Newsfilter: Plukovník Fico a kapitán Danko Slovensko neubránia

Premiér dozerá na cvičenie JUH. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ficovi nikdy na armáde nezáležalo, a podľa toho vyzerá. Ako sa bude cestovať „po RegioJete“? Dankov rokovací poriadok v praxi + tipy na dobré texty, citát, FB status dňa a nový Shooty.

Tri správy dňa vybral a okomentoval zástupca šéfredaktora Juraj Javorský

Fico sa vykašľal na armádu

Slovensko je vojensky malé a slabé a tak to zostane bez ohľadu na to, či pôjde na obranu 1,2 alebo dve percentá HDP. Prečo si potom prezident zavolal na koberec ministra Gajdoša a hovoril o podvode na obranyschopnosti, na občanoch a na vojakoch?

Rozdiel medzi 1,2 a dvomi percentami je naša dôveryhodnosť v NATO. Slovensko nie je samo, čo si neplní záväzok zbrojných výdavkov, no ani nevystupuje ako krajina, ktorá chápe dôležitosť toho záväzku a berie vážne svoju úlohu v spoločnej obrane Aliancie.

Rozdiel v percentách vidno aj na stave armády. Napokon, úprimne ho vlani opísali úradníci ministerstva obrany. Podľa ich správy je väčšina výzbroje, techniky, materiálu a systémov zastaraná, respektíve za hranicou životnosti. Armádne objekty sú na tom rovnako, ale ešte sú aj drahé na prevádzku a ekologicky škodlivé. Armáda nemá poriadny systém obranného plánovania, výzbroj a techniku nakupuje ad hoc. Zaostávame v spôsobilosti spolupracovať s NATO a nemáme žiadnu obrannú komunikačnú stratégiu, hoci všade naokolo zúri propaganda, ktorá škodí záujmom Slovenska.

Kiska síce džentlmensky nespomenul tú trápnosť s kapitánskymi výložkami, ale ani nebolo treba.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Newsfilter

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |