Denník N

Vo Francúzskej Polynézii by chceli postaviť prvé plávajúce mesto

Plávajúce mesto Artisanopolis. Foto – The Seasteading Institute
Plávajúce mesto Artisanopolis. Foto – The Seasteading Institute

Hrozí, že v roku 2100 bude päť až 12 percent ostrovov Francúzskej Polynézie úplne pod morskou hladinou. Obyvatelia chcú s oceánom bojovať stavbou plávajúceho mesta.

Prvé plávajúce mesto (z angl. floating city) by malo vzniknúť vo Francúzskej Polynézii v Pacifiku. Podľa zmluvy, ktorú miestna vláda podpísala minulý týždeň so spoločnosťou Seasteading Institute, by sa konštrukčné práce mali začať už o dva roky.

Firma, ktorú poverili postavením plávajúceho mesta, sa stavbou futuristických obydlí zaoberá päť rokov.

O projekte sa toho veľa nevie. Mesto má zatiaľ názov Artisanopolis a, ako sa píše na stránke spoločnosti, zložené by bolo z viacerých plávajúcich plošín, ktoré by remorkéry mohli rôznym spôsobom skladať.

Na začiatok chcú postaviť iba zopár obydlí pre desiatky obyvateľov, a ak všetko pôjde dobre, mesto rozšíria tak, aby v ňom mohli bývať stovky až tisíce ľudí.

Nárast hladiny morí

„Cieľom projektu je vyrovnať sa s problémom rastúcej hladiny morí a podpora technologického a ekonomického rastu,“ cituje zástupcov spoločnosti Seasteading Institute portál Science Alert.

2
Foto – The Seasteading Institute
3
Foto – The Seasteading Institute

„Hľadali sme vodnú plochu, ktorá by bola krytá; nechceli sme byť na otvorenom oceáne. Po technologickej stránke by bolo možné spraviť to, ale z finančného hľadiska je to veľmi náročné,“ povedal pre ABC News Randolph Hencken zo Seasteading Institute.

V spoločnosti veria, že ich vízia „udržateľných, plávajúcich a inovatívnych ostrovov“ bude súčasťou riešenia rastúcej hladiny morí. „Veľká časť sveta – miesta ako Kiribati alebo množstvo ostrovov Francúzskej Polynézie – je ohrozená nárastom hladiny morí,“ vraví Hencken.

Aj kritika

Vedci očakávajú, že do roku 2100 stúpne hladina oceánov o jeden až tri metre. V takom prípade by sa päť až 12 percent ostrovov Francúzskej Polynézie ocitlo úplne pod morskou hladinou. Projekt plávajúceho mesta je určený pre miestnych obyvateľov, aby sa z ostrovov nemuseli definitívne odsťahovať. Má ísť aj o turistické lákadlo.

4
Foto – The Seasteading Institute
5
Foto – The Seasteading Institute

Minulý týždeň sme písali, že rok 2016 bol vôbec najteplejší v histórii meraní (od roku 1880). Až 16 zo 17 najteplejších zaznamenaných rokov je z tohto storočia. Globálne otepľovanie vedie k topeniu ľadovcov, ktoré zdvíhajú hladiny morí a oceánov. Medzi najviac ohrozené oblasti patria ostrovy v Pacifiku a v Indickom oceáne.

Projekt si vyslúžil aj kritiku. Marc Collins, tahitský podnikateľ a bývalý minister turizmu, sa pre britský denník Guardian vyjadril, že „Tahiťania už majú dosť týchto megalomanských, masívnych projektov, ktoré nikam nevedú“.

Artisanopolis, projekt plávajúceho mesta. Zdroj – YouTube

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie