Denník N

Newsfilter: Kauza kapitán Danko, uzavri sa! Je to rozkaz!

Minister obrany Peter Gajdoš. Foto – TASR
Minister obrany Peter Gajdoš. Foto – TASR

U ministra obrany je rozkaz nad zákonom. Robert Fico trhá faktúry za elektrinu v priamom prenose. Deti z chudobných pomerov sa vzďaľujú priemeru + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Juraj Javorský
Minister obrany je bezpečnostné riziko
Keď sa zdalo, že z vecne banálnej kauzy o vojenských výložkách sa už viac hanby nedá vycediť, postavil sa pred kamery minister obrany. Peter Gajdoš oznámil tónom trojhviezdičkového generála z Tankového prapora, že chce kauzu definitívne uzavrieť.

Gajdoš v prejave niekoľkokrát „podčiarkoval“, že Danko, ktorému vďačí za svoj ministerský plat, si kapitána zaslúžil. Za dôkaz, že to neboli frčky z vďačnosti, považuje minister fakt, že o výložky ho Danko nepožiadal, ba dokonca ich vôbec nečakal a dostal ich ako prekvapenie.

Potiaľto by to bola relatívne očakávateľná reakcia pštrosieho politika, ktorý formulkou „v súlade so zákonom“ vybaví akúkoľvek otázku.

No Gajdoš na svoju smolu rečnil ďalej. Významné boli najmä dve vety: „O rozkazoch sa nediskutuje. Sila rozkazu je viac ako zákon.“ Tie zabezpečili, že napriek rozkazu sa kauza neskončila. Naopak, rozrástla sa o debatu, či by sa k dôvodom na Gajdošovo odstúpenie/odvolanie nemala pridať jeho zjavná nekompetentnosť.

Na dokreslenie ducha Gajdošovej tlačovky treba dodať, že svoj prejav čítal z papiera a slovo „rozkaz“ vyslovoval tak, že na papieri muselo mať podobu „RRRRRozkaz!“, a tón jeho reči by mal na frontovej línii účinok rotačného guľometu. Všetky vtipy, ktoré ste doteraz počuli o zelených mozgoch, sa počas jednej tlačovky zhmotnili do osoby ministra obrany. Ak mladí ľudia nerozumejú starému vojenskému termínu „guma“, stačí im ju pustiť.

Hovorí to veľa o personálnych kapacitách SNS, ale aj o stave našej armády. K riziku oslabenia súdržnosti NATO a k trvalej ruskej hrozbe teraz treba pripočítať bezpečnostný otáznik menom Peter Gajdoš. Až dodnes platilo, že jediná členská krajina NATO, ktorá má v roku 2017 na poste ministra obrany – slušne povedané – zvláštneho „týpka“, bolo Poľsko.
Koho nevzdeláš, toho budeš živiť
Rodičia desaťročných detí sa v týchto dňoch dozvedajú, ako ich potomkovia dopadli v obávanom Monitore 5. Ním sa skúšajú vedomosti z matematiky a z rodného jazyka. Kým vaše deti či deti vašich známych to zvládli možno na 60, možno aj na 90 percent, máme tu veľkú skupinu rodičov, ktorých výsledky (ak sa o ne vôbec zaujímajú) museli vydesiť.

Monitor 5 totiž potvrdil to, čo už vlani ukázalo medzinárodne testovanie PISA: naše školy nedokážu vzdelávať deti z chudobných pomerov. Kým celoštátny priemer v úlohách z matematiky bol 62 percent, deti zo sociálne slabého prostredia ich urobili na 24 percent. Výsledky v jazyku boli podobné.

Tento vzťah medzi sociálnou situáciou a školskými výsledkami sa vo svete vyskytuje bežne, no na Slovensku sa zaostávanie chudobných detí zvyšuje. Nie preto, že by sa dobrí žiaci zlepšovali, ale preto, že sa slabí žiaci zhoršili.

Príčin bude veľa: od predškolskej prípravy, ku ktorej sa chudobné deti vôbec nemusia dostať, cez rozhodovanie úradníkov o umiestňovaní žiakov do osobitných škôl až po prístup učiteľov, z ktorých sa niektorí netaja svojimi rasovými predsudkami.

V normálnej krajine by to bol vývoj hodný zasadnutia krízového štábu. O pár rokov sa z tých detí stanú dospelí, ktorých životné možnosti budú rovnako mizerné ako ich vedomosti. Z hľadiska svojho uplatnenia naďalej zostanú deťmi, ibaže takými, ktoré už nie je možné vychovávať a vzdelávať, iba živiť a trestať.

Namiesto krízového štábu na tému vzdelávania v chudobných dolinách tu však Kaliňákov úrad spisuje zoznamy problémových obcí, Fico vykrikuje, že polovica nezemestnaných sú Rómovia, a ministerstvo práce pripravuje zmeny v duchu „bez práce nebudú dávky“. Malosť populistov ešte nikdy veľký problém nevyriešila a aj toto zostane mínou pre niektorú z nasledujúcich vlád.
Záhada roztrhanej faktúry za elektrinu
Robert Fico mal včera deň spektakulárnych gest. Najprv si vo videu natrel tvár vodou z Dunaja, aby bolo jasné, že žije zdravo. Popoludní zase roztrhal faktúru za elektrinu, aby sme videli, že sa o nás stará. No pre bežných divákov zostáva skutočný stav zdravia premiéra naďalej rovnako ťažko čitateľný ako situácia s faktúrami za elektrinu.

