Denník N

Hrnko nechcel zaplatiť pokutu, prišiel preto o vodičák

Anton Hrnko. Foto N – Vladimír Šimíček
Anton Hrnko. Foto N – Vladimír Šimíček

Aktualizované o video – Polícia videla dopravný priestupok, ale podpredseda SNS a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko tvrdí, že ho nespravil. Odmietol preto zaplatiť pokutu, a tak mu policajná hliadka zobrala vodičák.

Podpredseda SNS a šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko je od soboty bez vodičského preukazu, pretože nechcel na mieste zaplatiť pokutu.

Tú mu policajti dali preto, lebo jeho Volkswagen Passat, keď sa preraďoval z ľavého jazdného pruhu do pravého, nedal prednosť autu vo vedľajšom pruhu, čím druhého vodiča obmedzil a ohrozil. Hrnko sobotňajší incident, ktorý sa stal pri bratislavskom Lamači, videl inak.

Poslanec SNS sa vracal domov z akcie v Pezinku, ktorú sponzorovala jeho strana. „Na vnútromestskom diaľničnom okruhu pri Lamači som sa v ľavom jazdnom pruhu predpísanou rýchlosťou pohyboval smerom na Malacky. V spätnom zrkadle som zbadal, že sa zozadu ku mne približuje policajný automobil. Aby som hliadke uvoľnil cestu, zapol som smerovku a odbočil do pravého jazdného pruhu,“ napísal Hrnko v písomnom stanovisku.

Následne ho podľa neho policajná hliadka zastavila a tvrdila, že nedal prednosť v jazde automobilu, pred ktorý sa zaradil.

Video: Hrnko naznačuje, že naňho nasadili policajtov
autor: Eugen Korda/.týždeň

Hrnko si chyby nie je vedomý

„Keďže sme sa s policajnou hliadkou nezhodli na výklade udalosti a odmietol som zaplatiť pokutu za priestupok, ktorého som sa podľa vlastného presvedčenia nedopustil, zadržali mi vodičský preukaz a zakázali ďalšiu jazdu,“ napísal Hrnko.

„Ako človek i ako poslanec som vždy dodržiaval všetky zákony i nariadenia. Verím, že v správnom konaní sa potvrdí, že som priestupok nespáchal,“ dodal s tým, že do vyšetrenia prípadu sa k nemu už nebude vyjadrovať.

Po zastavení skontrolovala polícia Hrnkovi doklady a nechala ho aj fúkať. Bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová potvrdila, že dychová skúška na alkohol bola negatívna.

Potvrdila aj Hrnkovu verziu, že vodičský preukaz mu policajti zadržali preto, lebo odmietol zaplatiť na mieste pokutu. Ani polícia viac informácií neposkytne, keďže priestupok musia ešte objasniť.

Má na starosti aj políciu

Hrnko má ako predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť na starosti aj políciu. Ten si môže kedykoľvek predvolať ministra vnútra aj policajného prezidenta a žiadať vysvetlenia pri rôznych kauzách.

Poslanci parlamentu stratili priestupkovú imunitu vo februári v roku 2012, za hlasovalo 147 poslancov. V júli toho istého roka si poslanci zrušili aj trestnoprávnu imunitu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie