Denník N

Na Slovensku otvorili malé veliteľstvo NATO, akcia prebehla utajene za múrmi kasární

Slávnostné otvorenie pracoviska NATO prebiehalo v tichosti za múrmi bývalých kasární Vajnory. Policajti novinárov zastavovali na príjazdovej ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič
Slávnostné otvorenie pracoviska NATO prebiehalo v tichosti za múrmi bývalých kasární Vajnory. Policajti novinárov zastavovali na príjazdovej ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na ceremóniu do Vajnôr prileteli aj špičky NATO, ministerstvo vedené Petrom Gajdošom sa rozhodlo zorganizovať celú akciu v tichosti.

V bývalých kasárňach raketového vojska kúsok od Vajnôr pri Bratislave sa v utorok doobeda odohrala vojenská paráda, na ktorú prileteli viaceré špičky NATO. Konala sa však v utajení, skrytá pred médiami.

Vojenskí hostia prišli na otvorenie nového pracoviska Aliancie na Slovensku, takzvaného styčného tímu NFIU. Pôsobiť v ňom bude dvadsať slovenských a dvadsať zahraničných vojakov.

Ich úlohou bude komunikovať so slovenskou armádou a pripravovať ju na scenár, že by na Slovensko museli pre hrozbu z východu prísť jednotky spojeneckých krajín. „Tím bude mať za úlohu uľahčiť príchod síl rýchlej reakcie, aby sa zabezpečila schopnosť NATO reagovať na bezpečnostné hrozby,“ píše sa v dokumentoch Aliancie.

Bez médií

Na slovenskom ministerstve obrany pôvodne uvažovali o tom, že slávnostné otvorenie spravia ako verejnú akciu s účasťou novinárov.

Otvorenie centra sa dalo vnímať ako príležitosť spropagovať spojenectvo s NATO, ku ktorému sa v programovom vyhlásení prihlásila aj súčasná vláda. Takéto akcie sa už konali napríklad v pobaltských štátoch, kde styčné tímy Aliancie zriaďovali v uplynulých dvoch rokoch. Prebiehali tu s účasťou novinárov.

nfiu-estonsko
Jún 2015: Pri otváraní styčného tímu v Estónsku sa konala oficiálna ceremónia pred budovou tamojšieho generálneho štábu. Foto – Estonian Defence Forces

Na Slovensku je to inak. Ministerstvo rozhodlo, že ceremónia prebehne bez médií. O podujatí vopred neinformovalo a novinárov, ktorí sa o ňom dozvedeli neoficiálnymi kanálmi, zastavovala na príjazdovej ceste vojenská polícia.

Ministerstvo vedené nominantom SNS Petrom Gajdošom to vysvetlilo tým, že ide o areál

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie