Denník N

OĽaNO do kauzy Holjenčík ťahá Fica cez syna šéfa jeho kancelárie

Roman Šipoš (po pravici premiéra) na stretnutí s Jozefom Holjenčíkom v roku 2015. Foto – TASR
Roman Šipoš (po pravici premiéra) na stretnutí s Jozefom Holjenčíkom v roku 2015. Foto – TASR

Opozícia premiérovi priamu zodpovednosť za nárast ceny energií vyčíta aj cez syna jeho najbližšieho spolupracovníka Romana Šipoša.

Premiér Robert Fico sa v spore o ceny energií snažil upriamiť pozornosť na stredné Slovensko. Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová ho do prípadu vťahuje cez východ krajiny.

V RTVS Smeru vyčítala, že sa na zdražovaní podieľal aj syn šéfa kancelárie premiéra Roman Šipoš mladší, ktorý bol až do víkendu členom predstavenstva pološtátnej Východoslovenskej energetiky (VSE) a aj jej majiteľa, tiež pološtátneho VSE Holdingu.

Šéf kancelárie predsedu vlády Roman Šipoš je zrejme najbližším spolupracovníkom Roberta Fica na úrade vlády. Na meno jeho syna je napísaný jeden z bytov v Bonaparte, býva v ňom však Roman Šipoš starší.

V dôsledku stúpajúcich cien energií vypukla v koalícii kríza a predseda SNS Andrej Danko vzťahy pomenoval ako manželstvo pred rozvodom. Zároveň naznačoval, že po ňom v Smere idú.

Stiahol sa „do doby vyšetrenia“

Roman Šipoš mladší cez víkend odstúpil z predstavenstva oboch firiem. VSE Holding je jediným akcionárom Východoslovenskej distribučnej, ktorá v niektorých prípadoch niekoľkonásobne zdvihla ceny koncovým užívateľom zvýšením takzvaných poplatkov za ističe.

Šipoš mladší sa členstva vzdal „do doby vyšetrenia možného pochybenia aj z mojej strany“ a v liste, ktorý poslal ministrovi hospodárstva a neskôr médiám preposlal, tvrdí, že si je istý, že vedome nepochybil. V orgánoch distribučnej členom nie je.

Šipoš sa stal členom predstavenstiev firiem za predchádzajúcej Ficovej vlády.

Bugár: Pán Holjenčík nebude mať ľahký život

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v nedeľu v TA3 povedal, že prípad zvýšenia cien elektriny, pre ktoré odchádza šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), skončí na polícii. „Pokiaľ to orgány činné v trestnom konaní potvrdia, pán Holjenčík nebude mať ľahký život.“

Minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý v RTVS s Remišovou diskutoval, obvinil súčasnú opozíciu z toho, že za vlády Ivety Radičovej zdvihla ceny energií. Poslankyňa OĽaNO mu oponovala, že ceny nezdvihla vláda, ale ÚRSO, ktorému aj vtedy šéfoval Holjenčík. A toho nebolo zo zákona možné len tak z funkcie zosadiť.

Kto môže za extrémizmus a kto privatizoval

Remišová tiež Kaliňákovi vyčítala, že extrémizmus na Slovensku rastie aj preto, lebo predchádzajúce vlády Smeru neurobili nič zásadné s chudobou a nebojovali poriadne s korupciou. Kaliňák oponoval, že len nedávno súdy odsúdili Branislava Brízu z pozemkovej kauzy. Bríza bol ako nominant HZDS vo vedení štátneho pozemkového fondu za prvej vlády Roberta Fica a po kauze Veľký Slavkov ho teraz v januári odsúdili na podmienečný trest.

Politikom z SNS zasa Remišová vyčítala pokrytectvo pri kritike privatizácie energetických podnikov. Pripomenula, že sama SNS sa podieľala na divokej privatizácii z čias mečiarizmu a napríklad do privatizácie Lesostavu Revúca bola zapojená rodina dnešného šéfa SNS Andreja Danka.

Video z predvolebnej debaty: Dankova rodina zbohatla na privatizácii
autori: Martina Koník a TV Markíza

Jahnátek a ÚRSO

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie