ktorá je plná frflajúcich diskutérov, sklamaných voličov a nedôvery v človeka.


broken glass textureDesaťročný chlapec zo skla šoféruje auto

Martin má také krehké kosti, že sa mu lámu aj pri najmenšom kontakte. Napriek tomu nestráca radosť zo života.


spiral cord to the phone made in 3dDivoké historky z úradov

Nedovoláte sa, nedočkáte sa snahy pomôcť, nenájdete úradníkov tam, kde majú byť, a stále počujete, že sa to nedá. Keď úrady zlyhávajú, pomôžu ľudia.


Dandelion on black background.Keď umrie mladý človek

Nie je väčšej tragédie, ako keď umrie mladý človek. Ale prosím, ak má umrieť, tak nech predtým môže do poslednej chvíle naplno žiť. (blog.sme.sk)


broken heart lollipopKeď Mimka umierala, jej rodičia nemohli byť pri nej. V nemocnici nebolo miesto

Máme v skriniach množstvo príbehov plných zbytočných bolestí a osudov, nad ktorými rozum stojí. Obzvlášť, keď viete, že sa nemuseli stať. (blog.sme.sk)


guardare dalla finestra mentre fuori pioveSvetlana bojuje s rakovinou, pomáhajú jej jej deti

Za dva dni som videla to najsmutnejšie a aj najkrajšie, čo život dáva. Niekto má na výber, iný nie. Kontrasty. (blog.sme.sk)


Teamwork couple climbing helping handMožno nedokážeme liečiť, ale pomôcť môžeme

Povedzme, že sa tento schúlený chlapec volá Adam. Je rovnako starý ako môj syn. Keď som ho stretla prvýkrát na onkológii, mal na sebe rovnaké tričko, ako nosí môj syn.


Vinyl record in blank coverSmrť neznamená zlyhanie

Ak niekto umrel, neznamená to, že sme zlyhali. Práve naopak, ak sme mu dokázali aj pred smrťou pomôcť, možno žil dlhšie.


brown hair on white backgroundKeď sa moja viera otriasa v základoch

Viera sa prišla poďakovať. Ešte jej ani vlasy nenarástli a už pomoc nechcela. Cítila sa lepšie, nestrácala vieru. (blog.sme.sk)


Ľudmila Kolesárová

Ľudmila Kolesárová: Vidím veľa bolesti, ale aj dobrých ľudí

Foto – Fotolia, Vladimír Šimíček, Tomáš Benedikovič

N magazín vychádza v pondelok 23. januára 2017. Nájdete ho v novinových stánkoch a členovia Klubu N ho dostanú bezplatne poštou. Členom Klubu N sa môžete stať kliknutím sem.

Slovensko

Teraz najčítanejšie