Denník N

Timotej Zuzula: Nám Bratislavčanom sa smiali, že sme z kukuričných polí

Timotej Zuzula (58) je otcom Veroniky Velez-Zuzulovej. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval trénerstvo. Založil prvý slovenský súkromný lyžiarsky klub. Foto – TASR
Timotej Zuzula (58) je otcom Veroniky Velez-Zuzulovej. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval trénerstvo. Založil prvý slovenský súkromný lyžiarsky klub. Foto – TASR

Ako prežíval otec a prvý tréner Veroniky Velez-Zuzulovej začiatky jej kariéry? Prečo sa práve im podarilo uspieť?

Ešte pred Novembrom založil v Bratislave prvý súkromný lyžiarsky klub na Slovensku. Deti vozil na tréningy do Rakúska na škodovke 120. Timotej Zuzula tvrdí, že zjazdári sú jednotní ako nikdy. Nie vždy to tak bolo, Bratislavčanom sa zvykli vysmievať, že prichádzajú z kukuričných polí.

Prečo ste sa ako Bratislavčan rozhodli dať na súťažné lyžovanie so svojou dcérou?

Nešli sme do toho s tým, že budeme lyžovať súťažne, išli sme krok za krokom. Veronika sa zlepšovala, stále sme si dávali nové ciele. Keď sa jeden splnil, dali sme si ďalší. Keby sa nám ich nedarilo plniť, tak ide študovať a zabalí lyžovanie.

Boli časy, keď sa jej nechcelo?

To sa asi ani nestalo, bolo na nej, či chce alebo nechce lyžovať. Ciele, ktoré sme si dávali, ju vždy motivovali. Najprv vyhrala všetky medzinárodné žiacke preteky. Ako 16-ročná začala jazdiť Európsky pohár, v ktorom sa začala presadzovať. O rok neskôr už začala jazdiť vo Svetovom pohári. Tam sa dosť rýchlo dostala do najlepšej tridsiatky, potom sa stala juniorskou majsterkou sveta. Keby ciele neplnila, nemá zmysel ďalej lyžovať. Keď sa niekto nevie lyžovať ako 20-ročný, už nikdy nebude dobrý. Pokiaľ nie je dobrý v každej vekovej hladine, má veľmi malú šancu, aby uspel v neskoršom veku.

Raz jej zo sedačkovej lanovky spadla palička. Musela ísť po ňu, brodila sa v snehu…

Keď sa raz dáte na šport, musíte mať disciplínu. Nedá sa to tak, že dnes sa mi chce, tak idem lyžovať, no na druhý deň zostanem doma. Keď sa už niekto rozhodne, musí ísť do dôsledkov a nie klamať seba samého, že budem dobrý, ale nič pre to nechcem urobiť. Disciplína patrí k športu, bez nej to nejde a treba ju mať odmalička.

O lyžovaní sa hovorí ako o športe pre bohatých. Vy ste však napríklad lyže kupovali za pár šilingov z požičovní v Rakúsku…

Mali jedinú chybu – boli poškriabané zvrchu, dali sa však opraviť. Opravil som sklznicu, hrany boli hladké. Je jedno, ako lyže vyzerajú, dôležité je, aby boli funkčné. Nie je dôležité, či má niekto staré alebo nové lyže. Ide o to, ako sú „urobené“.

Zuzulovci v roku 2004. Foto - archív tasr
Zuzulovci v roku 2004. Foto – archív TASR

Ako ste zháňali peniaze?

Nemal som stále zamestnanie, v zime som sa venoval len lyžovaniu. Mimo sezóny som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kúpte si knihu o Matejovi Tóthovi Odchýlka

Do obchodu

Veronika Velez-Zuzulová

Teraz najčítanejšie