Slovensko si v indexe vnímania korupcie pohoršilo, skončili sme na 54. mieste
Za korupciu nebol vlani nikto u nás odsúdený. Zo 176 krajín sme za rok 2016 skončili na 54. a z krajín Únie na 22. mieste.
Slovensko si v celosvetovom rebríčku vnímania korupcie pohoršilo o štyri miesta a za rok 2016 skončilo na 54. mieste. Zachovalo si minuloročné skóre 51 zo sto maximálnych bodov. Ide o siedme najhoršie umiestnenie z krajín EÚ. Vyplýva to zo správy Transparency International, ktorá hodnotí korupciu v 176 krajinách.
Na prvých priečkach skončili Dánsko a Nový Zéland, za nimi Fínsko a Švédsko. Na opačnej strane rebríčka Somálsko.
Poľsko skončilo na 29. a Česko na 47. mieste.
Za nami z Únie skončili Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Taliansko, Grécko a ako posledné Bulharsko.
Za korupciu nebol nikto odsúdený
Ako Transparency konštatovala už pri minuloročnom hodnotení, o výraznejšom posune Slovenska v rebríčku korupcie bude rozhodovať najmä výkon moci, nie zmena zákonov.
Prvý rok tretej vlády Roberta Fica však naznačil, že boj proti korupcii bude pokračovať skôr v deklaratívnej ako skutočnej rovine, píše Transparency International Slovensko.
Ani v roku 2016 nebol za korupciu odsúdený žiaden vysokopostavený politik či podnikateľ. Naopak, kauza Bašternák, ako aj výpoveď bývalého vyšetrovateľa prípadu Gorila potvrdili, že rovnosť pred zákonom neplatí pre ľudí blízkych vládnucim politikom. Sám minister vnútra Robert Kaliňák svojimi vyhláseniami a postojmi v oboch prípadoch naštrbil dôveryhodnosť polície.
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sprevádzali silné podozrenia z klientelizmu pri zadávaní zákaziek. Po svedectve Zuzany Hlávkovej a Pavla Szalaia sa týmto whistleblowerom, ako i novinárom, ktorí o prípade informovali, dostalo osočovanie a ponižovanie namiesto toho, aby bolo prideľovanie zákaziek verejnosti podrobne vysvetlené.
Ministerstvo zahraničných vecí doteraz nezákonne odmieta sprístupniť kľúčové dokumenty, ktoré by podozrenia mohli definitívne potvrdiť či vyvrátiť.
Z opatrení prijatých súčasnou vládou Transparency pozitívne vníma sprísnenie protischránkového zákona.
Podmienky sa vo svete zhoršujú
V rebríčku vnímania korupcie sa minulý rok viac krajín pohoršilo než polepšilo ( 70 ku 60), čo naznačuje zhoršujúce sa medzinárodné podmienky pre boj proti korupcii.
Zároveň podľa šéfa celosvetovej Transparency International Josého Ugaza prispieva nedostatočný boj proti korupcii k rastu populistických politikov, ktorí však korupciu tiež nebudú vedieť riešiť.
TI v indexu hodnotí krajiny podľa miery vnímanej korupcie podľa stobodovej stupnice, v ktorej hodnota sto bodov označuje krajinu takmer bez korupcie. Rebríček zverejňuje od roku 1995.
🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.