Denník N

Ruské médiá aj WikiLeaks už útočia na kandidáta, ktorý môže poraziť Le Penovú

Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron. Foto – TASR/AP
Francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron. Foto – TASR/AP

Mladý francúzsky politik Emmanuel Macron vedie v prieskumoch, kremeľské médiá šíria, že je gay a agent USA.

Na víťazstvo má najlepšie predpoklady. Za sebou nemá žiadne škandály, xenofóbne pozadie, ani pochybnú minulosť. Emmanuel Macron má 39 rokov a ako nezávislý kandidát chce byť francúzskym prezidentom.

V súboji o Elyzejský palác má však netradičného súpera. Do francúzskej prezidentskej kampane sa začala miešať organizácia WikiLeaks a ruské štátne médiá.

Môže za to predovšetkým Macronova silnejúca popularita, ktorá narástla po tom, čo kandidát Republikánov Francois Fillon začal čeliť podozreniam, že zamestnával svoju manželku a za fiktívnu prácu ju platil zo štátnych peňazí.

Fillon bol dovtedy najpopulárnejším politikom a favoritom volieb. Za posledné týždne sa však prieskumy otočili a do druhého kola, ktoré je plánované na 7. mája, sa podľa nich dostane zakladateľ hnutia En Marche (Vpred) a líderka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová.

WikiLeaks už tvrdí, že na troch najsilnejších prezidentských kandidátov má citlivé informácie. Na svojom účte na Twitteri stránka uviedla, že vlastní viac ako 3-tisíc dokumentov, kde sa spomína Fillon, a viac ako tisíc s menom Le Penová.

WikiLeaks opäť útočí

O Macronovi sa v jednom odtajnenom dokumente len uvádza, že je „bývalý bankár pre fúzie a akvizície v banke Rotschild v Paríži“. Nič konkrétnejšie sa zatiaľ nikde nepíše, šéf WikiLeaks Julian Assange však odkázal, že sa to môže zmeniť.

„Máme zaujímavé informácie o ďalšom prezidentskom kandidátovi vo Francúzsku, Emmanuelovi Macronovi,“ povedal pre ruské štátne noviny Izvestia Assange, ktorý sa od roku 2012 ukrýva na Ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

WikiLeaks nezasahuje do prezidentskej kampane prvýkrát. Podľa amerických spravodajských služieb sa hackeri nabúrali do centrály americkej Demokratickej strany pred jesennými voľbami a údaje posunuli WikiLeaks. Útoky podľa spravodajských služieb USA mala nariadiť Moskva pred tým, ako uniknuté dáta získali WikiLeaks.

Hackerských útokov na svoje septembrové voľby sa obáva aj nemecká vláda, Holanďania budú radšej rátať hlasy manuálne.

Koncom minulého roka WikiLeaks publikovali tisíce dokumentov nemeckých vládnych agentúr, ktoré sa týkali spolupráce nemeckých spravodajských služieb s americkou bezpečnostnou agentúrou (NSA).

Kybernetické útoky rieši aj Francúzsko. Macron koncom minulého roka pre France 24 uviedol, že do súborov jeho hnutia En Marche (Vpred) sa v októbri niekto úspešne nabúral. „Trvalo nám celú noc, aby sme napravili škody,“ uviedli z jeho tímu. „Nebudeme zachádzať do podrobností, ale  kybernetickú bezpečnosť berieme vážne.“

Sputnik, Russia Today a Le Penová

Okrem WikiLeaks začali na Macrona útočiť aj ruské médiá. Agentúra Sputnik, ktorá má od roku 2015 francúzsku verziu, zverejnila rozhovor s francúzskym politikom Nicolasom Dhuicqom. Republikánsky poslanec označil Macrona za agenta USA a homosexuála.

Prvé obvinenie má podľa neho dokazovať dokument, ktorý zverejnil WikiLeaks. Ide o súkromnú komunikáciu americkej Demokratickej strany. Autorom uniknutých mailov z roku 2015 je bývalý šéf volebnej kampane Hillary Clintonovej, John Podesta. Ten sa v nich pýta na Clintonovej účasť na večeri organizovanej vtedajším francúzskym ministrom hospodárstva Macronom.

„Počas celej svojej kariéry sa správal ako agent veľkého bankového systému USA,“ povedal pre Sputnik poslanec Dhuicq, ktorý sa podľa týždenníka Le Point netají svojimi sympatiami k Assadovi a Kremľu. „Myslím si, že jediným jeho cieľom je uspokojiť jeho osobné ambície, pretože nemá v úmysle venovať sa politickej kariére, ak prehrá prezidentské voľby.“

Francúzsky poslanec v rozhovore tiež naráža na sexuálnu orientáciu Macrona. „Stojí za ním veľmi bohatá gay loby,“ povedal Dhuicq pre Sputnik. Podľa neho je to zrejmé z toho, že Macrona podporuje podnikateľ Pierre Bergé, ktorý bol dlhoročným partnerom návrhára Yvesa Sainta Laurenta a netají sa svojou sexuálnou orientáciou.

K útokom na Macrona sa cez víkend pripojila aj Russia Today. Hlavný ruský propagandista Dmitrij Kiseľov v ruskej štátnej televízii pripomenul vekový rozdiel medzi Macronom a jeho ženou.

„Macron sa oženil so svojou francúzskou učiteľkou zo školy, ktorá je od neho o 24 rokov staršia,“ uviedol v hlavnom spravodajskom programe. „Ale stále sú tu klebety ohľadne jeho netradičnej (sexuálnej) orientácie a tiež o tom, ako zobral 120-tisíc eur z rozpočtu na financovanie svojho hnutia a volebnej kampane.“

Kiseľov však žiadne z týchto tvrdení nevysvetlil, ani neuviedol, odkiaľ má tieto informácie. Mohol narážať na klebety, ktoré sa týkajú údajného Macronovho vzťahu s riaditeľom okruhu rádií Radio France Mathieu Galletom.

Prezidentský kandidát tento vzťah už skôr odmietol podobne ako zneužitie štátnych financií na svoju kampaň.

Le Penová zase obvinila Macrona, že ho ovplyvňuje francúzsko-izraelský telekomunikačný magnát Patrick Drahi. Ten má podľa líderky Národného frontu vplyv v medzinárodných financiách. Informáciu neskôr prebralo viacero účtov na Twitteri, z ktorých mnohé k informácii pridali aj antisemitské narážky.

Líder hnutia En Marche na to nereagoval. Ďalej pokračuje v prezidentskej kampani, pred svojimi podporovateľmi kritizuje politiku Donalda Trumpa a vtipkuje na účet republikánskeho kandidáta Fillona.

Francúzske voľby

Svet

Teraz najčítanejšie