Denník N

Kapitán Danko padol o 3,6 percenta, Smer plukovníka Fica získal

Bozkávanie výložiek spôsobilo SNS najväčší pád preferencií za posledné roky. Mohol na ňom získať Fico aj Kotleba.

Kauza povýšenia predsedu SNS Andreja Danka na kapitána zrejme výrazne poškodila jeho imidž aj imidž strany. Podľa prieskumu agentúry Focus si SNS od decembra pohoršila o 3,6 percentuálneho bodu a s desiatimi percentami sa z druhého miesta rebríčka popularity prepadla až na piate.

Ide o najväčší prepad preferencií strany za posledné roky a jej popularita sa vrátila na úroveň začiatku roka 2016, keď ešte SNS nebola vo vláde a ani v parlamente. Až do januára sa pritom preferencie strany držali blízko rekordnej úrovne, akú mala naposledy v roku 2008 ešte za Jána Slotu.

V čase bozkávania výložiek

Focus nie je jediná agentúra, ktorá v posledných mesiacoch zaznamenala výraznejší pokles SNS. Preferencie okolo 10 percent jej nameral aj Polis, čo bol oproti októbru pokles o štyri percentuálne body.

Focus zbieral údaje medzi 21. a 27. januárom, teda keď kauza kapitán vrcholila. Prvý text o povýšení zverejnil Denník N 18. januára, o deň neskôr Andrej Danko v priamom prenose bozkával výložky a 23. januára sa ho zastal minister obrany Peter Gajdoš podivnými výrokmi, ako napríklad „rozkaz je viac ako zákon“ a sociálne siete vo veľkom zaplavili Dankove karikatúry a koláže.

Naštvanosť a sarkazmus odoberá body

„Neviem si predstaviť, s čím iným by taký výrazný pokles v tak krátkom čase súvisel,“ hovorí o súvislosti medzi pádom popularity SNS a Dankovým povýšením šéf Focusu Martin Slosiarik. „Ľudia to určite prečítali ako prejav papalášizmu. Bolo to všade a išlo o top kauzu a nielen pokiaľ ide o SNS.“ Analytik v čase kauzy kapitán robil po Slovensku kvalitatívne prieskumy a keď sa respondentov pýtal, čo nové sa na Slovensku stalo, okamžite reagovali vetou o Dankovom povýšení. „Bolo to pre tých ľudí prvé po ruke. V tých odpovediach bola cítiť naštvanosť, ktorá prechádzala až do sarkazmu.“ Takýto prípad však podľa sociológa prispieva k zvyšovaniu nedôvery ku všetkým zavedeným politickým stranám, nielen k SNS.

Môže mať kauza kapitán dlhodobejší dosah na Danka a jeho stranu? Slosiarik to nevylučuje, keďže išlo o kauzu naviazanú priamo na predsedu SNS a aj preferencie strany sú podľa neho naviazané na sympatie k Andrejovi Dankovi.

Prípad povyšovania politikov však zjavne neuškodil Smeru, v ktorom minister obrany Martin Glváč povyšoval do hodnosti plukovníka Roberta Fica a aj ďalších členov minulej vlády. Smer si oproti decembru dokonca polepšil o 4,6 percentuálneho bodu a vrátil sa na úroveň jesene. Strana v decembri zaznamenala najväčší pokles, išlo však o čas, keď vrcholila kauza Evka a Fico častoval novinárov pomenovaniami ako špinavé protislovenské prostitútky.

Martin Slosiarik si myslí, že teraz veľká časť voličov SNS sklamaných z kapitána Danka prešla práve k Smeru.

Rastie aj Kotleba

Vysokú popularitu si drží aj SaS (13,2 percenta), ktorá je opäť stranou s druhými najvyššími preferenciami. Nad 10 percent sa však dostali kotlebovci, čo je v prieskumoch Focusu ich vôbec najlepší výsledok. Neofašistická strana pritom v posledných mesiacoch pritvrdila vo svojej rétorike a výroky jej predstaviteľov sú otvorene rasistické a antisemitské.

Zvýšila sa aj popularita OĽaNO (10,2 percenta), rýchly rast preferencií Sme rodina Borisa Kollára sa zastavil na 7,4 percenta. Do parlamentu by sa dostal aj Most-Híd (6,4) a zrejme aj KDH (5,3 percenta).

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Prezidentské vyznamenania

Slovensko

Teraz najčítanejšie