Denník N

Zomrel Hans Rosling, „Majster Jedi“ v prezentovaní

Hans Rosling na TED prednáške pracoval aj s plastovými krabicami. Reprofoto – TED
Hans Rosling na TED prednáške pracoval aj s plastovými krabicami. Reprofoto – TED

V roku 2012 zaradil časopis TIME Roslinga medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Rosling bol lekár, vedec a predovšetkým skvelý rečník, ktorý aj nudným témam vdýchol život.

Demografické údaje o chudobe, detskej úmrtnosti alebo gramotnosti vo svete môžu byť poriadna nuda.

Ale Hansovi Roslingovi sa z týchto tém podarilo spraviť záživný a zaujímavý odbor.

Jeho prednášky miestami pripomínali komentovanie športového zápasu. Keď vysvetľoval vývoj príjmov v Japonsku, Číne, Indii, Spojenom kráľovstve a USA, energicky pobehoval pred veľkým plátnom a dlhým ukazovadlom znázorňoval, ako sa krajiny v priebehu desaťročí navzájom približovali a vzďaľovali.

Divák si pripadá, ako keby sledoval závod formuly 1, ktorého aktéri zvádzajú urputné boje o pozície a navzájom sa predbiehajú.

Nádoby aj hračky

Inokedy si Rosling zobral farebné plastové nádoby, aby ich rôzne skladal a názorne tak ilustroval vývoj svetovej populácie. Nebránil sa ani hračkám pre deti.

Jeho príklady boli jednoduché a výstižné, takže ľudí dokonale zaujal, lebo si vedeli predstaviť, o čom rozpráva.

Ďalšie pútavé prednášky už známy Švéd nepridá. Po rok trvajúcom boji s rakovinou zomrel tento utorok v rodinnom kruhu doma v Uppsale, mal 68 rokov.

Rekordér TED-u

Rosling sa preslávil TED prednáškou z roku 2006 s názvom „Najlepšie štatistiky, aké ste kedy videli“. Na oficiálnej stránke TED si ju pozrelo viac ako 11 miliónov ľudí.

Spolu spravil pre TED až desať prednášok, najviac zo všetkých rečníkov. Týkali sa demografických údajov, rozvoja a politiky založenej na dôkazoch.

Známa TED prednáška Hansa Roslinga. Zdroj – Youtube

„Hans už nežije, ale navždy bude s nami a jeho sen politiky založenej na dôkazoch nenecháme nikdy zomrieť,“ napísali Roslingovi kolegovia na stránke spoločnosti Gapminder, ktorú v roku 2005 zakladal.

Vyvinuli v nej softvér Trendanalyzer, ktorý vie prístupnou formou pomocou „pohybujúcich sa bublín“ znázorňovať globálne trendy. V roku 2007 ho získal Google.

„Majster Jedi“

Petr Dvořák, ktorý na Univerzite Palackého v Olomouci prednášal kurz o rétorike a je autorom príručky Prezentujte jako ti nejlepší, o Roslingovom rečníckom umení napísal: „Nielenže má čo povedať, ale hlavne vie, ako to povedať. Mení hlasitosť i rýchlosť zvuku, v dôležitých momentoch urobí pauzu. Z jeho slov vyžaruje nadšenie pre vec. Vyzerá to, že ho prezentovanie baví, a svoju energiu dokáže aj preniesť na divákov.“

Expert na komunikáciu Garr Reynold označil Roslinga za „Majstra Jediho“ v prezentovaní. Majster Jedi je v Hviezdnych vojnách najvyššia možná „hodnosť“ v ráde Jedi.

Stereotypy o detskej úmrtnosti

Rosling hovoril, že ľudia majú veľmi skreslenú predstavu o svete, plnú predsudkov, mýtov a stereotypov. Keď učil na Inštitúte Karolinska, lekárskej univerzite na predmestí Štokholmu, študentov sa napríklad pýtal, ktorá z dvojice krajín má vyššiu detskú úmrtnosť: Poľsko alebo Južná Kórea, Pakistan či Vietnam a iné.

TED prednáška Hansa Roslinga, v ktorej využil plastové nádoby. Zdroj – Youtube

Zistil, že z piatich takýchto dvojíc sa študenti na top univerzite v krajine správne trafili v priemere len v 1,8 prípadu. Rosling vtipne dodal, že šimpanzy, ktoré sa rozhodovali čisto náhodne, sa trafili až 2,5-krát, zatiaľ čo vedci, ktorí odovzdávajú Nobelovu cenu za medicínu, iba 2,4-krát.

Ak odložíme stereotypy a nebudeme sa na svet pozerať iba cez titulky novín, ktoré sú často alarmujúce, zistíme, že je oveľa lepším miestom, ako sa na prvý pohľad javí.

Napredovanie vo svete

Vo svete za ostatné desaťročia klesá počet vojen, vrážd, znižuje sa detská úmrtnosť, chudoba a zvyšuje sa množstvo voľného času, počet ľudí, ktorí žijú v demokratickom zriadení, či prístup na internet.

Že vo svete dochádza k masívnemu poklesu násilia a svet sa (zatiaľ) nerozpadá, napísal v bestselleri z roku 2012 s názvom The Better Angels of Our Nature harvardský psychológ Steven Pinker.

S Roslingom sa stretol v roku 2007 na TED prednáške, na ktorej Rosling prehĺtal meč (aj také kusy stváral). Spomína, že vďaka Roslingovi si uvedomil, že celosvetový „pokles násilia môže byť súčasťou oveľa väčšieho príbehu, v ktorom ľudia postupne napredujú, napriek všetkým pohromám, ktoré nás sprevádzajú“, cituje Pinkera časopis Nature.

Boril mýty

V roku 2012 zaradil časopis TIME Roslinga medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Švéd radil charitatívnym organizáciám, technologickým spoločnostiam (Mark Zuckerberg, Facebook) aj politikom, napríklad Alovi Gorovi (viceprezident a demokratický kandidát na amerického prezidenta v roku 2000) a iným.

Melinda Gatesová z Bill & Melinda Gates Foundation – nadácie určenej na boj proti extrémnej chudobe či zlej zdravotníckej starostlivosti v rozvojových krajinách – sa zverila, že jej ľudia často vytýkajú, že ich aktivity povedú k preľudneniu planéty, lebo vakcíny, ktoré sponzorujú, zachraňujú priveľa detí.

Gatesová je potešená, keď Rosling jednoznačne ukazuje, že s poklesom detskej úmrtnosti sa zároveň znižuje aj veľkosť rodiny, takže preľudnenie nehrozí. „Videla som ľudí, ako majú ‚aha moment‘, keď Hans rozpráva. Borí mýty, ale robí to vľúdne. Obdivujem ho,“ cituje Gatesovú Nature. „Mať Hansa Roslinga za učiteľa je jedna z najväčších pôct na svete,“ dodala.

Predtým než sa Rosling preslávil ako zručný rečník, žil niekoľko rokov v Ázii a v Afrike, kde pracoval ako lekár a epidemiológ.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Človek

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie