streda

Lekár a vedec Celec: Lekár musí chodiť do roboty kvôli pacientovi, nie kvôli poisťovni ani šéfom

Na Slovensku sú lekári a pracoviská, ktoré sú špičkové a robia najlepšiu možnú medicínu. Ale robia to napriek nastaveniam systému, nie vďaka nim, hovorí lekár a molekulárny biológ Peter Celec.

Foto N – Tomáš Benedikovič

PETER CELEC z UK si nemyslí, že by sa situácia v zdravotníctve vylepšila po tom, čo sa pred rokmi lekárom zdvihli mzdy. „Problém je, že sa pridalo paušálne všetkým. Aj tým, ktorí chodia do práce opití, aj tým, čo podvádzajú, vykazujú fiktívne výkony, predpisujú placebá a berú úplatky,“ hovorí. Špičkový vedec mal ponuky zo zahraničia, ale zo Slovenska neodišiel, lebo tu chcel vytvoriť kvalitný vedecko-výskumný ústav. „Nechcem len spoza mláky nadávať na to, že na Slovensku stále nič nefunguje.“

Medzi niektorými lekármi a pacientmi sa rozširuje liečba rakoviny vitamínom C vo vysokých dávkach. Čo vy na to? 

Podľa zákona má lekár postupovať „lege artis“, čiže v súlade so súčasným stavom poznatkov vo vede. Prakticky to znamená, že postupuje podľa aktuálnych diagnostických a terapeutických protokolov (z angl. guidelines). Vitamín C je indikovaný ako liečba pri jeho nedostatku. Takže ak mali pacienti skorbut, je to v poriadku. Experimentálne liečebné postupy sa smú aplikovať len v rámci klinických štúdií. Lekári, ktorí nedodržujú správne klinické postupy, by mali vrátiť titul.

Máme Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Neviem, či tomu rozumiem správne, ale v názve má slovo „dohľad“. Pre mňa to znamená, že by mal dohliadať nad zdravotnou starostlivosťou. Poisťovne by mali zmluvy podpisovať iba s takými poskytovateľmi, ktorí robia medicínu založenú na dôkazoch. Lenže poisťovne preplácajú aj magnetoterapiu a iné nezmysly. Slovenské zdravotníctvo je evidentne dosť bohaté.

Funguje podľa vás vitamín C ako liečba na rakovinu?

Môj názor je úplne irelevantný. Ani logické úvahy nepomôžu. Savo zabíja baktérie, takže zabije aj baktérie v tele pri infekciách, stačí ho vypiť. Znie to logicky, ale je to nezmysel. Podstatné sú dôkazy. Jediným dôkazom sú veľké, kontrolované a dvojito zaslepené klinické štúdie (pacienti ani lekári nevedia, kto berie liek a kto placebo – pozn. red.). To isté platí aj pre „liečbu“ rakoviny intravenózne vitamínom C.

Na druhej strane, nechcem povedať, že vitamín C je zlý. Je to správna liečba na skorbut. Skorbut tu už niekoľko storočí nikto nemal, lebo vitamín C je v podstate všade, keďže ide o mimoriadne účinný konzervant. Ale ak ste pol roka na mori a nemáte k dispozícii citrusy, tak si intravenózne dajte vitamín C.

Čiže tušenia a pocity, ktoré sme dostatočne neoverili, nebudú dobrý radca, ako sa starať o zdravie.

Učím na lekárskej fakulte a medikom neustále vysvetľujem, že sa nemôžu riadiť svojimi pocitmi či prvoplánovými úvahami, ale len objektívnymi dátami a dôkazmi. Inak sa v rámci medicíny vraciame o stovky rokov dozadu. Medicína sa neustále vyvíja, vezmite si takú cukrovku. V 19. storočí sa diabetici liečili cukrom, lebo sa uvažovalo takto: ak má pacient cukor v moči, znamená to, že ho stráca, takže ho treba doplniť. Panovala intuitívna predstava, že diabetika vyliečime tým, že mu doplníme cukor. Znelo to logicky. Ale v skutočnosti sa takto pacientovi skracoval život. Bolo lepšie nejsť k doktorovi. Pre niektorých lekárov to – zdá sa – platí aj dnes.

PETER CELEC (37) je lekár a molekulárny biológ. V súčasnosti pôsobí ako prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Ak dnes vymyslíte liek a on naozaj funguje, tak skôr ako za 10, 15 či 20 rokov sa nedostane na trh. Ale nie preto, že by sme ho umelo zdržiavali. Je to preto, že sa potrebujeme uistiť, či naozaj funguje. Viac ako 99 percent vyvíjaných liečiv nefunguje. Zistí sa to v preklinických alebo klinických štúdiách, a preto sa nedostanú na trh. V podstate všetky z nich pritom začali racionálnou a logickou úvahou, prečo by mali fungovať.

Populárna je dnes aj homeopatia. Čo si o nej myslíte?

Homeopati často argumentujú

Dnes je váš šťastný deň!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo po overení vášho emailu. Nebojte sa, váš email nikdy nepredáme inej firme.

Alebo môžete