Denník N

Dankov rokovací poriadok trafil ako prvých kotlebovcov

Kotlebovi poslanci mali zábavu z toho, že odznakmi porušujú nové pravidlá rokovania parlamentu. Foto – TASR
Kotlebovi poslanci mali zábavu z toho, že odznakmi porušujú nové pravidlá rokovania parlamentu. Foto – TASR

Poslanci kotlebovcov propagovali v parlamente svoju stranu odznakmi. Neupozornila na to koalícia, ale opozičný poslanec Beblavý.

Novelu rokovacieho poriadku, ktorú cez vládnu koalíciu presadil predseda SNS Andrej Danko, využili poslanci už v prvý deň, odkedy fakticky platí.

Nepostihli podľa nej OĽaNO či SaS, ale bude mať zrejme dosah na kotlebovcov.

Odznaky kotlebovcov

Podľa nových pravidiel nie je v pléne dovolené používať žiadne vizuálne pomôcky, ale ani predmety, ktoré propagujú politické strany či hnutia. Veľká časť poslancov Mariana Kotlebu však chodí do rokovacej sály so zelenými odznakmi s logom strany.

Nezávislý poslanec Miroslav Beblavý o tom informoval podpredsedníčku parlamentu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS), ktorá riadila schôdzu. Tá kotlebovcov vyzvala, aby si odznaky schovali, čo odmietli.

„Toto ustanovenie je návrh pána Danka. Ja som ho nenavrhoval ani nepresadzoval, ale myslím, že voči fašistom je potrebné používať všetky legálne nástroje a propagácia fašistickej strany v pléne Národnej rady mňa, a myslím, že aj všetkých slušných ľudí v krajine, uráža,“ povedal Beblavý.

Keďže kotlebovci odmietli schovať odznaky, Ďuriš Nicholsonová ich vyzvala, aby opustili sálu. Odmietli, poslanec Milan Mazurek sa jej smial.

Nicholsonová im preto udelila absenciu, takže by ich podľa rokovacieho poriadku mali uvádzať ako neprítomných. Pokiaľ by sa situácia opakovala, predseda parlamentu by im mohol siahnuť na poslanecké platy.

Matovič zdôrazňoval kapitána, pravidlá chce porušovať

Rokovací poriadok platí fakticky len od utorka, keďže vtedy sa začala prvá parlamentná schôdza v novom roku. OĽaNO už dopredu oznámilo, že niektoré časti novely nemieni dodržiavať.

„Každý na Slovenku sa má riadiť v prvom rade ústavou a potom zákonom. Rokovací poriadok je zákon, čiže nižšia právna norma ako ústava. A ústava mi dáva právo na slobodu prejavu, či už slovom, písmom, alebo obrazom. Takže nikto, ani pán kapitán, mi to právo nemôže zobrať nejakým zákonom,“ povedal líder hnutia Igor Matovič a zdôrazňoval Dankovu vojenskú hodnosť po povýšení.

Matovič však hovoril, že prvý deň platnosti novely rokovací poriadok jeho poslanci porušovať nebudú, aby si „kapitán Danko“ tento slávnostný deň užil.

Teraz najčítanejšie