Čo vieme, je, že vinou zlej politiky podpory obnoviteľných zdrojov energie vznikol dlh. Slnečná energia je drahá, no jej producenti (najmä priatelia Smeru) sa mohli vykašľať na náklady, pretože mali štátom garantovanú výkupnú cenu. Spotrebitelia zase mali garantované sľubmi Roberta Fica, že ani oni túto sekeru nebudú platiť, aspoň pokým vládne. A potom je tu problém veľkých ističov – distribučné firmy musia zo zákona rezervovať energiu zodpovedajúcu kapacite ističa na odbernom mieste, nie skutočnej spotrebe, a to im zvyšuje náklady.

Čiže dôvody na rast cien by sme aj našli. Lenže čo viedlo úrad k rozhodnutiu, ktoré zdvihlo niektoré zálohové faktúry o stovky percent z mesiaca na mesiac? To je záhada, na ktorú nepozná odpoveď pravdepodobne ani jeho šéf Jozef Holjenčík. Zabudli si pozrieť modelové prepočty nových cien? Alebo tie prepočty aj videli a rozhodli sa ísť do nezmyselného rizika? Od odpovede môže závisieť Holjenčíkovo prežitie v úrade.

Druhý plán tohto príbehu je o nezávislosti úradu – je nezávislý, len pokým rozhoduje v súlade s predstavami predsedu vlády. Robert Fico včera na tlačovke v Zlatých Moravciach vôbec neskrýval, že Holjenčíka postavil pred voľbu: buď zrušia, čo rozhodli, alebo vláda zruší Holjenčíka a prepíše zákony.

Akokoľvek by v tomto prípade dávala intervencia vlády zmysel, dlhodobo ide o nezdravý stav, ktorý sa nevyhnutne bude pripomínať podobnými úletmi aj v budúcnosti. Máme tu zle nastavenú energetickú politiku, výsostne politicky nominované vedenie úradu s gilotínou v podobe hnevu Roberta Fica a k tomu populistické sľuby o nezdražovaní. Tieto okolnosti nemajú nič s konkurenčným prostredím a všetkých hráčov nútia správať sa neférovo. A snehová guľa len rastie a rastie.
Jednou vetou
• Prezident Andrej Kiska si zavolal policajného prezidenta Tibora Gašpara a očakáva, že verejnosti vysvetlí, prečo podpísal vyhlásenie plné konšpirácií, ale Gašpar to odmietol komentovať.

• Prieskum Polisu pre agentúru SITA ukázal, že ak by boli voľby v januári, priniesli by tieto výsledky: Smer by získal 27,4 %; SaS 13,2 %; OĽaNO-Nova 12,2 %; Kotleba 11,1 %; SNS 10 %; Sme rodina 7,4 %; KDH 5,9 %; a Most-Híd 5,6 %.

Polícia obvinila bývalého poslanca Daniela Lipšica z prečinu usmrtenia – 19. septembra 2016 v Bratislave zrazil 72-ročného muža a ten na následky nehody zomrel. (tvnoviny.sk)

• Primátor Nových Zámkov Otokar Klein rozhodol, že mesto z úcty k obetiam vojny neposkytne kultúrny dom na organizovanie mítingu Kotlebovej strany.

• Na školský ples v Žiari nad Hronom prišiel poslanec ĽSNS popierajúci holokaust, Milan Mazurek; škola to odôvodnila sponzoringom zo strany VÚC.

Ministra vnútra Roberta Kaliňáka spája s Bašternákom ďalší známy – motorkár a podnikateľ Jozef Hambálek, ktorý štátu dlhuje státisíce. (aktuality.sk)

• Slovenskí vedci už majú obnovený prístup k vedeckým databázam, ktoré od začiatku tohto roka nemohli využívať vinou nepodpísanej dohody o prístupe zo strany ministerstva školstva.

• Minister zdravotníctva Tomáš Drucker navrhuje, aby ten, kto zneužije urgentný príjem, zaplatil až desať eur.

Predsedníctvo lyžiarskej asociácie rozhodlo, že Petra Vlhová či Veronika Velez-Zuzulová nemusia podpísať štatút reprezentanta.

• Bývalý minister obrany a terajší podpredseda parlamentu Martin Glváč povýšil Pavla Pašku a Ľubomíra Jahnátka do hodnosti plukovníka protizákonne, pretože na takéto povýšenie už boli príliš starí; rozkaz o ich povýšení tak neplatí.
FB status dňa

Zaujímavé texty:
Štefan Hríb o tom, že najdôležitejšou je práca na alternatíve k súčasnej vláde (tyzden.sk)

• Lucia Krbatová sa rozprávala s vyznamenanou Evou Mosnákovou o holokauste aj o tom, čo cíti, keď vidí Kotlebu v parlamente (sme.sk)

• Medialne.sk zverejnilo rozhovor s členom predstavenstva vydavateľstva Denníka N Tomášom Bellom aj o tom, ako veľmi sa za pár rokov zmenilo zmýšľanie ľudí o platenom obsahu na webe

• Bloger Ján Benčík o ďalšom prípade slovenských žoldnierov bojujúcich na Ukrajine (dennikn.sk)

• Tom Nicholson o hľadaní zmyslu života (sme.sk)

Otvorený list Lukáša Filu a Matúša Kostolného Andrejovi Dankovi (dennikn.sk)
Citát dňa:

O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy musia vojaci splniť. Sila rozkazu je viac ako zákon.

minister obrany Peter Gajdoš o povýšení Andreja Danka
Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie