Denník N

Vedci skúmali, prečo sú konzervatívci citlivejší na falošné správy

Muž so zbraňou vtrhol do pizzerie, aby ochránil týrané deti. Stal sa iba obeťou konšpiračnej teórie. Vedci zistili, že zavádzajúcim správam podliehajú konzervatívci viac ako liberáli.

Začiatkom decembra minulého roku vnikol Edgar Welch do populárnej pizzerie vo Washingtone, aby v nej so zbraňou v ruke hľadal známky sexuálneho zneužívania detí.

Márne. Muž sa stal obeťou takzvanej Pizzagate, konšpiračnej teórie, podľa ktorej bola Hillary Clintonová, demokratická kandidátka na prezidenta Spojených štátov, napojená na uvedené nekalé praktiky.

Prebiehať mali v reštaurácii, ktorú ozbrojený muž prepadol.

Podobné falošné správy sa obzvlášť dobre šíria medzi konzervatívcami. Jeden z ich tvorcov pre NPR povedal: „Snažili sme sa robiť falošné správy zamerané na liberálov. Ale nikdy to nefungovalo. Do dvoch komentárov nás odhalili a celá vec nakoniec skončila fiaskom.“

Konzervatívci šíria viac falošných správ

Podľa analýzy Buzzfeedu šírili vybrané konzervatívne stránky na Facebooku takmer dvojnásobný počet falošných a zavádzajúcich správ ako tie liberálne.

Čím to je, že sa falošné správy šíria viac medzi konzervatívcami, ako medzi liberálmi? Témou sa zaoberal Daniel Fessler, evolučný antropológ z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, a jeho tím v článku, ktorý vyjde vo vlajkovej lodi psychologického výskumu Psychological Science.

Nie je to preto, že by boli viac hlúpi, vravia autori. Je to preto, lebo konzervatívci sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie