Denník N

Fico použil v televízii slovo „Cigán“, Kiska varoval pred šírením nenávisti

Robert Fico a rok akcie. Foto – TASR
Robert Fico a rok akcie. Foto – TASR

Podľa prezidenta niekedy zabúdame, akú váhu má slovo. Ak začneme používať nenávisť voči iným národom, národnostiam a rasám, vstupujeme na veľmi nebezpečnú pôdu, ktorá môže viesť k tragédiám, povedal Kiska.

Spravodajská televízia TA3 si do nedeľnej debaty V politike pozvala troch najvyšších ústavných činiteľov. Prezident Kiska kritizoval šírenie nenávisti na sociálnych sieťach, premiér Robert Fico sa prezentoval novým slovníkom a predseda parlamentu Andrej Danko sa hájil v kauze hodností.

„Môj volič nie je na Facebooku, môj volič je v regióne,“ povedal predseda parlamentu aj o tom, prečo SNS zrušila jeho aj stranícky profil na Facebooku.

Fico nespomenul Rómov, ale „Cigánov“

Premiér Robert Fico dnes v debate v TA3 nehovoril o Rómoch, ale použil slovo „Cigán“. Spomenul ho v súvislosti s tým, že firmy dnes majú na Slovensku problém nájsť zamestnancov. „Sme v krajine, kde pociťujeme absolútny nedostatok pracovnej sily. Prídeme do okresu, kde je 18-percentná nezamestnanosť, no podnikateľ nevie nájsť troch nekvalifikovaných ľudí, ktorí by chceli pracovať,“ hovoril premiér.

„Na druhej strane tu máme kategóriu ľudí, a nehovorím len o Cigánoch, ktorá nechce pracovať, zneužíva sociálny systém a ešte aj otravujú ľudí, ktorí žijú vedľa nich. Zakročíme proti ľuďom, ktorí vyciciavajú tento štát.“ Premiér zároveň povedal, že extrémizmu a „nástupu polobláznov v politike“ sa dá zabrániť len tým, že vláda bude úspešná.

Robert Fico vo Svidníku. Foto - TASR
Robert Fico vo Svidníku. Foto – TASR

To, že nejde o náhodu, naznačuje, že slovo „Cigán“ použil Fico už v sobotu v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. „Je mi jedno, či ide o zneužívanie dávok Cigánmi, alebo niekým iným. To je to isté.“

Nový premiérov slovník môže súvisieť s tým, že premiér už v decembri na sneme Smeru v Prešove povedal, že rok 2017 bude koncom politickej korektnosti. „Nazývajme veci správnymi a zrozumiteľnými slovami. Hovorím o otvorenej a pravdivej reči. Je to jedna z možností, ako držať Smer v úspešnom priestore,“ rečnil na sneme, kde sa po prvý raz výraznejšie oprel do rómskych komunít.

Ficov mediálny poradca Erik Tomáš následne povedal, že politická korektnosť sa z premiérových prejavov bude vytrácať viac a viac.

Kiska: Oceňujem, že si Fico všimol fašistov

Pred rozhovorom s premiérom v TA3 vystúpil aj prezident Andrej Kiska. Paradoxne, varoval predtým, s akým slovníkom politici, ale aj ľudia na sociálnych sieťach, narábajú. Rok 2017 nazval rokom pravdy.

„Skutočne potrebujeme ukázať, či dokážeme pohnúť s kľúčovými problémami, ktoré trápia našu spoločnosť, aj či sa dokážeme porátať s vulgaritou a neslušnosťou, ktorá sa šíri najmä na sociálnych sieťach,“ povedal prezident. „Stáva sa nám, že politici umelo vyvolávajú strach. Populisti pracujú so strachom, politici pracujú s odvahou. Ak sa vyvoláva strach, občania sa cítia neistí. Politici by mali dodávať sebavedomie a nádej.“

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Podľa prezidenta niekedy zabúdame, akú váhu má slovo. „Nenávisť v slove bola na začiatku najväčších tragédií v Európe. Ak začneme používať nenávisť voči iným národom, národnostiam a rasám, vstupujeme na veľmi nebezpečnú pôdu, ktorá, ako nám minulosť ukázala, môže viesť k tragédiám.“

Kiska ocenil, že Fico minulý týždeň v Ostrom Grúni a Kľaku povedal, že v parlamente máme fašistov. On sám vraj mladým ľuďom vysvetľuje, čo Kotleba znamená – napríklad že nepovažuje za problém odvlečenie Židov zo Slovenska. „To, že nosí zelené tričko a usmieva sa, neznamená, že jeho základné názory sa zmenili.“

Včera v rozhlase už Fico taký jednoznačný nebol. „Označiť niekoho napriamo, že je fašista, nie je môj štýl,“ povedal Fico. „No keď niečo chodí ako kačica, kváka ako kačica, vyzerá ako kačica, je to kačica. Nemôžu chodiť v úrade v Banskej Bystrici holohlaví chlapi a zdraviť sa na stráž.“

Andrej Danko. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Danko sa venoval hodnostiam

Predseda parlamentu Andrej Danko sa v rozhovore venoval najmä skokovým cenám energií, ale aj svojmu menovaniu do hodnosti kapitána. Tvrdil, že za článkami z posledných týždňov sú podnikatelia, ktorí ho nemajú radi, napríklad majitelia EPH a priamo menoval Radima Jančuru z RegioJetu.

„Mohol by som uviesť ľudí, ktorí komunikujú s redakciami, aby zosmiešňovali nás politikov. Každému, kto vie čítať, je jasné, že sme niekomu šliapli na otlak,“ povedal najprv nekonkrétne.

„Jančura zverejní moje číslo, súčasne sa do médií hodí podprahová téma hodností, ako si Danko dáva na pyžamo výložky, ktorá unikne z obvodného úradu Bratislava. Nastaví sa to ako mediálna štvanica, lebo niektorým prekážajú výsledky, ktoré SNS dosahuje. Chceli by servilných politikov ako Figeľa.“

Danko zároveň povedal, že nebude žalovať Denník N ani Cynickú obludu za karikatúru s vulgarizmom, ktorá sa na stránke Cynickej obludy objavila. Stále však žiada ospravedlnenie. „Ja by som chodil len po súdoch stále. Povedal som si po Novom roku, že nebudem reagovať na zlo.“ Denník N vysvetlil postoj ku karikatúre v otvorenom liste pre predsedu parlamentu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie