Denník N

Strany si nevedia podeliť Bratislavskú župu, kandidátov nemá ani koalícia

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Na post bratislavského župana sa zatiaľ oficiálne chystá iba trojica kandidátov, ďalší štyria kandidatúru zvažujú. Čaká sa najmä na rozhodnutie exprimátora Milana Ftáčnika.

Politické strany sa nerozhýbali a dohadovanie o kandidátoch na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja nesmeruje k oznámeniu mien ani po schválení nových pravidiel pre župné voľby v Národnej rade.

Zatiaľ to vyzerá, že proti sebe nastúpi niekoľko vyrovnaných kandidátov a dnes nie je vôbec jasné, kto má v jednokolovej voľbe najväčšie šance.

Kampaň rozbehol iba mestský poslanec Jozef Uhler, ďalší kandidát, poslanec Juraj Droba z SaS, sa na ňu iba pripravuje a koncom roka sa k župnej politike prihlásil aj zabávač Martin Jakubec, ktorý tvrdil, že rokoval so Smerom, SNS aj Kotlebovou ĽSNS. Droba o podpore rokuje so stranami či starostami. OĽaNO zatiaľ nehovorí, či Drobu podporí, najskôr chcú vytvoriť čo najširšiu koalíciu.

20.04.2015 BRATISLAVA: Pavol Frešo počas voľby šéfa NKÚ. ( foto Vladimír Šimíček / N )
Pavol Frešo. Foto N – Vladimír Šimíček

Koalícia kandidáta ešte nemá

Strany z vládnej koalície Smer, Most-Híd a SNS nepredstavili spoločného kandidáta a ani samostatných.

O post župana v Bratislavskom kraji môže zabojovať aj Most-Híd, o post by sa mohla uchádzať starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová, ktorá je zároveň aj krajskou poslankyňou. Ožvaldová odpovedá nejednoznačne. „Moje plány ešte tak ďaleko nesiahajú. Zavolajte mi o taký mesiac, čo plánujem.“ Krajský predseda Mosta a minister životného prostredia László Solymos tvrdí, že kandidáta zatiaľ nemajú a nedohodli sa ešte ani na podpore iného kandidáta. „Prebiehajú zatiaľ rokovania.“

SNS stále tvrdí, že do župných volieb ide v každom kraji samostatne. Kandidáta ešte neukázali, v posledných voľbách to skúsili s poslancom Jaroslavom Paškom. Ten tvrdí, že už na predsedu kraja znovu nepôjde – jeho výsledok z roku 2013 mu skutočne veľké šance nedáva: skončil v prvom kole až piaty so ziskom 2972 hlasov.

Zo Smeru zvažuje kandidatúru Monika Beňová, ktorú naposledy porazil súčasný predseda kraja Pavol Frešo, v druhom kole jej 28 781 hlasov zabezpečilo 24,1 percenta hlasov. Beňová tvrdí, že sa rozhodne až v apríli a zatiaľ o voľbách s nikým nerokovala. „V tejto chvíli je to neaktuálne.“

Ani dvojnásobný župan a bývalý šéf SDKÚ Frešo sa doteraz nerozhodol. Hovorí, že nad tým intenzívne uvažuje, no do volieb by išiel ako občiansky kandidát a musel by preto zbierať podpisy ľudí.

Ftáčnik chce ísť sám

Proti nim sa pravdepodobne postaví bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik. Kým voľby primátorské vyhral s podporou Smeru, v ďalších voľbách chce byť nezávislý.

Definitívne slovo povie bývalý minister školstva za SDĽ v marci. Už pri odchode z magistrátu v roku 2014 však Ftáčnik hovoril, že sa chce komunálnej politike venovať ďalej, ale doterajšia funkcia ho teraz neláka. „Tam som svoju šancu skúsil a neuvažujem o tom v tejto chvíli.“

Kollár: Je to vysoko pravdepodobné

Kandidatúru zvažuje aj nezávislý starosta mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý či šéf parlamentnej strany Sme rodina Boris Kollár. Hovorí, že je to vysoko pravdepodobné, no rozhodne sa až v marci na straníckom stretnutí.

V politickom zákulisí sa objavili informácie o opätovnej kandidatúre Daniela Krajcera (Skok), ktorý v roku 2013 skončil v prvom kole župných volieb na treťom mieste s 13,6 percenta, získal vtedy 16205 hlasov. Krajcer hovorí, že sa k nemu informácia tiež dostala, no nad župnými voľbami zatiaľ nepremýšľal.

Výsledky 1. kola volieb v Bratislavskom kraji z roku 2013

 1. Pavol Frešo (SDKÚ, KDH, Most, SaS, SMK, OKS, SZ) 48,4 % – 57 777 hlasov
 2. Monika Beňová (Smer) 24,1 % – 28 781 hlasov
 3. Daniel Krajcer (Nova) 13,6 % – 16 205 hlasov
 4. Oskar Dobrovodský (Nas) 5,4 % – 6 434 hlasov
 5. Jaroslav Paška (SNS) 2,5 % – 2 972 hlasov
 6. Zdenka Beňová (ĽSNS) 1,6 % – 1 894 hlasov
 7. Rastislav Blaško (nezávislý) 1,4 % – 1 653
 8. Anton Čulen (Magnificat Slovakia) 1 % – 1 194 hlasov
 9. Karol Ondriáš (KSS) 1 % – 1 184 hlasov
 10. Roman Ruhig (NP) 0,6 % – 704 hlasov
 11. Gabriel Karácsony (PD) 0,3 % – 388 hlasov
 12. Peter Marček (SOSKA) 0,2 % – 236 hlasov

Výsledky 2. kola volieb v Bratislavskom kraji z roku 2013

 1. Pavol Frešo (SDKÚ, KDH, Most, SaS, SMK, OKS, SZ) 74,2 % – 74 132 hlasov
 2. Monika Beňová (Smer) 25,8 % – 25 714 hlasov

Župné voľby 2017

Slovensko

Teraz najčítanejšie