Denník N

Mečiarove amnestie sa dostali do pesničky, ktorá dokazuje, že slovenský hiphop má aj silné témy

Rapper Tono S. zverejnil sugestívny videoklip k novej skladbe Neublížil som.

Pred tromi mesiacmi v klipe nechali zapáliť auto Billy Barman. Je to scéna v závere pesničky Sloboda z ich nového albumu. Teraz horí automobil v ďalšom videu, nie je to však nový trend našej hudobnej scény, ale pripomienka starej kauzy, ktorá sa opäť začala skloňovať.

Mečiarove amnestie už nie sú len politickou a spoločenskou témou. Rapper Anton Suchota, ktorý vystupuje ako Tono S., sa rozhodol zverejniť vlastný pohľad na vec. „Dnes sa v parlamente rokuje o zrušení Vladových amnestií a, ako by povedal sám maestro, poďme si zaspievať…“ predstavil svoju novú pesničku Neublížil som.

V úvode využil legendárny Mečiarov televízny prejav, ktorým sa dlhoročný premiér lúčil po prehratých voľbách 1998. „Mal som rád život a mám ho rád. Žil som naplno, robil som naplno, dával som vám všetko. A čo teraz mám hovoriť? Poďte, poďme si zaspievať, vyhlásil a urobil to rovno pred kamerami.

Niečo také patetické si pýta paródiu, aj ich už zopár vzniklo. Lenže po takmer desiatich rokoch a neuzavretej kauze  amnestií sa dá k tomu postaviť inak a priblížiť, o čo ide aj novej generácii. Presne to sa rozhodol urobiť Tono S. a spolu s hudobným producentom Remom to spravili skvele. Namiesto obvyklého rapperského dissu a dávok vulgarizmov má ich pesnička mrazivú atmosféru. Otvára ju lyrické inštrumentálne klavírne intro, ktoré zastavia archívne zábery a Mečiarov hlas. Namiesto jeho známej rozlúčkovej piesne prichádza rap.

„Poviem ti príbeh o krajine. / Chceš sa ma spýtať, či bude pekný? / No ani ne, rozbieha sa Tono S. Jeho slová aj ich naliehavosť gradujú v príbehu o spravodlivosti, ktorá je znásilnená, keď zločiny kryjú tí najvyšší. „Zabil si, nič sa nedeje, / krv zlezie z rúk aj z košele… / všetko je v poriadku, keď poznáš samotného boha.

Celé to trvá len dva a pol minúty, je to temné a silné. Už za pár hodín od zverejnenia mal klip vyše 20-tisíc videní a priamo pod videom na YouTube nájdete živú diskusiu fanúšikov. Tí oceňujú „posolstvo nezabité peniazmi a lacným pop beatom pre masy a sú tu aj uznania od ľudí, čo počúvajú úplne inú hudbu („nemám rád rap, ale toto je naozaj slušné).

Člena hiphopového zoskupenia Gramo Rokkaz už pochválil aj rapper Vec: „Toto mal byť nosný soundtrack na Únos. Tony je vo forme! Vec naráža na očakávaný film o únose syna bývalého prezidenta Michala Kováča, s ktorým kauza amnestií priamo súvisí. Novinka režisérky Mariany Čengel-Solčanskej príde do kín 2. marca. V ňom zaznie pesnička ďalšieho rappera Kaliho s názvom Pravda je len jedna, ktorá má za týždeň od svojho zverejnenia na YouTube vyše 670-tisíc videní.

Kultúra

Teraz najčítanejšie