Denník N

Župné voľby budú mať iba jedno kolo, Kotlebu chce koalícia odstaviť, no môže mu pomôcť

Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

Koalícia schválila jednokolovú voľbu županov a predĺženie najbližšieho volebného obdobia na päť rokov. SNS aj napriek tomu trvá na tom, že do volieb pôjde sama a nebude sa spájať, Smer sľubuje dohodu.

V stredu predstavil premiér Robert Fico novú elitnú policajnú jednotku na boj proti extrémizmu a o deň neskôr už poslanci jeho koalície schválili zmeny vo voľbách županov. Koalícia to priamo nepriznáva, ale je to jej spôsob boja s banskobystrickým županom a už aj poslancom parlamentu Marianom Kotlebom. Nie je však jasné, či mu to, naopak, nepomôže.

Poslanci iba pár mesiacov pred jesennými župnými voľbami zásadne zmenili, ako sa budú konať. Najzásadnejšia zmena je, že voľby už nebudú dvojkolové. Županom sa tak stane ten, kto v prvom kole získa najviac hlasov, aj keby nezískal nadpolovičnú väčšinu.

Navyše, parlamentom prešiel aj ústavný zákon, podľa ktorého župani a krajskí poslanci budú najbližšie volebné obdobie vládnuť miesto štyroch rokov päť – aby už od roku 2022 mohli byť komunálne a krajské voľby v jeden deň.

Opozícia hovorí, že jednokolová voľba zvyšuje šancu na víťazstvo Kotlebovi.

Kotleba má už teraz viacero silných vyzývateľov, ktorých hlasy by sa v jednom kole volieb mohli rozdrobiť a pomohli by mu k obhájeniu funkcie. Kandidatúru ohlásil podnikateľ Ján Lunter, ktorý založil rodinnú firmu Lunter (predtým Alfa Bio) na výrobu rastlinných nátierok a tofu. Vstup do politiky zvažuje aj riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Kandidovať chce aj poslanec SaS Martin Klus.

Hoci Smer zatiaľ nehovorí o konkrétnom kandidátovi, zvažovali aj Mičeva. Ten doteraz nepovedal, či do súboja pôjde.

Jednotu rozbíja SNS

Krajská predsedníčka a poslankyňa Smeru Jana Laššáková hovorí, že v koalícii hľadajú a chcú podporiť zvoliteľného kandidáta, no budú sa chcieť dohodnúť aj s opozíciou.

„Komunikovala som už na krajskej úrovni s pánom poslancom Klusom, ktorý však oznámil, že kandidovať bude, a tiež vedieme rozhovory s OĽaNO s pani poslankyňou Dubačovou, ale zatiaľ k rozhodnutiam neprišlo,“ hovorí Laššáková.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kotleba

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie