Denník N

Keď poslanci „na strane menšín“ hlasujú s väčšinou proti menšinám

Foto – TASR
Foto – TASR

Poslanci Mosta-Híd v novembri hlasovali za sprísnenie registrácií cirkví. Strana, ktorá sa hlási k ochrane menšín, sa tak pridala ku kotlebovcom či kollárovcom.

Autor je doktorand teológie
a diakon Starokatolíckej cirkvi v ČR
s poverením pre službu na Slovensku

Keď pred poslednými parlamentnými voľbami v marci 2016 volebné kampane viacerých strán na Slovensku určoval strach a hystéria okolo utečeneckej krízy, dozrelo vo mne o to pevnejšie rozhodnutie, že v nadchádzajúcich voľbách svojím hlasom podporím stranu Most-Híd.

Vážil som si, že sa kandidáti Mosta-Híd snažili vnášať racionalitu do diskusií na túto tému a považoval som za dôležité podporiť v takomto marazme stranu, ktorá sa podľa vlastného programu (Občianskej vízie 2016) usiluje načrtnúť taký obraz Slovenska, „kde menšiny vytvárajú dobre fungujúce, svojbytné spoločenstvá, aby sa zachovala mnohofarebnosť“.1

Veľmi ma preto prekvapilo a zamrzelo, keď som 30. novembra 2016 uvidel prehľad parlamentného hlasovania o návrhu zákona z dielne SNS, ktorým sa sprísňujú už tak prehnané podmienky registrácie cirkví a náboženských spoločností na Slovensku. Za túto novelu zákona totiž hlasoval takmer celý poslanecký klub strany Most-Híd. Ocitli sa tak na jednej lodi s kotlebovcami a kollárovcami (a tak trochu prekvapivo aj Igorom Matovičom), do ktorých xenofóbnej agendy novela veľmi dobre zapadá.

Ako na to už správne poukázal v uplynulých týždňoch Ľubomír Martin Ondrášek, návrh SNS na prísnu registráciu je zlý a de facto znemožňuje registráciu nových cirkví na Slovensku3 a vyzval registrované cirkvi, aby sa voči tejto neprávosti štátu ohradili, hoci na nej profitujú.

Keďže prezident Andrej Kiska 20. decembra 2016 schválenú novelu zákona vetoval, znova vyvstáva dôležitá otázka: Nemali by sa poslanci zo strany, ktorá sa zasadzuje za práva menšín postaviť proti tejto nezmyselnej novele zákona?

Ak by poslanci z klubu Most-Híd za túto novelu nezahlasovali, zákon by prezidentovo veto neprelomil.

Eliminovať špekulatívne registrácie

Čo vôbec motivovalo poslancov SNS predložiť predmetný návrh zákona? Ako sa uvádza v dôvodovej správe, cieľom návrhu je „eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu“ tým, že sa zvýši požadovaný minimálny počet dospelých členov s trvalým pobytom na Slovensku potrebný na registráciu zo súčasných 20 000 na 50 000.

Namiesto zmysluplných parlamentných diskusií o finančnej odluke cirkví od štátu, ktorá by následne nestála v ceste ani liberalizácii zákona o ich registrácii, sme sa dočkali toho, že predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák nám s chladnou tvárou, nepoznačenou známkou kritického myslenia, hovorí o potrebe zamedziť registrácii špekulatívnych cirkví (video od 2:18), akou je napríklad cirkev veľkého špagetového monštra. Konkrétne v tomto prípade sa však nejednalo o žiadnu špekulatívnu cirkev, ale o recesistické protestné hnutie, ktoré sa v roku 2005 v americkom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie