Denník N

Newsfilter: Sulík otvára nový front – cudzích robotníkov tu nechceme

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o odpoveď Richarda Sulíka o 10:04. (Newsfilter sú 3 komentované a 7 správ jednou vetou + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty).

Tri správy vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Sulík nechce, aby do slovenských fabrík prišli ľudia z Balkánu

Predseda SaS napísal text, v ktorom prvý raz verejne odporúča, aby sme neprijímali pracovníkov z iných krajín. Ak to urobíme, našim zamestnancom podľa Sulíka nestúpnu platy tak, ako by mohli.

Najpopulárnejší politik opozície sa tak prihlásil k postoju Roberta Fica, ktorý už tretí mesiac opakuje, že firmy pýtajú povolenie na zamestnávanie cudzincov, no vláda je proti. Fico myslí na povolenia pre pracovníkov z krajín mimo Únie, Sulík dokonca hovorí o bránení zamestnávania Rumunom a Bulharom (to sa nedá, prichádzajú z EÚ, aj Sulík v blogu hovorí, že dovoz ľudí z týchto krajín nechcú proaktívne podporovať – doplnené 9.2.).

Fico a Sulík cítia, že ľudí hnevá, ak za robotu v nemeckej či vo francúzskej fabrike zarobia tretinu toho, čo by dostali v domovských závodoch ich zamestnávateľov. Vedia, že nedostatok ľudí dával nádej, že v niektorých sektoroch pôjdu platy skokom hore. Preto útočia na zamestnancov z ešte lacnejších krajín, ktorí by mohli zobrať robotu, ktorú tu nikto nechce, a pribrzdiť vyššie výplaty pre domácich.

Ficovi a Sulíkovi navyše zasvietila kontrolka, ktorá ich vždy upozorní, ak sa zjaví niekto, koho by sme mohli celou dušou nenávidieť a nechcieť. Originál utečenci sa na nás vykašľali – ani len nevystúpili z vlaku. Strašiť moslimami tiež nemá perspektívu. Je ich tu veľmi málo, žiadna burka, len všade dokola voňavý kebab. Strašiť Rómami prestáva byť cool, lebo čoraz viac ľudí sa hanbí ich vidieť len ako príživníkov. Nová móda budú preto nebezpeční mladí bieli muži s mobilmi z Rumunska, z Bulharska, zo Srbska či z Ukrajiny.

Pred pár rokmi sme ešte šťastní brigádovali na jahodách v Taliansku, potom sme sa vysmievali britskej fóbii z poľského inštalatéra, a teraz sme tí bohatší, silnejší a skúpejší my. A hrdo vysvetľujeme, že šikovnými, pracovitými a skromnými si predsa republiku rozvracať nedáme.

(odpoveď Richarda Sulíka nájdete na konci Newsfiltra)

2. Do minulého roku sa vrátia aj ceny vody

Robert Fico sa dohodol s vedením regulačného úradu, že späť do roku 2016 sa vrátia nielen ceny elektriny a plynu, ale aj vodné a stočné. Úrad vlády o tom informoval len deň po tom, čo premiér ohlásil definitívne zmeny v cenách elektriny a len pár minút predtým, ako Igor Matovič (OĽaNO) začal tlačovku o cenách za vodu.

Premiér mohol mať oprávnený pocit, že Matovič si koalíciu vychutná aj pri vodnom a stočnom. Nielen preto, že aj tu šli ceny hore, ale najmä preto, lebo Matovič mohol operovať nahrávkou, na ktorej šéf regulačného úradu Holjenčík otvorene radí vodárenským firmám, ako zdražovať. Vysvetľuje im, že treba vhodne preceniť majetok, vďaka čomu regulačné vzorce ukážu, že cena môže ísť hore. Keď sa k tomu pripočíta, že podľa zverejnenej nahrávky prišli riaditelia vodárenských firiem k Holjenčíkovi po rady po tom, čo najprv lobovali u Fica, musela byť predstava nasledujúcej Matovičovej tlačovky pre Smer dosť stresujúca.

Fico je v téme energií v dokonalej defenzíve. „Poloblázni“ Matovič a Sulík prinášajú nový sdrcervúci ľudský energopríbeh už dva týždne v podstate každý deň. Premiéra bez hanby od chrbta deštruuje aj Andrej Danko,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie