Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Šéf polície varuje pred ľudskoprávnym imperializmom a protinárodnými štruktúrami

Andrej Kiska a policajný prezident. Foto – TASR
Andrej Kiska a policajný prezident. Foto – TASR

Gašpar podpísal politickú výzvu. O šéfovi regulácie rozhodne Danko. Ani v bratislavských školách nie sú hendikepovaní vítaní + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

Policajný prezident sa podpísal pod politický pamflet plný konšpirácií
Šéf polície Tibor Gašpar je podpísaný pod vyhlásením 16 ľudí, ktoré otvorene vstupuje do politiky a obsahuje viacero konšpirácií. „Súčasná migrácia je precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou,“ píše sa v liste zverejnenom v TASR vo štvrtok. Vedľa Gašpara sú pod výzvou napríklad aj podpisy šéfredaktora skrachovaného Hospodárskeho denníka Petra Kasalovského, bývalého ministra práce za HZDS Vojtecha Tkáča,  bývalého šéfa VÚB a exposlanca HZDS Jána Gabriela či primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča.

Text je varovaním pred migráciou. Žiada, aby bola kontrolovaná, aby napríklad vláda vedela, koľko peňazí posielajú ekonomickí migranti rodinám domov. „Európania sa stávajú nevoľníkmi vo vlastnej krajine aj vďaka uplatňovaniu  ‚ľudskoprávneho imperializmu‘ zo strany protinárodne orientovaných štruktúr,“ píše sa vo výzve. „Aby sme tieto štruktúry identifikovali, musíme poznať ich slovník. Tým sú eufemizmy, ako je ‚politická korektnosť‘, ‚humanitárne bombardovanie‘.“

Samotná výzva, pod ktorou je podpísaný aj policajný prezident „gen. PaedDr. Tibor Gašpar“, je neskryto politická: „Nuž, povedzme, naše združenie – náš klub bez akéhokoľvek ostýchania sa verejne zaoberá politikou.“ Gašpar zatiaľ neodpovedal na otázky, prečo sa pod výzvu podpísal a či ňou neporušil povinnosť nemiešať sa do politiky.

Keď tak urobí, radíme mu sa od kamarátov z 90. rokov dištancovať. Môže napríklad tvrdiť, že o texte výzvy nič nevedel a že svoj podpis žiada vymazať. Ak to neurobí, bude to priznanie, že otvorene vstupuje do politiky a že má v hlave konšpirátora. Taký človek by, samozrejme, nemohol byť ďalej policajným prezidentom.
Danko sa hlási o vplyv v energetike, šéf ÚRSO môže prísť o funkciu
Predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík možno príde o funkciu. Pre rozhodnutia, ktoré niektorým spotrebiteľom prudko zvýšili ceny plynu a elektriny, ho skritizoval nielen predseda vlády, ale aj opozícia. Pripojil sa predseda SNS Andrej Danko, ktorý sa má s Holjenčíkom v najbližších dňoch stretnúť a vypočuť si jeho vysvetlenie návrhu na prudký rast niektorých cien.

Predseda SNS v posledných dňoch dvakrát zopakoval, že na zrušení cenového výmeru ÚRSO má zásluhu aj on, nielen Fico. Predseda vlády označil otázku o odvolaní Holjenčíka za predčasnú, s tým, že rozhodujúce bude, ako predseda regulačného úradu splní sľuby, ktoré dal vláde.

SNS trápi, že nemá reálny vplyv ani na štátne energetické firmy, ani na reguláciu. Post ministra hospodárstva patrí Smeru a predseda ÚRSO Holjenčík sa správa ako Ficov podriadený. Na čele všetkých firiem štátnej energetiky sú doteraz nominanti Smeru ešte z čias minulej vlády.

