Denník N

Čo bolo dnes v škole? Životológia

Henrieta Holúbeková so žiakmi. foto N - Tomáš Benedikovič
Henrieta Holúbeková so žiakmi. foto N – Tomáš Benedikovič

Netradičný názov predmetu životológia sa nepozdáva skúseným psychológom. S obsahom hodín, na ktorých stredoškoláci hovoria s lektormi o tom, ako komunikovať a argumentovať, však problém nie je.

Sme na hodine predmetu, ktorý si študenti z Gymnázia Janka Matušku v Galante zapísali do rozvrhu ako životológiu. „Príliš veľa argumentujeme a obhajujeme sa a potom z toho vznikajú hádky,“ prihovára sa im mentorka Henrieta Holúbeková, práve im vysvetľuje, ako vyzerá konštruktívna kritika. V menšej miestnosti na prvom poschodí kvinty ju počúva pätnásť študentov.

„Výklad je vždy stručný, zaberie len pár minút. Väčšinou sa rozprávame, diskutujeme a teóriu si ukazujeme na praktických úlohách,“ vysvetľuje Holúbeková. Práve ona stojí za novým predmetom s prekvapivým názvom. Projekt funguje dva roky a tento rok sa vyučuje v piatich školách. V Pezinku, Galante a Senici je Životológia súčasťou Etickej výchovy. V Trenčíne je to samostatný predmet a v Senici sa vyučuje v angličtine, ako praktická hodina podporujúca podnikateľské zručnosti.

Ako hovoriť kriticky, no konštruktívne si študenti hneď vyskúšajú. Držím v ruke lístok s modelovou situáciu. Ako matka mám dieťaťu povedať, že si neupratalo izbu. Albín hrá dieťa, jeho úlohou je kritiku prijať. Dohodneme sa, kedy si izbu uprace, ďalšia dvojica skúša novú modelovú situáciu.

Henrieta Holúbeková s gymnazistami z Galanty. foto N - Tomáš Benedikovič
Henrieta Holúbeková s gymnazistami z Galanty. foto N – Tomáš Benedikovič

Počas štyridsiatich piatich minút vysvetľujú dve mentorky aj to, akými piatimi spôsobmi ľudia dokazujú lásku. Študenti hovoria o rodičoch, k slovu sa dostane každý. Všetci spolupracujú. „Tu len tak nesedíme a nepočúvame učiteľa, môžeme hovoriť o všetkom,“ pochvaľuje si Ján.

Študenti z kvinty, teda prváci, sa poznajú ešte len pár mesiacov a tieto hodiny majú pomôcť upevniť kolektív a priateľstvá.

Školstvo nezmení, školu možno áno

Andragogička Henrieta Holúbeková školí ako správne komunikovať zamestnancov v rôznych firmách, jej túžbou však bolo hovoriť s mladými o problémoch a učiť ich správne komunikovať či zvládať ťažké situácie.

Zlom prišiel, keď sa dvaja rovesníci jej dcéry pokúsili o samovraždu a ona začala uvažovať nad tým, že mladí nehovoria o svojich problémoch. Zašla za riaditeľom školy a povedala mu, že by po škole mohla viesť krúžok, kde by študenti hovorili o rôznych témach. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie