Denník N

Koalícia s Kotlebom je tu

Robert Fico nielenže nie je ochotný pre porážku fašizmu nič obetovať, naopak, je ochotný pomôcť fašizmu, len aby pomohol sebe.

Autor je poslancom NR SR

Je desať mesiacov po voľbách, ktoré priniesli šokujúcu prítomnosť fašistov v parlamente, a vidíme, že fašizmus sa nám tu rozťahuje čoraz viac. Pomáha tomu aj zhoršujúca sa medzinárodná situácia, ale najmä to, že viacerí politici sa snažia fašistov a ďalších extrémistov napodobniť v nádeji, že im to prinesie úspech. Prekračujú sa tak hranice, ktoré by mali zostať absolútne pevné. Jedni ich nechcú nazývať fašistami, iní s nimi schvaľujú zákony, tretí riešia, čo majú dobré v programe.

Najvážnejšia je však spolupráca vládnej koalície, osobitne Smeru. A to spôsobom, ktorý sa nebojím nazvať koalíciou Fico – Kotleba. Pokrytectvo predsedu vlády, ktorý zo seba začal robiť antifašistu v rovnakom čase, ako spolupracuje s Marianom Kotlebom, ma prinútilo jasne sa vyjadriť.

Je zjavné, že Robert Fico a Smer sú skutočnými zdrojmi politického úspechu Mariana Kotlebu. Marian Kotleba pôsobí v slovenskej politike už 14 rokov, opakovane a neúspešne sa snažil kandidovať, podarilo sa mu to až za 2. vlády Roberta Fica. Vláda Smeru totiž znamená aroganciu a korupciu, čo vyvoláva obrovskú frustráciu, a zároveň priniesla účelové vyvolávanie nenávisti na strane druhej, ktoré v očiach ľudí legitimizuje extrémistov a fašistov.

Robert Fico a Smer to však potiahli ešte ďalej. Nielenže nie je ochotný pre porážku fašizmu nič obetovať, naopak, je ochotný pomôcť fašizmu, len aby pomohol sebe. Povedzme si tri konkrétne príklady.

Zatiaľ najviac pozornosti vzbudil minulotýždňový prípad, keď poslanec ĽSNS Kecskés tým, že neodišiel z rokovania Zahraničného výboru NR SR, ako to urobila opozícia, umožnil koalícii zachovať uznášaniaschopnosť a zmiesť tak kauzu Agentúra Evka zo stola. To je však len ten najmenej podstatný prípad.

Vážnejšia vec je balík zmien vrátane novely ústavy, ktoré majú pomôcť zabetónovať Kotlebu a županov Smeru. Ide o prechod na päťročné funkčné obdobie a jednokolovú voľbu županov. Táto zmena je najväčším darom Fica Kotlebovi, keďže výrazne zvyšuje šancu, že zostane bystrickým županom, a to ešte päť rokov namiesto obvyklých štyroch. Ficovi je to však jedno, lebo zároveň zvyšuje šancu, že jeho župani zostanú na svojich miestach. Na decembrovej schôdzi hlasovanie v 1. čítaní potrebné hlasy do ústavnej väčšiny 90 hlasov dodali práve kotlebovci.

O čom sa však vôbec nehovorí, je vzájomná ochrana v Banskobystrickej župe. Ešte v januári 2015 som podal na Mariana Kotlebu podnet za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov, keďže si od zamestnancov župy dal posielať na svoj osobný účet podiel z ich mzdy. Pripomínam, že za rovnaké výčiny bola v tom istom roku nielen vyhodená, ale aj okamžite obvinená z trestného činu napríklad riaditeľka prešovskej základnej školy. Pripomínam tiež, s akou horlivosťou išli a idú predstavitelia Smeru po Igorovi Matovičovi za úplne formálne porušenie toho istého zákona. V Kotlebovom prípade navyše nebola ani dôkazná núdza, keďže sa k poberaniu „dvadsiatkov“ na osobný účet aj sám priznal.

Banskobystrické zastupiteľstvo, v ktorom má Smer väčšinu, podnet prijalo na vyšetrenie už vo februári 2015. Odvtedy sa po ňom zľahla zem. Za dva roky zastupiteľstvo nebolo schopné rozhodnúť ani prijať žiadny iný úkon, čo je v rozpore s ústavným zákonom, podľa ktorého malo rozhodnúť do 60 dní. Aj keď predstavitelia Smeru najprv o Marianovi Kotlebovi hovorili rovnako ako dnes o Igorovi Matovičovi, následne sa čosi stalo. To čosi bol podnet na poslankyňu Smeru Kováčovú za porušenie toho istého zákona. Poslanci Smeru ju ochránili a župan Kotleba neprotestoval. Následne poslanci Smeru začali chrániť Kotlebu a chránia ho dodnes.

Táto koalícia Fico – Kotleba je absolútne neprijateľná a treba ju jednoznačne odsúdiť. K fašizmu v našej krajine sa treba postaviť rovno a poraziť ho. Nie s ním obchodovať, navzájom sa chrániť či ho napodobňovať.

Komentáre

Teraz najčítanejšie