Denník N

Oheň zakladáte celý život zle, takto to robia Fíni

Všeličo na tomto svete sa v poslednom čase obracia hore nohami. No že to bude aj oheň, to som nečakal.

Kľakol som si k peci, pokrčil noviny (potom že tlačené sú nanič), položil ich na rošt a cez ne naskladal kôpku triesok. Potom som ako obvykle vzal väčšie kusy dreva, dorovnal malú pyramídu a navrch ešte položil dve väčšie polená. Škrtol som zápalkou a zaľúbene pozoroval plamene. Oheň sa rýchlo rozhorel a už som chcel zavrieť dvierka, keď sa za mojím chrbtom ozval Oskarov hlas.

„To nerobíš dobre, takto sa oheň nezakladá.“ V zime kúrim v kachliach každý deň, v lese rozrábame oheň celkom často a považujem sa za skúseného ohňostrojcu. Keby nebol Oskar dobrý kamarát, tak by som ho poslal niekam. Lenže on to myslel vážne. „U nás rozrábame oheň inak, šetríme drevo a nesmrdíme susedom.“ To bola drsná veta. Tak sa ukáž, chlapče.

Udusil som oheň, vyhádzal drevo a pustil Oskara ku kachliam. Ten si medzitým vložil pod hornú peru ďalšiu dávku tabaku a ukázal mi ten slávny fínsky vynález. Naspodok položil najväčšie polená, na ne menšie kusy dreva a triesky úplne hore. Celé to zhora posypal roztrhanými kúskami novín. Skrátka, poskladal drevo hore nohami. Potom škrtol zápalkou a víťazoslávne sa usmial.

Ako bonus som si vypočul krátku prednášku o tom, že túto metódu (anglicky upside down fire) skúmala príslušná vládna agentúra, ktorá sa zaoberá výskumom technológií s cieľom obmedziť splodiny jemných častíc pri horení. Aby ich Fíni nemuseli nasávať do pľúc. Prídavkom som dostal zopár zálesáckych tipov a išli sme to zapiť. A plamene plápolali.

Pre istotu som však zavolal kolegovi Václavovi, ktorého sestra Hana sa vydala do Fínska. Keď doma v kozube prvýkrát zakúrila, jej manžel len neveriacky civel. Vôbec nechápal, čo Hana robí. Potom jej to poprekladal a basta. Podľa Václava to však švagor nerobí pre to, aby šetril pľúca. Takto zapaľuje oheň odjakživa a nedokáže si predstaviť, že by to malo byť inak. „Keď chceš vo Fínsku zapadnúť, inak oheň zakladať nemôžeš.“

Začal som pátrať a rýchlo našiel množstvo odkazov a videí, ktoré sa „fínskym“ ohňom hore nohami zaoberajú. Ohňostrojcovia dokazujú, ako dlho polená horia. Je to zvláštne, ale funguje to. Trik je založený na tom, že drevo nehorí, ale prehorieva. To je aj princíp „fínskej (laponskej) sviece“, keď oheň prehorieva v rozseknutom špalku. Alebo rakovalkea, fínsky oheň medzi dvoma klátmi.

Všeličo na tomto svete sa v poslednom čase obracia hore nohami. No že to bude aj oheň, to som nečakal. Našťastie severania vedia, čo robia a aké to má dôsledky.

Teraz najčítanejšie