Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matoviča už nebaví byť iba krikľúňom, chce byť aj vážený pán

Igor Matovič pred komplexom Bonapart v júni 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič
Igor Matovič pred komplexom Bonapart v júni 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Igor Matovič uvažuje o tom, že z OĽaNO spraví konzervatívnu stranu. Fašistom sa páčia fyzické tresty. Lucia Žitňanská vybrala budúcu ombudsmanku + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty.

Uľahčite si život jedinečnou aplikáciou. Stačí aplikovať ČSOB SmartBanking. Jedinečná banková aplikácia s lístkami na vlak a MHD, parkovaním, spravodajstvom a e-bločkami.


Tri správy dňa vybral a okomentoval vedúci oddelenia publicistiky Roman Pataj

Matovič si v odbornosti trúfa na SaS, rozmýšľa o strane
Igor Matovič uvažuje o tom, že by OĽaNO zmenil na konzervatívnu stranu. S dôrazom na ochranu chudobných. Pre kolegov z Postoja naznačil dve základné pohnútky, ktoré ho k tomu vedú.

Prvá je, že hoci vo svojom hnutí dáva priestor aj liberálom, tí ho podľa neho dostatočne nevyužívajú. Druhá, chce, aby už jeho projekt nestál len na jednej nohe, ktorou je on a jeho teatrálne vystúpenia.

Túto nohu nechce Matovič úplne odpíliť, ale chce, aby ju podopierala druhá. Odborná. O OĽaNO totiž tvrdí, že ich poslanecký klub je na tom s odbornosťou o čosi lepšie ako SaS. Ak by to aj bola pravda, stále zostáva otázka, či sa jeho expertom podarí dostatočne zviditeľniť pri Matovičovom štýle politiky. Sám totiž priznáva, že ani po zmene na stranu by na ňom veľa nemenil. Pretože „by to naše hnutie životne ohrozilo“.

Ak teda Matovič naozaj zmení OĽaNO na „štandardnú“ stranu, v praktickej politike sa toho veľa nemusí zmeniť, hoci napríklad Veronike Remišovej by sa to podariť mohlo. Bez ohľadu na to je správne, že Matovič týmto smerom uvažuje. Ak pre nič iné, tak preto, že po toľkých rokoch v politike je už naozaj trápne, aby mu Danko a spol. mohli nadávať do rodinnej firmy.

Fajn je aj plánovaný záber na konzervatívcov poblúdených u Kollára a Kotlebu. Nech je Matovič, aký je, bolo by bez debaty neporovnateľne lepšie, keby takíto ľudia skončili uňho. Problém je, že o tých istých voličov bude mať záujem aj Hlinovo KDH či Richard Rybníček. Len aby priatelia konzervatívci nedopadli tak, že sa do budúceho parlamentu nedostane ani jeden z nich.
Chcú Bugár s Ficom odovzdať južné Slovensko Kotlebovi?
Fašisti mali míting v Nových Zámkoch. K tradičným perlám pribudol Mazurekov nápad, že by bolo fajn ľudí verejne fyzicky trestať. „Myslím si, že už v živote on, ani nikto, kto to videl, niečo podobné neurobí,“ prorokoval.

Tomu celému tlieskalo v natrieskanej miestnej reštaurácii približne 200 ľudí. A ani im pravdepodobne nenapadlo, ako veľmi sa podobnými nápadmi kotlebovci ponášajú na extrémistov z Dáišu, ktorí tiež radi verejne trestajú a popravujú, a ktorých naši vlastní extrémisti označujú za hrozbu pre európsku civilizáciu.

O tom, že kotlebovci sú nebezpeční, vieme. No nevieme, prečo vládna koalícia trvá na tom, že mu chce uľahčiť život.

Nové Zámky ležia v Nitrianskom kraji. Župana v ňom chce robiť Kotlebov podvodca Uhrík. Možnosť, že by sa mu to mohlo podariť, je najmä vďaka veľkému zastúpeniu Maďarov v kraji minimálna. Keď však koalícia naozaj zavedie jednokolové voľby županov, jeho šanca sa zvýši. Bugár totiž od Fica dostane tento kraj (možno Trnavu) ako bolestné za súhlas so zlou volebnou zmenou.

Lenže Bugárovmu človeku skompromitovanému v očiach mnohých Maďarov spojenectvom s Dankom a Ficom bude pravdepodobne čeliť aj kandidát SMK, a určite aj nejaké slovenské postavičky. Pre mnohých voličov SNS a Smeru zas bude Bugárov človek neprijateľný, koalícia-nekoalícia. Pri takomto riedení hlasov sa už teoreticky môže stať, že na tom najviac zarobí práve Uhrík.
Len aby nasledovníčka Dubovcovej v hanbe neostala
Koaličnou kandidátkou na budúcu ombudsmanku bude prorektorka UK Mária Patakyová. Vybrala ju Lucia Žitňanská. Na zvolenie jej budú stačiť hlasy koalície, ktorej podporu už Most-Híd úspešne vybavuje. Voľba bude po 31. januári, keď sa začína nová schôdza parlamentu. Stihnúť ju treba do 28. marca, keď končí ombudsmanka Jana Dubovcová.