Danka dlhodobo dráždi aj rastúci vplyv EPH Daniela Křetínského, ktorý sa už s Talianmi delí aj o riadenie Slovenských elektrární. EPH navyše kontroluje aj distribúciu plynu a stredoslovenskú energetiku, ktorým Holjenčík na poslednú chvíľu povolil vyššie fixné ceny a vyrobil tak aktuálny škandál.

V hlave predsedu SNS je to všetko veľmi veľká nespravodlivosť. Minimum, čo preto musí Fico Dankovi z energetiky dať, je vplyv v ÚRSO. A či sa jeho predseda bude volať Holjenčík, alebo nejako inak, je už v tejto hre druhoradé.
Na vozíčku sa nedostanete ani do bratislavských škôl
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v 14 bratislavských školách, nemocniciach a poliklinikách zisťovala, ako sú prispôsobené pre ľudí s telesným postihnutím. Najviac bariér našla v školách, nemocnice a polikliniky dopadli lepšie.

V školách chýbajú rampy, dostatočne veľké výťahy, čo v praxi znamená, že vozičkári sa do nich nemôžu dostať niekedy ani s cudzou pomocou.

Dôvod podľa Dubovcovej často nie je v tom, že by napríklad školy nemali dosť peňazí na úpravy, bezbariérové nie sú ani nové a opravené školy. Na potreby telesne postihnutých jednoducho zriaďovatelia škôl a ich riaditelia nemyslia.

Výsledok je aj podľa správy, že rodičia a deti s hendikepom si vyberajú školu podľa toho, či sa do nej vedia dostať, nie podľa toho, ktorá by najviac vyhovovala dieťaťu.

K týmto faktom patrí len krátka poznámka. Je fajn, že Dubovcová urobila prieskum v bratislavských školách a nemocniciach, pretože jeho výsledok tak nemožno jednoducho vysvetliť ako nejaké lokálne „buranstvo“. A je samozrejmé, že sa zamerali najmä na školy. Lebo ak v nich hendikepované deti nie sú, ostatné nemajú šancu pochopiť, ako im ubližujú aj obyčajné schody.
Jednou vetou:
Krátko pred voľbami rozdali vojenské hodnosti aj ministrom druhej Ficovej vlády – Jahnátek s Maďaričom skončili ako plukovníci.

Vo veku 83 rokov zomrela slovenská herečka Zdena Gruberová.

Z firiem Anny Sučkovej, tety bývalého šéfa štátnej Všeobecnej zdravotnej, už má poisťovňa zmluvy len so stomatológmi.

Štát vymeral trom reťazcom už 10 miliónových pokút za prehrešky pri predaji potravín, zaplatenú dostal len jednu, od Kauflandu.

Andrej Danko požaduje od Denníka N, aby stiahol karikatúru Cynickej obludy, ktorá si z neho uťahuje pre povýšenie na kapitána, a tvrdí, že sa chce pre ňu súdiť.

Ministerstvo spravodlivosti zriadilo znalecký odbor pre oblasť extrémizmu.

Úrad pre verejné obstarávanie prešetruje dva tendre súvisiace s prípravou novej nemocnice.
FB status dňa

Zaujímavé texty:
Plus 7 dní o spore Vladimíra Mečiara s ľuďmi v Dolnej Porube o pozemky (pluska.sk).

Reportéri RTVS upozornili na nespravodlivé odsúdenie primátora Trstenej Juraja Bernaťáka (rtvs.sk).

Martin Dubéci a Zuzana Števulová o tom, čo ani Ivan Mikloš neurobil pre naše ženy (sme.sk).

Michal Havran hovorí, že aj Robert Fico je trápnučký fašista (dennikn.sk).

Jozef Majchrák píše, ako na Kotlebu (postoj.sk).

Nataša Holinová tvrdí, že Richterovo ministerstvo je na ceste do bezprávia (dennikn.sk).
Citát dňa:

Čo má cvakáš! Dovolil som ti?! To môžeš robiť verejným činiteľom, nie mne!

Vladimír Mečiar fotografovi Plus 7 dní na súde.


Nový Shooty:

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie