Denník N

Extrémistu odsúdili za rasistické reči na Facebooku na dvojročnú podmienku

Foto – Daniel Vražda
Foto – Daniel Vražda

Na súd prišiel aj s priaznivcami a pohoršovali sa, že o chvíľu ich budú vešať. Z tvrdej basy je napokon podmienka.

Príbeh Rudolfa Steigaufa z Revúcej je ako vystrihnutý z príručky ministerstva vnútra o pravicovom extrémizme. Nemá rád Rómov, Maďarov, utečencov a ťažko povedať, či len sionistov, alebo Židov vo všeobecnosti. Daniela Lipšica považuje za „kryptožida“ a ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú za sionistku.

Parlamentná liberálna demokracia mu nevyhovuje a treba ju nahradiť stavovským štátnym zriadením, ktoré nakreslil, ale nikdy v skutočnosti nezaviedol Vojtech Tuka počas vojnového Slovenského štátu. Steigaufovými vzormi sú Andrej Hlinka a Jozef Tiso, zdraví sa Na stráž! a pokreslený je heslami Slovenského štátu.

Rudolfa Steigaufa v stredu právoplatne odsúdili za podnecovanie k obmedzovaniu práv, k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a hanobenie národa, rasy a presvedčenia na internete. Najprv dostal štyridsať mesiacov natvrdo, teraz odvolací súd zmiernil rozsudok na dva roky podmienečne. Steigauf musí rozmýšľať minimálne päť rokov nad tým, čo zverejní na Facebooku.

Ukazuje sa, že súdy odsudzujú aj za prejavy na sociálnej sieti. Za mrežami už skončili mladíci, ktorí ostatným hrozili smrťou či ponúkali peniaze za vraždu utečencov. V tomto prípade ide o podmienečný trest.

Odznak s Tisom pred sudcom ukryl

Revúčan s odznakmi Jozefa Tisa a Andreja Hlinku na klope saka čakal pokojne na verdikt súdu spolu s približne dvadsiatimi priaznivcami. Obhajoba navrhovala oslobodenie a aj on sám sa cítil nevinný. Predtým, ako vošiel do súdnej siene, Tisa a Hlinku schoval.

„Za výrokmi si stojím, ale nič som neurobil, nikomu som neublížil,“ povedal senátu.

Názory jeho podporovateľov na súde by sa dali zhrnúť do niekoľkých bodov: je biely, nie je Cigán, Maďar ani Žid, súdia ho za názory, kde je sloboda slova? „Za chvíľu nás budú vešať,“ zaznelo v súdnej sieni.

Obhajkyňa opierala svoj právny názor o klasické, už takmer zľudovené argumenty. Označenie Cigán je legálne, Steigauf nehovoril o zákaze národnostných politických strán, ale maďarských a všetky vyjadrenia týkajúce sa obmedzení práv menšín, vrátane volebného, a vytvorenia rezervácie pre Rómov smeroval vraj politikom a parlamentu, teda niečo ako legislatívne návrhy.

Steigauf tvrdí, že nikoho nenapádal, „že zabiť, upáliť, obesiť“. Ťažko povedať, čo mal na mysli, keď napísal na internete, že bývalé aj súčasná vláda si zaslúžia „povraz“ nielen za vlastizradu, ale aj za neschopnosť poradiť si s „c. etnikom“.

Nikoho vraj nemohol podnecovať ani verejne, pretože facebookový profil je podľa obhajoby súkromný a nemá naň prístup každý.

„Ak nie je Facebook verejný, tak neviem, čo by mohlo už byť verejné,“ konštatoval sudca.

Obhajoba argumentovala aj americkými rozsudkami vo vzťahu k rasistickej a antisemitskej americkej organizácii Ku-Klux-Klanu, súd tieto nápady ignoroval.

Nájdi rozdiely

Keď Kotlebov poslanec Milan Mazurek napísal na Facebooku, že o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o šiestich miliónoch a mydlách zo Židov a o Hitlerovi sa učia samé klamstvá, polícia ho odmietla stíhať a odvolala sa na konflikt slobody prejavu a ochranou základných práv a slobôd pred spochybňovaním holokaustu.

Vyšetrovateľ zdôraznil, že Mazurek svoje názory uviedol vetou – neobhajujem žiadny režim.

Steigauf, tiež na Facebooku, navrhol zákaz činnosti maďarských strán na Slovensku ústavným zákonom. Navrhol aj odobrať právo voliť a byť volený rôznym skupinám, ale najmä všetkým, ktorí neodviedli do štátnej pokladnice ani cent. To je podľa neho 99 percent Rómov. Rómov chcel navyše sústrediť do rezervácie.

Steigauf si myslí, že jeho proces je politický. Nespokojne zdôvodňoval (na chodbe súdu to prezentovali aj viacerí jeho priaznivci), že „keď sa Fico vyjadruje k cigánskej otázke, tak to nie je trestné“.

Kandidoval za Kotlebu aj za iných

Rudolf Steigauf v roku 2012 kandidoval za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko ako invalidný dôchodca. Vtedy mal 40 rokov a neskôr ho vylúčili. O tri roky neskôr kandidoval do VÚC ako baník za Slovenskú ľudovú stranu a o ďalší rok v parlamentných voľbách za Spoločne za Slovensko už ako invalidný dôchodca.

Súd odsúdil bývalého mestského policajta pred piatimi rokmi pre zanedbanie povinnej výživy na trojmesačný podmienečný trest, ale dnes sa už na neho hľadí ako na neodsúdeného.

Sudca z Revúcej Steigaufovi pripomenul zanedbanie výživy aj to, že poberá štátne dávky. Revúčana sa dotklo, že jeho dôchodok porovnával s dávkami pre Rómov. Vyhlásil, že na rozdiel od iných predtým odpracoval 22 rokov.

Samosudca v Revúcej odsúdil Steigaufa za podnecovanie a hanobenie najprv na dvojročný podmienečný trest. Keďže podal odpor, nariadil hlavné pojednávanie a odsúdil ho na 40 mesiacov nepodmienečne. Advokát sa odvolal. Odvolací krajský súd rozsudok zrušil a odsúdil ho na dva roky podmienečne.

[Kúpte si knihu Kotleba. Odkiaľ prišiel a ako je možné, že sedí v parlamente od novinára Daniela Vraždu.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Marian Kotleba

Slovensko

Teraz najčítanejšie