Denník N

Zažila strmý pád až na dno. Seriál Black Mirror ukázal na význam reputácie

Seriál Black Mirror, časť Nosedive. Foto – IMDb
Seriál Black Mirror, časť Nosedive. Foto – IMDb

Aj dnes hrá reputácia v našich životoch zásadnú rolu, hoci si to zrejme neuvedomujeme, lebo nemá podobu jednociferného čísla zaznamenaného v nejakej aplikácii.

Príbeh zo seriálu Black Mirror môže pôsobiť ako fikcia o vzdialenej budúcnosti, no v skutočnosti je nám oveľa bližšie. Sociálne siete fungujú ako verejná aréna určená na posudzovanie spoločenského postavenia človeka.

Ľudí, ktorí majú málo priateľov a ich statusy nikto „nelajkuje“, hodnotíme inak ako tých, ktorí sú na vrchole spoločenského rebríčka. Intuitívne tušíme, že sociálny status Petra Sagana a väčšiny z nás je iný, lebo sa líšime počtom „lajkov“ či „followerov“.

V tretej sérii britského seriálu Black Mirror, časti Nosedive (z angl. strmý pád na nos), išli ďalej a svet budúcnosti dokonale prepojili so sociálnymi sieťami určenými na posudzovanie „kvality osobnosti človeka“ na škále od 0 po 5.

Škála človeka od 0 po 5

Lacie, hlavná hrdinka príbehu, sa chce presťahovať do lepšej mestskej štvrte. Aby dostala výhodnú cenovú ponuku, musí mať vysoké skóre aspoň 4,5.

Žena je v časovej tiesni, a tak jej poradia, že ak chce cieľ dosiahnuť, musí sa stretávať s vysoko hodnotenými ľuďmi: pozitívne hodnotenie od nich zaváži oveľa viac ako od takej „trojky“ či „dvojky“.

Rýchly postup nahor po spoločenskom rebríku sa Lacie naskytne, keď ju priateľka z mladosti s vysokým skóre pozve na svadbu ako družičku. Lacie si nacvičuje dokonalý prejav o priateľstve s nevestou, ktorý má rozplakať prítomný dav plný dokonalých „pätiek“. Družička očakáva, že ju svadobčania odmenia vysokým skóre, ktoré ju vyšvihne na spoločenský vrchol.

Pád na dno

Viac vám neprezradíme – epizódu si pozrite –, povieme len toľko, že po sérii peripetií sa zúfalá a vyčerpaná Lacie dostane na úplné sociálne dno a ocitne sa v cele.

Vo väzení sa zoznámi s človekom, ktorý dopadol podobne ako ona. Dvojica – zrejme po prvý raz nespútaná potrebou hľadieť na seba cez vzájomné skóre – dá voľný priechod svojim emóciám a vo vzájomnej konfrontácii vyventiluje všetky bolesti spojené s naháňaním sa za najvyšším hodnotením, ktoré núti ľudí pretvarovať sa, takže nehovoria to, čo si naozaj myslia.

Príbeh môže pôsobiť ako fikcia o vzdialenej dystopickej budúcnosti, v ktorej budú ľudia hľadieť na svet cez obrazovky smartfónov a budú sa navzájom odcudzovať, lebo širokú osobnosť človeka vtesnajú do jediného čísla.

No v skutočnosti je nám oveľa bližšie. Od minulého roku si v App Store môžete stiahnuť aplikáciu Peeple, ktorá používateľom umožňuje hodnotiť ľudí na škále od „pozitívny“ cez „neutrálny“ až po „negatívny“. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie