Denník N

Ruskí poslanci urobili z domáceho násilia normu, bitka remeňom sa zaobíde bez trestu

Protestná akcia proti dekriminalizácii domáceho násilia. Foto – Vesna
Protestná akcia proti dekriminalizácii domáceho násilia. Foto – Vesna

Ruskí poslanci posunuli do ďalšieho čítania zákon, ktorý dekriminalizuje bitky v rodinách. Rodičia majú na telesné tresty právo od Boha, argumentuje pravoslávna cirkev.

V centre Petrohradu rozložili aktivisti z mládežníckeho ruského hnutia Vesna koberec, do rohu dali televízor so zapnutým Prvým kanálom a ring bol hotový. V troch kolách sa potom stretli v boji: vnuk alkoholik a jeho babička, muž so ženou a otec s chlapcom.

„Tak sme reagovali na dekriminalizáciu domácich bitiek,“ opísala Vesna svoju protestnú akciu proti novej legislatíve, ktorá de facto robí z domáceho násilia normu.

Podľa mládežníkov z Vesny sa desaťtisíce domácností v Rusku denne menia na takýto rodinný ring, kde pravidelne trpia ľudia. Vládna politika v tomto kontexte podľa nich akoby priamo vyzývala na domáce násilie. A nie sú jediní, kto kritizuje nový zákon, o ktorom majú v stredu hlasovať v druhom čítaní. V tom prvom hlasovalo za 386 poslancov, jeden bol proti.

„Biť ženu a deti sa stalo bezpečným,“ napísal napríklad obľúbený ruský server Snob.ru.

Podľa pripravovaného zákona násilníkom – pokiaľ sa nedopustia ublíženia na zdraví, ktoré si vyžaduje hospitalizáciu – už nebudú hroziť tresty. Stačí, aby sa to nezopakovalo do roka. Aj keby však nakoniec došlo k vážnym zraneniam, napríklad zlomeniu nosa či strate vedomia, už za to nebude hroziť dvojročný trest, ale len verejné práce, 15-dňové zatknutie či pokuta.

Právo od Boha?

„Ak muž nielen raz bije svoju ženu, hovorí to o tom, že nemajú dobré vzťahy. Vo väčšine európskych krajín platí iný zákon: ak niekto udrel človeka, znamená to, že sa dopustil zločinu. Ak niekto zlomil človeku nos – aký je v tom rozdiel, či je jeho príbuzný alebo nie?“ pýta sa psychologička Marina Soldatenková z Krízového centra pomoci ženám a deťom. Podľa nej nový zákon prakticky rozviaže ruky násilníkom.

„Pre sociopatov je dôležité, aby bol nad nimi niekto silnejší. Predtým to bol trestný zákonník, ale teraz nič strašné – pokuta či verejné práce. Urobia na polícii besedu. A vráti sa kam? Domov, kde sa nič nezmenilo, k žene – svojej obeti,“ dodala.

Naopak Maxim Mazurovskij z organizácie Mama pre Snob povedal, že či už hrozí trestnoprávna zodpovednosť, alebo nie, násilníka nezastaví. Argumentuje, že aspoň žena nebude riskovať, že ak sa posťažuje na muža, ten skončí vo väzení.

Za novú legislatívu sa stavia najmä „ochranca tradičných hodnôt“ – ruská pravoslávna cirkev, ktorej sa prísne tresty za domáce násilie nepozdávajú. Podľa komisie ruskej pravoslávnej cirkvi je právo rodičov telesne trestať deti v súlade s božou vôľou. „Nie je dôvod kriminalizovať odôvodnené a umiernené použitie násilia milujúcich rodičov pri výchove detí,“ vyhlásil doslova moskovský patriarchát.

Senátorka: Hanba je ponížiť muža

Senátorka Jelena Mizulinová, známa svojimi ultrakonzervatívnymi názormi, ktorej sa prísne tresty nepozdávali, šla ešte ďalej, keď povedala, že ženy to neberú tak zle, ak vidia, že muž bije svoju ženu. „Muž, ktorý bije ženu, to je menej urážlivé, ako keď žena ponižuje muža,“ citovala ju televízia Dožď. Ruská poslankyňa z vládneho Jednotného Ruska Oľga Batalynová pre Reuters zase povedala, že ruská spoločnosť si jednoducho vyžadovala právo rodičov vychovávať deti.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch však varuje pred zákonom, ktorý podľa nej nie je v súlade s medzinárodnými normami. „Obete domáceho násilia už teraz čelia obrovským prekážkam, aby sa dovolali spravodlivosti,“ hovorí výskumníčka HRW Julia Gorbunovová. Podľa nej mala ísť vláda úplne opačným smerom a namiesto zľahčovania domáceho násilia ešte viac pritvrdiť, aby tak predchádzala domácemu násiliu, chránila jeho obete a brala násilníkov na zodpovednosť.

Oficiálne štatistiky podľa HRV hovoria za seba – 40 percent násilných činov v Rusku sa deje v rodinách. Iná štúdia z roku 2003 z Lomonosovovej univerzity dokonca hovorí, že až 80 percent násilia na ženách sa dopustili ich manželia či partneri.

A čo na to hovorí ruský prezident Vladimir Putin? Hoci nie je zástancom bitia detí, tvrdí, že „nemôžeme tu byť blázniví, ak to má v konečnom dôsledku zničiť rodinu“.

Tí, čo sa venujú obetiam domáceho násilia, sa však boja, že už teraz zlá situácia sa len zhorší. „Ak sa menej útočné domáce násilie nebude trestať, bude sa ešte viac stupňovať k útokom, ktoré sa končia vážnymi zraneniami,“ povedala pre Reuters Marina Piskľakovová-Parkerová z centra Anna, ktoré pomáha obetiam. Vlani dostalo jej centrum 21-tisíc žiadostí od žien, ktoré sa sťažovali na domáce násilie.

A jej organizácia sa zase minulý mesiac dostala na smutne známy zoznam „zahraničných agentov“, ktorý je namierený proti nezávislým mimovládnym organizáciám v Rusku.

Svet

Teraz najčítanejšie