Nech škaredé cudzie slovo nikoho nepomýli, ide o veľa. Je totiž veľmi dôležité, aby za ňu prišla dôstojná náhrada.

Dubovcová išla do funkcie z parlamentu ako poslankyňa SDKÚ. To Robertovi Ficovi umožňovalo odbíjať jej kritiku tým, že je de facto opozičná politička.

Patakyová tento problém mať nebude. No prichádza do funkčného úradu, ktorý vďaka Jane Dubovcovej získal veľké renomé u každého, komu záleží na dodržiavaní zákonov a ochrane slabších. Okrem odbornej zdatnosti to dosiahla aj odhodlaním, s akým do vlády búšila napríklad pri policajnom zásahu v Moldave nad Bodvou či zlyhaniach systému ochrany maloletých. Medzi porušovateľov sa zaradilo aj zariadenie dcéry exministerky sociálnych vecí a detskej ombudsmanky (!) Viery Tomanovej.

Máriu Patakyovú predchádza dobrá povesť. No zároveň takmer nulové verejné angažovanie v minulosti, čo môže byť problém. Ak nechce pokaziť výborne fungujúcu inštitúciu a urobiť si tým hanbu, musí kandidátka Mosta pochopiť, že dobrý ombudsman nie je len odborník, ale tak trochu aj aktivista ochotný verejne sa pobiť aj s vládou, ktorá si ho vybrala.
Jednou vetou:
Štátnych IC vlakov bude viac. Budú premávať v rovnakých časoch, v ktorých chodieval RegioJet, a budú zastavovať v rovnakých staniciach – teda aj v Trenčíne a vo Vrútkach.

• Ústavný súd dal v spore o osemmiliónovú pohľadávku pre lyžiarske stredisko Martinské hole za pravdu mestu Martin. Mesto ešte nemá vyhrané, ale verí, že to aspoň oddiali piatkovú dražbu galérie v centre mesta.

• Mexický prezident zrušil návštevu USA. Ešte predtým mu Donald Trump odkázal, že ak nechce zaplatiť stavbu múra na spoločnej hranici, ani nemusí chodiť.

Plynárenská firma Eustream prehrala súd týkajúci sa povinnosti zaplatiť štátu 74,8 milióna eur na osobitnom odvode.

• Po dvoch týždňoch od pravdepodobného pokusu o samovraždu zomrel na Kramároch Mikuláš Polóny, ktorý bol obvinený z členstva v kriminálnej skupine piťovcov.

• Minister hospodárstva Peter Žiga oznámil, že vláda je pripravená získať podiel v košických železiarniach.
FB status dňa:
Zuzana Hanzelová: „Hovorí to internet. Čiže to nie je moje vyjadrenie.“ Tak dnes vysvetlil poslanec ĽSNS Stanislav Mizík svoj status na sociálnej sieti, v ktorej kritizoval prezidenta Andreja Kisku za to, že vyznamenal niekoľkých Židov.

Na otázku, či sa nechce za výroky ospravedlniť, neodpovedal a odišiel. Šancu bude mať už v utorok. Hneď na začiatku schôdze dostane 2 minúty, v ktorých sa má ospravedlniť za svoje predošlé výroky o islame, ktorý nazval satansko-pedofilným dielom diabla. Kotlebovci hovoria, že dve minúty využijú, zrejme však nie na ospravedlnenie.


Zaujímavé texty:
• Fero Múčka píše o tom, ako predseda SNS útočí na ďalšie nekryté miesto Roberta Fica. (postoj.sk)

• Leonid Beršidskij tvrdí, že falošné správy americké voľby neovplyvnili až tak, ako sme si mysleli. (dennikn.sk)

• Marián Leško vysvetľuje, čo vlastne priznal Juraj Široký. (etrend.sk)

• Peter Schutz v hodnotení týždňa ozrejmuje, prečo je podľa neho policajný prezident idiot. (sme.sk)

• Matúš Kostolný napísal o tom, ako generáli ukázali, že Fico nie je schopný riadiť štát. (dennikn.sk)
Citát dňa:

Je to blbý zvyk. Je to blbý a zaužívaný spôsob a systém, ale to bolo aj predtým.

Béla Bugár o udeľovaní hodností politikom

Nový Shooty:

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie