Denník N

Za 93 sekúnd z detskej izby na svahu pri vleku? Na bystrickom sídlisku lyžujú hneď za panelákom

Na bystrickom sídlisku Radvaň lyžujú pár metrov za panelákom. Foto N – Tomáš Benedikovič
Na bystrickom sídlisku Radvaň lyžujú pár metrov za panelákom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Žiadne zdĺhavé cestovanie, aby si zalyžovali. Deti z bystrického sídliska Radvaň majú svah s vlekom pár metrov od panelákov. Lyžovačku uprostred sídliska si užívajú vďaka trom nadšencom, čo zohnali vlek z bazára a podomácky vyrobili snežné delá. Vstupné je dobrovoľné.

V detskej izbe si obúva lyžiarky, otec berie lyže a palice. V momente, keď v paneláku na Kalinčiakovej ulici v Banskej Bystrici nastupujú do výťahu, spúšťajú stopky. Chcú vedieť, za koľko budú na kopci pri vleku.

„Presne jednu minútu aj 33 sekúnd nám to trvalo,“ vraví deväťročný Samuel, aký čas namerali otcove hodinky.

Na bystrickom sídlisku Radvaň majú takú vymoženosť, že lyžujú na svahu hneď za panelákom. A nemusia šliapať, vozia sa vlekom, ktorý nadšenci zohnali cez inzerát na internete.

Traja kamaráti obnovili to, čo fungovalo pred 27 rokmi. Jeden z nich je Michal Šepák, ktorý na tomto mieste ako dieťa lyžoval. Spomienka na to, ako iba zhodil tašku zo školy a už brázdil hore-dolu po kopci, bola silná. „V jednu nedeľu som tak sedel doma a napadlo mi, že by bolo dobré to obnoviť a spraviť deťom radosť,“ opisuje Šepák.

Rok trvalo, kým vlek prvýkrát naštartovali. Predtým bolo treba vyklčovať vyše metrový porast zo svahu, ktorý je hneď pri evanjelickom cintoríne. Z Oravy kúpili cez bazár vlek, pretože po starom neostalo nič, skončil na svahu na Králikoch. „Starých vlekov sa predáva dosť, nebola to extra vysoká investícia. Jediné, čo tu bolo, tak tri lampy, ktoré sme natreli na červeno,“ pridáva Šepák. Vďaka tomu nie je problém s večerným lyžovaním.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Svah za bystrickými panelákmi využívajú najmä deti. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jazdí sa zadarmo

Nielen veľké strediská majú snežné delá, dvoma podomácky vyrobenými sa môžu pochváliť aj v Radvani. Kým ich zostrojili, hodiny študovali rôzne fóra na internete, obvolávali ľudí, aby poradili. „Síce nemajú výkon ako profi delá, ale dá sa to uživiť z obyčajného vodovodného kohútika,“ vysvetľuje Šepák.

Vlek jazdí tretí rok, už v prvej sezóne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie