Denník N

Železnice chcú vytlačiť Kotlebove hliadky aj pomocou nálepiek vo vlakoch

Takto bude vyzerať nový dizajnový doplnok vo vlakoch národného dopravcu. Foto – ZSSK
Takto bude vyzerať nový dizajnový doplnok vo vlakoch národného dopravcu. Foto – ZSSK

V štátnych vlakoch onedlho pribudnú nápisy, ktoré budú cestujúcich povzbudzovať, aby sa nebáli hlásiť problémy.

Vo vlakoch onedlho pribudnú nápisy, ktoré majú povzbudiť ľudí, aby sa ozvali, keď ich bude niekto obťažovať. Má ísť o ďalšiu reakciu na hliadky Kotlebovej ĽSNS, ktoré sa prevážajú štátnymi vlakmi už takmer desať mesiacov.

Oranžovo-biele nálepky cestujúcim pripomenú, že v prípade problému majú iniciatívne kontaktovať sprievodcu alebo rovno volať na tiesňovú linku 158.

„Zmyslom je poskytnúť cestujúcim návod na správnu reakciu. Získame takto lepší prehľad o problémových tratiach, kde je potrebné nasadiť viac vlakvedúcich, alebo na ktoré je potrebné upozorňovať políciu,“ odpovedá hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč.

Nálepky budú mať 33 centimetrov do šírky a 13 centimetrov do výšky. Železnice si nechali vyrobiť celkovo 3000 kusov.

Grafický návrh stál podľa hovorcu 75 eur, samotná výroba vychádza na cenu 50 centov za kus. „Celková cena zákazky je 1563 eur bez DPH,“ dodal Kováč.

Populárni kotlebovci

Nálepky majú pribudnúť vo vlakoch po celom Slovensku, nielen v tých, čo jazdia v okolí Popradu či Banskej Bystrice, ktoré sú zvyčajným rajónom Kotlebových hliadok.

Ľudia môžu sprievodcu kontaktovať pri rôznych situáciách, ktoré im znepríjemňujú cestu. Firma dúfa, že za takýto prípad budú považovať aj demonštratívnu prítomnosť kotlebovcov.

„Môže ísť o všetky situácie, keď sa cestujúci cítia nekomfortne – od nefungujúceho kúrenia cez zakázanú politickú agitáciu až po obťažovanie agresívnym spolucestujúcim,“ hovorí Kováč.

Kotlebova ĽSNS organizuje vlakové hliadky už od apríla minulého roku, pravidelne o tom referuje na Facebooku. Ich propagačné video malo viac než pol milióna videní. Foto – Facebook Milana Mazureka
Kotlebovci sa prevážajú vlakmi od apríla minulého roku, pravidelne o tom referujú na Facebooku. Ich propagačné video o hliadkach malo viac než pol milióna videní. Foto – Facebook Milana Mazureka

ZSSK tvrdí, že pokiaľ majú kotlebovci platné lístky, bez spolupráce cestujúcich ich nemôžu len tak z vlakov vykázať. Spolieha sa teda na to, že ich prítomnosť začne prekážať cestujúcim, ktorí sa budú obracať na sprievodcov.

„Aj pomocou nálepiek sa snažíme zabrániť propagácii extrémistických názorov v našich vlakoch na úkor dobrého mena železničnej spoločnosti,“ dodáva podpredseda predstavenstva Patrik Horný.

Železnice oficiálne priznávajú, že len za to, že niekto cestuje v tričku ĽSNS, ho z vlaku vyhodiť nemôžu. Musel by svojou prítomnosťou vyložene obťažovať cestujúcich.

„Vo všeobecnosti platí, že zelené tričko nie je porušením zákona ani dôvodom na vylúčenie z prepravy. Zaujíma nás skôr, či v našich vlakoch nedochádza k nepovolenej politickej agitácii a či na niektorých tratiach nie sú naši cestujúci vystavovaní pravidelnému obťažovaniu inými spolucestujúcimi,“ dodáva ZSSK.

Marketingovo skvelý nástroj

Či môžu nálepky povzbudiť cestujúcich, aby sa na samozvané hliadky sťažovali, je otázka. Kotlebovci si totiž cielene vyberajú tie vlaky, kde môžu vzbudzovať pocit, že sú užitoční – ide predovšetkým o spoje, ktorými sa prevážajú skupinky Rómov, s ktorými mohli mať niektorí cestujúci dlhodobo problém.

