Denník N

Denník Štefana Hríba: Krajina bez zmyslu?

Foto – TASR
Foto – TASR

Zakladajúca idea štátu, ale aj strany, galérie či novín je kľúčová, ale nie osudová.

Pred dvadsiatimi rokmi som si myslel, že náš prvý prezident Tomáš Garrigue Masaryk mal pravdu a že teda krajiny žijú z myšlienok, na ktorých vznikli. Preto som trochu beznádejne predpokladal, že Slovensko ostane nadlho iba lúpežníckym územím, krajinou bez iného zmyslu.

Lebo veď tak sme vznikli, lebo veď nie spravodlivý štát a civilizácia, ale majetok bol skutočným dôvodom všetkých tých tisícročných úsilí, svätých tradícií, zvrchovaných deklarácií a ústav.

Zdalo sa mi to vtedy logické. Chceli sme mať územie, na ktorom môžeme byť sami pred sebou dôležití, nič lepšie ako majetok nás pri hľadaní sebaúcty nenapadlo, a tak tu máme nadlho štát ako korisť.

Možno sme aj občas tušili, že majetok je zúfalá skratka, ale lepšia skratka ako priznanie, že sme prázdni. Ak som bohatý, som dôležitý, no nie?

Toto bol príbeh HZDS, ale potom aj SDKÚ, a teda aj veľkej časti dnešnej podnikateľskej elity – a v skutočnosti aj väčšiny našej verejnej diskusie. Ak si z nej odmyslíme peniaze, HDP, eurofondy, korupciu, platy a zdroje, čo nám tu ostane ako spor? Ocko a mamička, bohatier z Kremľa, a ešte zopár infantilít.

Dnes si myslím, že Masaryk mal pravdu len čiastočne. Zakladajúca idea štátu, ale aj strany, galérie či novín je kľúčová, ale nie osudová. Sprevádza a definuje svoje dieťa dlho, ale nemá moc zabrániť zmene, ak sa nájde dostatok energie a vôle.

Videl som to v životoch ľudí aj firiem, ale našiel som to už aj v politike. Lebo triumf Andreja Kisku nad Robertom Ficom bol najmä o popretí zakladajúcej idey Slovenska. Pre toto dnes nie som beznádejný ako pred dvadsiatimi rokmi.

Myslím si, že Slovensko nemusí byť ďalšie desaťročia lúpežníckym územím, hoci dnes ním ešte je. Ale aby ním zajtra nebolo, musí sa okrem energie a vôle nájsť iná ako lúpežnícka idea.

Vidím, že tu rastie odhodlanie bojovať proti korupcii, vidím, že tu pribúdajú bohatí ľudia, ktorým ide o lepšiu krajinu, a vidím aj rastúce množstvo tvorivých a vo svojich prostrediach zodpovedných ľudí, ktorým dnešný stav tohto štátu veľmi prekáža.

Ale zatiaľ ešte nevidím ucelenú predstavu, ktorá by mala potenciál nahradiť majetok ako hlavný zmysel Slovenska.

Nerozmýšľate o nej?

Teraz najčítanejšie