Denník N

Newsfilter: Sulík otvára nový front – cudzích robotníkov tu nechceme

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o odpoveď Richarda Sulíka o 10:04. (Newsfilter sú 3 komentované a 7 správ jednou vetou + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty).

Tri správy vybral a skomentoval zástupca šéfredaktora Konštantín Čikovský

1. Sulík nechce, aby do slovenských fabrík prišli ľudia z Balkánu

Predseda SaS napísal text, v ktorom prvý raz verejne odporúča, aby sme neprijímali pracovníkov z iných krajín. Ak to urobíme, našim zamestnancom podľa Sulíka nestúpnu platy tak, ako by mohli.

Najpopulárnejší politik opozície sa tak prihlásil k postoju Roberta Fica, ktorý už tretí mesiac opakuje, že firmy pýtajú povolenie na zamestnávanie cudzincov, no vláda je proti. Fico myslí na povolenia pre pracovníkov z krajín mimo Únie, Sulík dokonca hovorí o bránení zamestnávania Rumunom a Bulharom (to sa nedá, prichádzajú z EÚ, aj Sulík v blogu hovorí, že dovoz ľudí z týchto krajín nechcú proaktívne podporovať – doplnené 9.2.).

Fico a Sulík cítia, že ľudí hnevá, ak za robotu v nemeckej či vo francúzskej fabrike zarobia tretinu toho, čo by dostali v domovských závodoch ich zamestnávateľov. Vedia, že nedostatok ľudí dával nádej, že v niektorých sektoroch pôjdu platy skokom hore. Preto útočia na zamestnancov z ešte lacnejších krajín, ktorí by mohli zobrať robotu, ktorú tu nikto nechce, a pribrzdiť vyššie výplaty pre domácich.

Ficovi a Sulíkovi navyše zasvietila kontrolka, ktorá ich vždy upozorní, ak sa zjaví niekto, koho by sme mohli celou dušou nenávidieť a nechcieť. Originál utečenci sa na nás vykašľali – ani len nevystúpili z vlaku. Strašiť moslimami tiež nemá perspektívu. Je ich tu veľmi málo, žiadna burka, len všade dokola voňavý kebab. Strašiť Rómami prestáva byť cool, lebo čoraz viac ľudí sa hanbí ich vidieť len ako príživníkov. Nová móda budú preto nebezpeční mladí bieli muži s mobilmi z Rumunska, z Bulharska, zo Srbska či z Ukrajiny.

Pred pár rokmi sme ešte šťastní brigádovali na jahodách v Taliansku, potom sme sa vysmievali britskej fóbii z poľského inštalatéra, a teraz sme tí bohatší, silnejší a skúpejší my. A hrdo vysvetľujeme, že šikovnými, pracovitými a skromnými si predsa republiku rozvracať nedáme.

(odpoveď Richarda Sulíka nájdete na konci Newsfiltra)

2. Do minulého roku sa vrátia aj ceny vody

Robert Fico sa dohodol s vedením regulačného úradu, že späť do roku 2016 sa vrátia nielen ceny elektriny a plynu, ale aj vodné a stočné. Úrad vlády o tom informoval len deň po tom, čo premiér ohlásil definitívne zmeny v cenách elektriny a len pár minút predtým, ako Igor Matovič (OĽaNO) začal tlačovku o cenách za vodu.

Premiér mohol mať oprávnený pocit, že Matovič si koalíciu vychutná aj pri vodnom a stočnom. Nielen preto, že aj tu šli ceny hore, ale najmä preto, lebo Matovič mohol operovať nahrávkou, na ktorej šéf regulačného úradu Holjenčík otvorene radí vodárenským firmám, ako zdražovať. Vysvetľuje im, že treba vhodne preceniť majetok, vďaka čomu regulačné vzorce ukážu, že cena môže ísť hore. Keď sa k tomu pripočíta, že podľa zverejnenej nahrávky prišli riaditelia vodárenských firiem k Holjenčíkovi po rady po tom, čo najprv lobovali u Fica, musela byť predstava nasledujúcej Matovičovej tlačovky pre Smer dosť stresujúca.

Fico je v téme energií v dokonalej defenzíve. „Poloblázni“ Matovič a Sulík prinášajú nový sdrcervúci ľudský energopríbeh už dva týždne v podstate každý deň. Premiéra bez hanby od chrbta deštruuje aj Andrej Danko, ktorý vycítil, že čo si teraz od Smeru zo štátnej energetiky vypýta, to mu napokon bude musieť dať.