Keď si napríklad v lete nechala ĽSNS nakrútiť video, ako jej členovia pomohli z vlaku vyviesť jedného opitého Róma, na Facebooku mali okamžite viac než pol milióna zhliadnutí a množstvo pochvalných komentárov.

S ich hliadkami sympatizujú aj viacerí zamestnanci železníc. „Stáva sa mi, že niektorí Rómovia sú vo vlakoch hluční alebo si na mňa dovoľujú. Keď nastúpia kotlebovci, odrazu sedia ticho ako päť peňazí,“ rozprávala Denníku N v lete jedna zo sprievodkýň z Banskobystrického kraja.

Mazurek sa vysmieva

Štát aj ZSSK už skúšali dostať samozvané hliadky z vlaku viacerými spôsobmi. Bývalý manažment začiatkom leta 2016 zmenil prepravný poriadok tak, aby sprievodcovia mohli ľahšie proti kotlebovcom zasahovať. Vložili doň pasáž, ktorá výslovne zakazuje politické kampane vo vlakoch.

„Bez predchádzajúceho písomného povolenia je vo vlakoch zakázané uskutočňovať politickú agitáciu, podporu alebo popularizáciu názvu, značky, programu alebo hesiel politickej strany, politického hnutia alebo kandidáta, umiestňovať alebo rozdávať letáky,“ píše sa v prepravnom poriadku.

Video: Fico o fašizme a Kotlebových hliadkach
Autor: Martina Koník

Reakcia kotlebovcov? Prestali vo vlakoch rozdávať letáky, inak to na situácii nič nezmenilo.

Ficova vláda to následne skúsila pomocou zákona. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) presadila novelu zákona, podľa ktorej môže vo vlaku hliadkovať len polícia alebo firma s oficiálnym poverením.

„Dohľad nad verejným poriadkom, ochranu života a zdravia cestujúcich vykonáva Policajný zbor alebo osoba určená prevádzkovateľom dráhy alebo dopravcom,“ píše sa v novele.

Kotlebovci sa jej za to verejne vysmiali. Najznámejšia tvár hliadok, poslanec Milan Mazurek, sa hneď nechala vyfotografovať vo vlaku, ako s kamarátmi pokračuje v samozvanom strážení.

milan-mazurek-vlak

Žitňanská: už nestrážia, len sa tak tvária

ZSSK tvrdí, že nemôže hliadky z vlaku vyviesť len za to, že majú zelené tričká – museli by napríklad rozdávať letáky, kontrolovať cestujúcich alebo ich inak obťažovať.

Kotlebovci si dávajú pozor, aby formálne žiadne pravidlá neporušovali. V januári po prijatí nového zákona sa už v oficiálnych stanoviskách aj zdráhali používať slovíčko „hliadka“.

„Naši členovia budú vo vlakoch cestovať rovnako právoplatne ako doteraz. Bez ohľadu na to, ako ich cestovanie nazveme,“ napísal začiatkom januára podpredseda strany Milan Uhrík.

Samotná Žitňanská následne novelu obhajovala tým, že kotlebovci v súčasnosti už vo vlakoch nehliadkujú, len sa rozvážajú.

„Aj chlapci od Kotlebu veľmi dobre vedia, že nič nemôžu. Dnes je to len taká mediálna hra, pri ktorej sa hrajú na to, že hliadkujú. Občanom treba povedať, že oni nič nemôžu, len sa vozia vo vlakoch,“ povedala ministerka.

Viac hliadok, tých skutočných

Železničná spoločnosť podľa jej manažérov urobila v posledných mesiacoch viaceré zmeny, ktoré by mali bezpečnosť vo vlakoch zvýšiť. Dohodla sa s políciou, že pokiaľ jej vlakový personál ohlási problém, budú ho policajti riešiť ako prioritu.

„Polícia dnes robí vo vlakoch dvakrát toľko kontrol ako pred rokom,“ hovorí Horný.

Vo viacerých vlakoch zároveň posilnila počet sprievodcov, pričom na rizikové vlaky posiela podľa Horného hlavne skúsenejších a fyzicky zdatnejších členov personálu.

„Ak išlo o vlak, kde bol pôvodne jeden zamestnanec, teraz tam máme dvoch. Ak tam boli dvaja, teraz tam máme troch a tak ďalej,“ vysvetľuje Horný.

Slovensko

Teraz najčítanejšie