Denník N

Koalícia sa udobrila, Fico s Dankom sa budú viac rozprávať

Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár po koaličnej rade. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár po koaličnej rade. Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer, Most-Híd a SNS sa dohodli, že v utorok bude odborná koaličná rada o energetike.

Úsmevy, poštuchávanie, vtipné poznámky. Predsedovia koaličných strán Smer a SNS sa po napätí a kríze, ktorú pomenoval predseda SNS Andrej Danko ako manželstvo pred rozvodom, udobrili a znovu sa spolu rozprávajú.

„Keby si bol pekná žena, tak s tebou komunikujem častejšie,“ povedal Dankovi predseda Smeru Robert Fico a smial sa.

Upratali vzťahy

Strany sa dohodli, že sa budú stretávať častejšie a komunikovať aj o odborných témach. V utorok na budúci týždeň bude koaličná rada o energetike, potom chcú prebrať napríklad US Steel.

„Dohodli sme sa na uprataní vzťahov, aby sme komunikovali navzájom my a nie naše tímy,“ povedal Andrej Danko. „Aby sme sa vyhli mediálnym prestrelkám, ktoré sú sústo pre bulvár.“ Chce, aby vzťahy nekazili vyjadrenia „našich podpredsedov, šéfov našich tímov“, hovoril v narážke na Mareka Maďariča a Erika Tomáša. Danko v rozhovore pre Topky povedal, že Tomáš je drzý.

„Hovoril som, že nie je kríza. Neverili ste mi. Teraz to vidíte,“ hovorí aj Béla Bugár. „To, že sem-tam vzniknú problémy, to sa stáva. Dôležité je, aby to, čo máme napísané, bolo aj dodržané.“

Video spred koaličnej rady: Otázky na Danka vyvolávali vtipkovanie
autorka: Martina Koník

Fico: Nielen o hodnotách a ideológii

Fico chce, aby si ľudia uvedomili, že „toto je vláda historického kompromisu, je to mimoriadne vysoko hodnotené v zahraničí“, povedal o spolupráci Mosta-Híd a SNS.

„Ak vznikne problém, na to sú koaličné rady. Chceme to posunúť ďalej, aby koaličné rady neboli len o hodnotách a ideológii, ale o konkrétnych témach,“ tvrdil Fico.

Žiadne konkrétne dohody, napríklad na tom, kto bude šéfom regulačného úradu, nepovedali.

Bugár opakoval, prečo išiel do koalície

Bugár hovoril, že táto vláda bola jediné rozumné riešenie namiesto predčasných volieb. „Áno, my sme sa zodpovedne dohodli, aj sme sa rozhodli a vytvorili sme jedinú možnú stabilnú koalíciu. Každá koalícia je o kompromisoch.“

Danko zase hovoril, že v každom vzťahu je dôležitý konflikt, ale musí mať určitú mieru. „Som rád, že sme si veľa vecí vyjasnili, vítam stretnutie, ktoré budeme mať v utorok.“

Video: Záznam z tlačovej besedy po rokovaní koaličnej rady

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

ÚRSO

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie