Denník N

Nie všetko, čo je správne, je aj pohodlné

Mojou úlohou ako politika a poslanca Národnej rady je prijímať zákony, podieľať sa na ich tvorbe a pomáhať ich presadeniu do praxe. A ako verejný činiteľ musím vážiť slová, ktoré vyslovím.

V sobotu ráno som si prečítal v jednej prognóze, že v roku 2017 bude vo svete viac extrémizmu a napätia. Na obed zas, že jeden z podnikov na Slovensku výrazne zvýšil emisie. V podvečer, že vodič nepustil sanitku, ktorá sa ponáhľala k pacientovi. A aby to nestačilo, pozrel som sa na aktuálne dianie na svojom facebooku, kde síce stále menej, ale dostávam na „frak“, že nevyšetrujem, nehejtujem, nebudím sa každý deň s otázkou: „Do koho si dnes kopneme, priatelia?“

Uznávam, nie je to ideálny spôsob trávenia víkendu. Vynára sa však otázka: Kto má bojovať proti extrémizmu, nacistickým (bývalým) učiteľom, korupcii, emisiám, populizmu, nenávisti…? Som presvedčený o tom, že v ničej hlave sa ako prvá odpoveď neobjaví: „No predsa ja!“ Občania – plným právom – očakávajú, že politici. Opoziční a mimoparlamentní politici zas, že vláda. V Košiciach si myslia, že tí v Bratislave, a Bratislavčania si myslia, že keď v Novákoch chcú mať prácu, tak nech strpia znečistený vzduch. Je to začarovaný kruh.

Preťať sa ho podarí vtedy, keď odpoveď bude pokračovať aj pocitom a otázkou: „Čo môžem urobiť ja?“ Určite nie všetko, ale každý na svojom mieste, každý deň ten malý pomyselný krok. Ako politik, ako riaditeľ podniku, ako vyšetrovateľ, ako vodič na ceste, ako učiteľ, ako sestrička, pekár, človek. Každý na svojom mieste a každý v súlade so svojím svedomím a vedomím. A to aj vtedy, keď je to nepríjemné. Ako zvyknem hovoriť: nie všetko, čo je správne, je aj populárne. A v tomto prípade by som mohol doplniť, že ani pohodlné.

Mojou úlohou ako politika a poslanca Národnej rady je prijímať zákony, podieľať sa na ich tvorbe a pomáhať ich presadeniu do praxe. A ako verejný činiteľ musím vážiť slová, ktoré vyslovím. Nemôžem a ani neviem piecť zdravý chlieb, učiť deti úcte k človeku, k poznaniu neznámeho a rozpoznávaniu zla. Nie som vyšetrovateľ ani prokurátor, preto nemôžem vyšetrovať a tváriť sa, že všetko viem a moje videnie vecí je to najsprávnejšie.

Som však občan v slobodnej krajine. Necítim sa dobre v polohe bojovať proti niečomu alebo niekomu. No viem ako občan, politik bojovať za a budem bojovať za a robiť z môjho pohľadu správne veci. Slušným, meritórnym a správnym, aj keď možno nepopulárnym spôsobom. A to aj v prostredí, kde sa dnes viac darí populárnym a nesprávnym krokom, vyjadreniam a tendenciám.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie