Denník N

Prvých ľudí zo siedmich moslimských krajín do USA nepustili, Irán zaviedol odvetné opatrenie

Jedno z prvých rozhodnutí Trumpa - postaviť múr na hraniciach s Mexikom a nevpustiť migrantov zo siedmich krajín. FOTO - TASR/AP
Jedno z prvých rozhodnutí Trumpa – postaviť múr na hraniciach s Mexikom a nevpustiť migrantov zo siedmich krajín. FOTO – TASR/AP

Do krajiny nevpustili Iračanov, ktorí mali platné víza a pracovali pre americkú armádu. Ich právnici podali žalobu na Trumpa. Na zoznam nezaradil krajiny, s ktorými viedla jeho spoločnosť biznis.

V predvolebnej kampani sa tým vyhrážal opakovane: niektorým moslimom zakáže vstup do Spojených štátov. Už vtedy to vyvolávalo nevôľu.

V prvom týždni svojej vlády tak americký prezident Donald Trump aj učinil. Nasledujúce tri mesiace nebudú vydávať víza občanom Sýrie, Iraku, Iránu, Sudánu, Jemenu, Líbye a Somálska. Vo viacerých týchto krajinách sú vojenské konflikty rôznej intenzity, do niekoľkých sú alebo boli zapojení aj Američania.

Trump tvrdí, že medzi prichádzajúcimi odtiaľ sú potenciálni „radikálni islamskí teroristi“ a on len chce chrániť svojich občanov. Nevylučuje, že zoznam sa ešte rozšíri.

Rozhodnutie tiež znamená, že USA 120 dní neprijmú žiadneho utečenca zo Sýrie. Ten čas využijú na prehodnotenie systému udeľovania štatútu utečenca s tým, že prioritou budú náboženské menšiny (hlavne kresťania). Už teraz je jasné, že USA tento rok príjmu maximálne 50-tisíc utečencov.

O polovicu menej ako za Obamu, ktorého administratívu kritizovali, že by mohla byť ústretovejšia.

Trumpovo rozhodnutie spôsobilo chaos, šok, strach a hnev. Ani držitelia zelenej karty, teda dokumentu, ktorý je povolením na pobyt, z dotknutých krajín, nie sú ochránení. Mimovládne moslimské organizácie im odporúčajú, aby nevycestovali z USA a ak sú mimo, aby sa pred cestou späť informovali, či ich vpustia. BBC píše, že v dokumente podpísanom Trumpom sa nespomínajú, ale niektorým už robili problémy na letiskách.

Opýtajte sa pána prezidenta

Keby Iračania Chalíd Darvíš a Hajdar Alšáví stihli skorší let do New Yorku ešte by sa v pohode zvítali so svojimi rodinami, a dnes by sa možno vybrali na prvú prechádzku v novom domove. Namiesto toho sú zadržaní na letisku a hrozí im deportácia do vlasti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie