Denník N

Zákon o cirkvách bol v skutočnosti proti islamu a nie proti špekulantom

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sprísnenie registrácií cirkví prezentovala SNS ako návrh, ktorý s islamom nesúvisí. V skutočnosti ho Dankova strana a aj ďalší poslanci podporili z obáv z moslimov.

Cieľom predloženého návrhu zákona je eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu, zdôvodňovali v novembri poslanci SNS pod vedením Andreja Danka, prečo chcú zmeniť zákon o cirkvách.

Novelu v utorok parlament schválil a prelomil tak prezidentovo veto. Na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti tak bude treba nie 20-tisíc, ale až 50-tisíc jej plnoletých členov s trvalým pobytom na Slovensku a so slovenským občianstvom.

SNS, ale aj ďalším stranám však v skutočnosti išlo v prvom rade o to, aby zabránili registrácii islamu ako cirkvi, hoci sa to roky a možno desaťročia aj tak stať nemohlo. Odkryla to nielen debata v parlamente, ale aj Dankove výroky z minulosti. V utorkovej rozprave hovorili poslanci obhajujúci novelu v podstate iba o islame.

S mešitami sa pridávajú aj Kollár a Smer

„Starosta Londýna (Sadiq Khan) vyhlásil: migranti by sa nemali integrovať a prispôsobovať krajine, do ktorej prišli, ale mali by ju zmeniť podľa svojich predstáv. Nebola jedna reakcia nikoho, aby povedal, čo to hovoríte, pán starosta, ako si to predstavujete. Prestaňme s tým obrazom, nejakým slniečkarským, že sa nič nedeje, prosím vás,“ hovoril Štefan Zelník (SNS). Dankova strana a aj on osobne už skôr hovorili o tom, že treba sprísniť podmienky registrácie práve z dôvodu islamu.

Boris Kollár a Milan Krajniak zo Sme rodina už hovorili v súvislosti s novelou priamo o islame aj o tom, že by radi už na ďalšej schôdzi rokovali o zákaze stavby mešít.

„Pán poslanec, chcem vás podporiť v tom, čo ste povedali, pretože dnes je situácia úplne iná, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, desiatkami rokov, a je potrebné na to reagovať,“ reagoval na Kollára podpredseda Smeru Juraj Blanár, hoci pridal, že „to nie je len otázka povedzme islamských radikálov, o ktorých sa tu najviac hovorí, ale povedzme tu úprimne, dnes máte internet plný rôznych konšpiračných cirkevných spoločenstiev“.

Smer, SNS, Most, Kotleba, Kollár aj Matovič

Za novelu nakoniec hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru, SNS, Mosta-Híd, kollárovci aj kotlebovci.

Podporil ju aj Peter Kresák z Mosta, ktorý sa ako jediný z tejto strany zdržal, keď sa schvaľovala prvýkrát.

Ako jediný z OĽaNO za ňu hlasoval Igor Matovič.

„Preštudoval som si nález Ústavného súdu, ktorý bol k tejto veci vydaný v roku 2010, a jeho argumentáciu,“ hovoril Kresák Denníku N. Súd vtedy konštatoval, že stanovenie hranice na registráciu cirkvi je v súlade s ústavou. „Jedna vec je, či je to vecne správne, alebo nesprávne, alebo či je to protiústavné.“ Či je podľa neho novela vecne správna, však už hovoriť nechcel.

Novelu nepodporil klub SaS, OĽaNO okrem Matoviča či poslanci Zsolt Simon, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík a Zuzana Zimenová.

hasna

Predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Hasna označil utorok za smutný deň pre náboženskú slobodu na Slovensku a novelu za protimoslimskú. „Nielenže ide proti duchu doby, ale právne znevýhodňuje a organizačne komplikuje život moslimov žijúcich na území Slovenska. Poľutovaniahodný je však i fakt, že registrované cirkvi a náboženské spoločnosti sa nezastali práv moslimskej obce a premárnili tak šancu urobiť morálne správnu vec.“

Moslimov je tu len okolo päťtisíc

Islam sa na Slovensku nemohol zaregistrovať ani za miernejších podmienok, s 20-tisíc plnoletými členmi. Moslimov je na Slovensku zrejme len okolo 5000. Toto číslo podľa Islamskej nadácie, ale i ďalších zdrojov zahŕňa i moslimov, ktorí majú na Slovensku prechodný pobyt či doplnkovú ochranu, takže by sa medzi zaregistrovaných nepočítali. Ľudí, s ktorými zákon podľa nových i starých pravidiel počíta, je podľa nadácie len o čosi viac ako tisíc.

Prezident Kiska v rozhodnutí o vetovaní novely napísal, že do roku 2007, keď sa počet členov cirkví zvýšil na 20-tisíc, nebola u nás zaregistrovaná žiadna nová cirkev alebo náboženská skupina a už túto podmienku by splnilo len osem z 18 súčasne registrovaných cirkví a po zvýšení na 50-tisíc iba štyri.

Novela podľa Kisku zakladá do budúcnosti „významnú diskrimináciu pri vykonávaní obsahu základnej slobody náboženského vyznania a viery“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie