Denník N

Poslanci žiadajú zrušiť aj Kováčove milosti, zverejňujeme ich obsah

Michal Kováč mladší v júni 1996. Foto – TASR
Michal Kováč mladší v júni 1996. Foto – TASR

V decembri 1997 vyhlásil prezident Michal Kováč milosť pre svojho syna. Ešte v júli 1996 omilostil aj ďalších dvoch aktérov kauzy Technopol, Martina Syča-Milého a Mariána Kočnera. Milosti neboli doposiaľ zverejnené.

Návrh ústavného zákona poslanca za OĽaNO Jána Budaja, ktorým sa snaží zrušiť amnestie vyhlásené zastupujúcim prezidentom Vladimírom Mečiarom, je v druhom čítaní. Keď tam prešiel, viacerí poslanci po prvom hlasovaní povedali, že Budajov návrh podporia, ak navrhne zrušiť amnestie Michala Kováča pre svojho syna. Tie doposiaľ neboli zverejnené. Vysvetlenie je jednoduché. Nešlo o amnestie, ale o milosti.

My sme si ich vyžiadali z Prezidentskej kancelárie, ktorá nám ich v anonymizovanej podobe sprístupnila. Milosti sa netýkajú len Michala Kováča mladšieho, ale aj ďalších dvoch aktérov kauzy Technopol – Martina Syča-Milého a Mariána Kočnera.

V prípade svojho syna Michala prezident 12. decembra 1997 nariadil, aby bolo zastavené a nepokračovalo jeho trestné stíhanie pre návod na trestný čin podvodu spolupáchateľstvom. Ešte predtým, ako omilostil svojho syna, udelil milosti aj Martinovi Syčovi-Milému a Mariánovi Kočnerovi, a to v júli 1996.

Na archívnej snímke z 20. februára 1996 Michal Kováè mladší vo Viedni. Vyšší krajinský súd vo Viedni 20. februára rozhodol, že rakúske justièné orgány nevydajú Michala Kováèa mladšieho do Nemecka. Michal Kováè ml. sa preto okamžite môže vráti na Slovensko. V odôvodnení rozsudku predseda senátu Friedrich Novotny povedal, že Michal Kováè ml. bol do Rakúska zavleèený proti svoje vôli, èím došlo k porušeniu jeho zákadných ¾udských práv. V prípade, že by rakúsky súd rozhodol o jeho vydaní do Nemecka, porušil by medzinárodné konvencie o ¾udských právach. Rozsudok je právoplatný a nemenný. Michal Kováè ml. sa pravdepodobne vráti na Slovensko v piatok 23. februára. Na snímke z¾ava: Michal Kováè mladší, prezident Slovenskej republiky Michal Kováè, Ján Havlát a Elmar Kresbach vychádzajú zo súdnej siene po vynesení rozsudku. FOTO TASR - Drahotín Šulla Drahotín Šulla *** Local Caption *** archív archívna snímka fotografia sken scan Michal Kováè ml. únos právny zástupca vyšetrovanie vyjadrenie zavleèenie kauza prezidentov syn súd rozsudok prezident republiky Michal Kováè Viedeò Rakúsko
Prezident Michal Kováč so synom Michalom po rozhodnutí rakúskeho súdu o jeho únose. Foto TASR

Syč-Milý bol trestne stíhaný rovnako pre návod na trestný čin podvodu spolupáchateľstvom. Kočnera stíhali pre trestný čin podvodu spolupáchateľstvom.

Dovoz neexistujúcich textílií a zastavené stíhanie

Ako vyplýva zo zverejnených milostí, v prípade Kováča ml. a Siča-Milého išlo o to, že navštívili v decembri 1991 tretiu osobu (meno vybielené) v Mníchove, kde ju prehovorili na spoluúčasť na podvode voči akciovej spoločnosti Technopol Bratislava. Spoločne jej vraj vyhovorili obavy z toho, že navrhovaný fiktívny obchod s textíliami je nereálny.

Presviedčali vraj túto osobu, že do obchodu je zapojený známy človek, ktorý zaplatenie fiktívneho tovaru uhradí cez bratislavskú pobočku ČSOB. A tak nakoniec po tomto stretnutí vo februári až v máji 1992 spoločne uskutočnili dovoz neexistujúcich textílií v hodnote vyše 2,3 milióna amerických dolárov z Holandska od firmy Introcommerce Inc. pre Technopol Bratislava. Spôsobili tak Technopolu škodu vo výške 69 miliónov slovenských korún. Sumu si údajne podľa vopred pripraveného plánu rozdelili.

Pri udelení milostí bol aj vtedajší riaditeľ legislatívneho odboru Kancelárie prezidenta Ivan Trimaj. Ten už dávnejšie upozornil, že porovnávať milosti udelené prezidentom Kováčom s amnestiami Vladimíra Mečiara sa jednoducho nedá. Prezident omilostil svojho syna, aby mohol ísť vypovedať do Nemecka, kde sa podvod Technopolu vyšetroval. Po jeho únose a návrate z Rakúska mu však odobrali pas. Kováč mladší napokon do Nemecka vycestoval, vypovedal a tamojší súd trestné stíhanie zastavil. „Tieto prípady nemožno porovnávať. Sú celkom odlišné, hoci majú jedno spoločné, a to únos Michala Kováča mladšieho,“ dodal Trimaj.

V prípade Kočnera išlo o dva podvody

V prípade Kočnera je milosť dlhšia. Týkala sa ešte ďalšieho podvodu. V tomto druhom prípade podľa sprístupneného dokumentu Kočner ako majiteľ bratislavskej firmy Pro-Trend uzavrel s Technopolom od januára do októbra 1992 dvanásť zmlúv na dovoz textilných výrobkov z Indie a Číny.

Technopol tovar za vyše 126 miliónov slovenských korún dodal, Kočnerovi odberatelia za tovar aj zaplatili. No keď sa blížil čas splatnosti faktúr pre Technopol, tak Pro-Trend predstierala platobnú neschopnosť. Dôvodom malo byť neuhrádzanie faktúr odberateľmi, čím firma získala čas na postupné odčerpanie peňazí z účtu v hotovosti. V decembri 1993 zmenila firma Pro-Trend majiteľa, bezplatným prevodom prešla na osobu, ktorej pobyt nebol v tom čase známy.

Marián Kočner sa po tomto prípade zviditeľnil ešte veľakrát. Napríklad pri obsadení televízie Markíza pred voľbami v roku 1998 či pri kauze bytovky Glance House, kde mu pomohol vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Milosti Michala Kováča

MILOST1 by projektnsk on Scribd

MILOST2 by projektnsk on Scribd

MILOST3 by projektnsk on Scribd

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie