Denník N

Drucker pripravuje zoznam, čo je štandard. Všetko navyše by mali platiť pacienti

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto – TASR

Čakacie lehoty by už nemali byť len na pár operácií, ako je to dnes, ale aj na vyšetrenia, napríklad na CT.

Ministerstvo zdravotníctva pracuje na vytvorení zoznamu, na čo má pacient nárok zo zdravotného poistenia. Chce určiť aj maximálne čakacie lehoty. A to už nielen na operácie, ale aj na vyšetrenia u špecialistov.

Pacient by tak vedel, že ak ho bolí koleno a potrebuje magnetickú rezonanciu, mal by dostať termín napríklad do dvoch týždňov. To mu zaplatí poisťovňa, ak by chcel vyšetrenie skôr, mohol by si to zaplatiť.

„Ak by mal onkologický nález, mal by mať nárok na magnetickú rezonanciu napríklad do 48 hodín,“ vysvetľuje minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru), ako by to mohlo fungovať.

Nemalo by teda platiť, že by mal každý pacient nárok napríklad na CT vyšetrenie do 48 hodín, bude záležať aj na dôvode vyšetrenia a ochorenia.

Nevieme, na čo máme nárok

Ide o prvý krok k tomu, aby si pacient mohol legálne priplatiť za rýchlejšie vyšetrenie alebo za lepší materiál pri operácii. Dnes totiž nevie, na čo má nárok, a nevie si to ani vymôcť. Nevie si napríklad doplatiť kvalitnejší materiál alebo urgentnejšie vyšetrenie.

Zatiaľ Drucker s odbornými spoločnosťami pripravujú zoznamy štandardov. Kedy ich zverejnia a zavedú, zatiaľ nehovorí.

Do konca roka by však chcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie