Denník N

Novou ombudsmankou je Patakyová, zmierená koalícia ukázala jednotu

Mária Patakyová. Foto N – Vladimír Šimíček
Mária Patakyová. Foto N – Vladimír Šimíček

Opozícia Patakyovej vyčíta, že sa nevenovala ľudským právam, ale obchodnému a finančnému právu. Nová ombudsmanka sa pozná s ministerkou spravodlivosti aj s manželkou premiéra.

Popoludní sa na koaličnej rade zmierili lídri vládnych strán, podvečer pri voľbe novej verejnej ochrankyne ľudských práv ukázali jednotu ich poslanci. Parlament dnes hladko zvolil Máriu Patakyovú, ktorú navrhol Most-Híd.

Patakyová doteraz pracovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, kde sa venovala najmä obchodnému a finančnému právu. V tajnej voľbe získala 75 hlasov, na zvolenie jej stačila jednoduchá väčšina zo 140 prítomných poslancov.

Opozícia ešte dopoludnia nomináciu Patakyovej kritizovala. „Post verejného ochrancu práv je kľúčový, preto si myslím, že ho má zastávať človek, ktorý je odborník a má k týmto témam srdcový vzťah. Pani Patakyová je nepochybne odborníčka na obchodné a finančné právo, ale ombudsman je o niečom inom,“ povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.

OĽaNO so SaS na post ombudsmanky navrhli bývalú poslankyňu Matovičovho hnutia Janku Šipošovú. Vo voľbe získala 41 hlasov.

Patakyová ocenila Dubovcovú

Patakyová bola prodekankou na Právnickej fakulte UK aj v čase, keď neskoršia Biela vrana Zuzana Melicherčíková upozornila na možnú korupciu pri prijímacích skúškach. Šikanovali ju za to, až zo školy odišla. Poslancom dlhoročná zamestnankyňa Právnickej fakulty tvrdila, že o prípade nevedela a s Melicherčíkovou neprichádzala do kontaktu.

Po svojom zvolení v parlamente povedala, že by chcela, aby ombudsmanka bola „priateľom ľudí“, a sľúbila, že bude konať nezaujato a nestranne. Na otázku, či si myslí, že jej správy bude sledovať viac poslancov ako pri jej predchodkyni Jane Dubovcovej, ktorú v Národnej rade často ignorovali, odpovedala, že vzhľadom na dnešnú účasť v rozprave pred hlasovaním nevie. Debatu o verejnej ochrankyni práv väčšina koalície ignorovala.

Nová ombudsmanka ocenila prácu Jany Dubovcovej, ktorú vo funkcii strieda. V rozhovore pre Denník N povedala, že by chcela svoju funkciu vykonávať ako bývalý český ombudsman Otakar Motejl. „Pán Motejl mal ten dar, vedel sa k veciam postaviť priamym spôsobom a váhou svojej autority prispieť k ich riešeniu.“

Patakyová je známa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej aj manželky premiéra Svetlany Ficovej, ktorú pozná z právnickej fakulty. „S pani profesorkou je to vzťah kolegiálny, to znamená: ona je na katedre občianskeho práva, ja na katedre obchodného práva a toto je tá pozícia, v ktorej sa pohybujeme.“

Kotlebovci neuspeli

Vo voľbe neuspel ani kandidát Kotlebovej ĽSNS, Anton Čulen, ktorému katolícka cirkev po jeho kandidatúre za túto stranu a islamofóbnych výrokoch nepredĺžila možnosť vyučovať náboženstvo. Od poslancov dostal 15 hlasov.

Čulen sa pred voľbou bránil pred označením fašista. „Ja som fašizmus nikdy nepodporoval. Doma sme mali tisíce zajacov, sliepky, nezabil som ani jedného. Ja neviem teda, v čom by som bol fašista,“ argumentoval.

Na otázku o tom, či je jeho strana rasistická, zasa odpovedal: „Ja patrím k bielej rase, ja svoju rasu milujem, nechcel by som byť čierny, ani kakaový.“

Teraz najčítanejšie