A to ešte Fico s hrôzou zisťuje, že výsledkom rokov práce jeho ľudí v energetike je, že vláda v polovici januára ani netušila, aké sú nové ceny. Toto bude chcieť lepší nápad ako tradičnú vyplakávačku, že za všetko zlé na tomto svete  môže Dzurinda.

3. Smer v Košiciach privatizuje, po parkovaní predáva monopol v spaľovni a odpade

Mesto Košice kontrolované Smerom predáva takmer 30 percent svojich akcií vo firme, ktorá má v meste monopol na upratovanie, odvoz odpadu a vlastní aj spaľovňu. Majoritu vo firme Kosit už dlhšie vlastnia biznismeni, ktorí v meste podnikajú aj cez masívne kritizovanú parkovaciu firmu EEI. Ďalšie posilnenie tejto podnikateľskej skupiny by znamenalo dokonalý monopol aj na parkovanie, aj na upratovanie ulíc, aj na odvoz odpadu.

V Košiciach by to tak mohlo vyvolať politický škandál podobný minuloročnej niekoľkomesačnej hádke o platené parkovanie. Mnoho miestnych si totiž myslí, že za majiteľmi parkovacej firmy aj Kositu treba hľadať košických funkcionárov Smeru.

Argumenty, ktorými mesto vedené primátorom Richardom Rašim (Smer) vysvetľuje potrebu predaja akcií, sú pochybné. Spaľovňa naozaj potrebuje investície, no nemusí navyšovať základné imanie, peniaze si môže aj požičať. Riziko, že mesto by tak pri navyšovaní imania prišlo o svoj podiel vo firme, je teda fiktívne. Okrem toho musí primátor vedieť, že mesto ako hlavný klient odpadovej firmy má dosť pák na to, aby ju v prípade problémov skrotil.

Prečo teda Smer v Košiciach privatizuje, prečo rok pred župnými a dva roky pred primátorskými voľbami takto riskuje? Pretože ak košický Smer získa v meste monopol prakticky na všetko, dvíhanie cien pre obyvateľov potom pokojne odloží na úradovanie nového primátora.

a jednou vetou:

4. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík doručil prezidentovi abdikačný list.

5. Polícia vyšetruje správcu kotlebovskej nadácie Naše Slovensko Martina Žáčika z Trenčína, obvinila ho z rasistických statusov na Facebooku.

6. Lidl oznámil, že svojim 3800 zamestnancom znova zdvihne platy a zvýši tak náskok oproti konkurencii, ktorý už doteraz bol vyšší ako dve pätiny.

7. Andrej Danko dostal pokutu od výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, za neúplné majetkové priznanie musí zaplatiť 2650 eur.

8. Erik Tomáš nemusí vysvetliť výboru pre nezlučiteľnosť funkcií stretnutie s predstaviteľmi Čistého dňa a angažovanie sa v kauze, podľa opozície mal konflikt záujmov.

9. Ministerstvo vnútra avizuje, že elektronický občiansky preukaz už majú 2 milióny ľudí, aktivovaný ho však má ani nie štvrtina.

10. Tri štvrtiny mestských novín sú skôr propagandou, najprínosnejšie radničné noviny vydáva podľa Transparency International bratislavské Nové Mesto, najmenej prínosné Rimavská Sobota a Humenné.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Martin Hanus o tom, že žijeme v roku AntiTrumpa. (postoj.sk)

Dag Daniš: Fico ukázal, v čom je neprekonateľný (aktuality.sk)

Samuel Jezný: Slovenským kresťanom na slobode záleží len vtedy, keď ide o nich (dennikn.sk)

Šéf ÚPN v rozhovore s Máriou Benedikovičovou hovorí, prečo by mal Andrej Babiš žalovať eštebákov (Denník N)

Citát dňa:

Všetky tie rasistické komentáre nás veľmi sklamali. Jeden nás však potešil. Našiel sa jeden rasista, ktorý už nebude nosiť naše oblečenie. Tak to sme radi, aspoň sa nemusíme za neho hanbiť.

Martin Pecko, šéf firmy Nebbia, ktorá vyrába fitness oblečenie. Firma rieši problém s rasistickými komentármi, pretože zverejnila reklamu s fotkou černošského modela.

Nový Shooty:2017-02-07-nedostatkovytovar

Odpoveď Richarda Sulíka:

Reakcia člena Rozpočtovej rady:

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie