Denník N

Mám pre vás zlú správu: Neustúpime

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Zástup vašich fanúšikov sa zväčšuje, čo vám dodáva pocit, že máte pravdu. Lenže priazeň más nehrá v hodnotení dejín rolu.

Dalo sa čakať, že vyleziete z nôr. Mali sme predpokladať, že ľuďom sa ideály zunujú, ak dlho nepocítia ich pozitívny vplyv. Mohli sme predvídať, že budú vzrušene načúvať vašim kázňam, v ktorých nie je ani slovo o zodpovednosti za druhých. No nečakali, nepredpokladali, nepredvídali sme. Spyšneli sme alebo sme sa unavili, lebo demokracia je práca navyše. Lenže mám pre vás zlú správu: neustúpime.

Hlásate návrat k národu. Lenže národná identita nie je jediná, kde človek môže nájsť pocit spolupatričnosti so širším spoločenstvom. Neustúpime a budeme trvať na tom, aby sa mohla rozvíjať každá kultúra, ktorá rešpektuje iné kultúry a komunity. Aj krajina, v ktorej vedľa seba žijú bieli, čierni, ružoví, ateisti, vyznávači Krista aj nasledovníci Mohameda, punkáči aj folkáči, sprejeri aj čipkárky, kaviarenskí povaľači či milovníci hôr, môže byť jednoliata – v tom, že všetci ctia pár základných pravidiel. Nie v rovnakej farbe pleti, jazyku a vierovyznaní, pretože rôzni ľudia sa odpradávna presúvajú a jednoducho rovnakú farbu pleti, jazyk a vierovyznanie nemajú. A je hlúpe im v tom brániť, pretože pohyb (myšlienok, tradície, umu) niekoľkých vie priniesť osoh mnohým.

Svet je čoraz komplikovanejší. No vy presviedčate ľudí, že každý zložitejší problém našej mnohovrstevnej súčasnosti má jednoduché riešenie, ktoré sa dá vtesnať do facebookového statusu. Robíte to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie