Denník N

Newsfilter: Sulík sa rozišiel s Poliačikom, Erik Tomáš s nervami

Alojz Baránik (SaS) a Erik Tomáš (Smer). Foto – TASR
Alojz Baránik (SaS) a Erik Tomáš (Smer). Foto – TASR

Sulík pokračuje v rozchode s európskymi liberálmi, Erik Tomáš sa takmer pobil a plukovníci Smeru sa zaplietajú do lží + tipy na dobré texty a citát, FB status dňa a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri správy vybral a okomentoval vedúci oddelenia publicistiky Roman Pataj

1. Tomáš sa nepobil, ale reči o komplote si neodpustil

Erik Tomáš bol kúsok od veľkého zlyhania. Našťastie sa ovládol. Opozičného poslanca Alojza Baránika z SaS iba chytil a nedošlo k ničomu horšiemu. Razancia, s akou k nemu z parlamentnej lavice vyštartoval, však sľubovala silnejší zážitok.

Za takéto vzplanutie inak profesionálneho Tomáša môže mimoriadna správa Jany Dubovcovej o ochrane práv detí, ktorá bola aj o galantskom resocializačnom zariadení Čistý deň. Odchádzajúca ombudsmanka poslancom vysvetľovala, v čom štátne orgány na Slovensku zlyhávajú.

Tak napríklad (aj) do tohto zariadenia posielali deti bez splnenia podmienok. Urobiť to smeli, len ak predtým boli diagnostikované ako závislé a prešli detoxikáciou. Nič také sa však nedialo. Stávalo sa, že k stanoveniu diagnózy došlo až v Čistom dni. A podľa Dubovcovej správy ju určoval psychiater, ktorý bol zároveň zamestnancom zariadenia, čo za každé takéto dieťa dostáva slušne zaplatené. Ďalej sa spomínajú odfláknuté kontroly a kopa iných pochybení.

Podrobné zistenia zverejnené už v januári majú tri desiatky strán. Zjavne je za nimi veľa práce a snaha zlepšiť deravý systém ochrany detí. Ten taký je aj napriek klientom a zamestnancom Čistého dňa, ktorí z balkóna s Dubovcovou nesúhlasili. Ak majú oni pocit, že im celá kauza ublížila, majú na to plné právo. Ak však ich postoj Erik Tomáš zneužíva na to, že Dubovcovej zistenia označil za komplot proti vláde, tak to je prízemné grobianstvo bez štipky snahy pochopiť, o čom je tu reč.

Ak chce nová ombudsmanka zvolená touto koalíciou dokázať, že bude dôstojnou nástupkyňou Jany Dubovcovej, táto kauza, v ktorej ide o kreslo aj ministrovi práce Jánovi Richterovi, je na to ideálna.

2. Sulíkova verzia liberalizmu sa ešte nemusí skončiť ako katastrofa

„On jednoducho uletel. Vítanie migrantov, všetko, čo hlása o islame a multikulturalizme – to k nám nepatrí,“ povedal Richard Sulík, odborník na islam, Postoju o kolegovi z SaS Martinovi Poliačikovi. A ešte dodal, že „keď odíde, tak odíde, keď neodíde, ostane v strane“.

Martin Poliačik odkaz pochopil veľmi správne, čo pripomína jeho nová statusová fotka na Facebooku, na ktorej si poletuje voľný ako vtáčik. Oficiálny odchod jedného z najvýraznejších poslancov SaS zo strany je tak len otázkou krátkeho času.

Richard Sulík teda myslí svoj rozchod s „európskym liberalizmom“, ktorého stelesnením je Poliačik, naozaj vážne. Niekoľkokrát to zdôraznil aj v rozhovore, v ktorom sa s ním síce dalo veľakrát nesúhlasiť, no ani raz neskĺzol do polohy, v ktorej by si zaslúžil nemiestne nadávky do fašistov a podobne.

Čo vyvoláva obavy, že sa to ešte môže zvrtnúť, je avízo, že SaS sa začne „zameriavať na témy, ktoré majú šancu osloviť väčšinu ľudí“. Iste, to chce každá strana, lenže Sulík sa čoraz viac približuje k tej väčšine, ktorá má problém s toleranciou. Ak sa bude podkladať jej, môže to dopadnúť zle.

Čo, naopak, obavy z budúcnosti SaS oslabuje, je napríklad jej nedávne hlasovanie o hanebnom protimoslimskom zákone, ktorým Andrej Danko chcel dosiahnuť, že tu nikdy žiadny islam nezaregistrujeme ako štátom podporovanú cirkev. Jediná strana v parlamente, ktorá hlasovala proti, bola práve SaS. Bol to európsky liberalizmus ako z učebnice.

Práve pri tomto hlasovaní bola veľká škoda, že Sulík nesedí v slovenskom, ale európskom parlamente. Zistili by sme o ňom zase o niečo viac.

3. Glváč a Jahnátek boli prichytení pri klamstve

Martin Glváč 1. marca 2016 povýšil viacerých politikov Smeru do vysokých vojenských hodností. Keď sa na to po necelom roku prišlo, priznali sa. Keď sa prišlo na to, že v prípade Ľubomíra Jahnátka a Pavla Pašku to bolo protizákonné, začali túto časť „zábavy“ popierať. Keď sme získali dokument dokazujúci, že klamú, bývalý minister obrany Glváč sa začal schovávať a plukovník Jahnátek utekať pred otázkami. Paška má len to šťastie, že je v Košiciach.

Tieto lži a zatĺkanie sú ešte trápnejšie, ako keď kapitán Danko bozkával svoje výložky. Smer však nikdy neurobí takú hlúposť, aby sa vec snažil rozmazávať – preto profesor plukovník Jahnátek nebude terčom rovnako zaslúženého posmechu a opovrhnutia, aké sa ušli predsedovi SNS.

Rozdiel môže byť ešte jeden. Nedá sa vylúčiť, že Glváč naozaj zneužil funkciu ministra obrany na pokus o nepodarený vtip, ktorý nemyslel vážne. Súčasný minister Gajdoš však Dankovi skutočne chcel vzdať úctu, preto sa obaja tvária tak urazene. No aj keby to tak bolo, neznamená to, že si smerácka zábavka zaslúži zľahčovanie.

Posledné reakcie Glváča a Jahnátka dávajú nádej, že nakoniec pochopili, že sa v tomto prípade minimálne pred profesionálnymi vojakmi majú za čo hanbiť. Nemajú však na to, aby sa čestne priznali aj verejne. Radšej budú zo lží obviňovať iných.

Jednou vetou

1. Ústav pamäti národa zverejnil zoznam pracovníkov ŠtB v Bratislave a na západnom Slovensku, obsahuje údaje o 1055 príslušníkoch ŠtB za roky 1975 až 1989.

2. Premiér Robert Fico nepríde na mimoriadnu schôdzu venovanú návrhu na jeho odvolanie, ktorú chce zvolať opozícia v reakcii na chaos s cenami energií.

3. Prezident udelil podmienečnú milosť žene, ktorú pred 4 rokmi odsúdili na 4 roky, ale súd jej zatiaľ nenariadil nastúpiť do väzby; medzitým sa jej narodilo dieťa, o ktoré sa stará ako slobodná matka.

4. Podnikateľ blízky Smeru Alexander Rozin môže získať bez súťaže na 20 rokov do prenájmu za euro ročne mestskú vinicu; stačí, ak bude desať percent vína odvádzať magistrátu.

5. Kandidátovi na prezidentský post v Česku Michalovi Horáčkovi bude v kampani pomáhať aj Magda Vášaryová – radiť mu má v záležitostiach strednej Európy, V4, EÚ a NATO.

6. V daňových rajoch bolo vlani historicky najviac slovenských firiem: podľa spoločnosti Bisnode ich bolo 4777 a medziročne ich počet stúpol o 76.

7. Očkovanie na dobrovoľnej báze sa u nás nezavedie: poslanci nepodporili návrh ĽSNS, aby sa občania mohli sami rozhodnúť, či očkovanie podstúpia.

FB status dňa

Zaujímavé texty

• Rozhovor s moderátorom rozhlasových diskusií Braňom Dobšinským aj o diskusiách s Robertom Ficom. (sme.sk)

• Marián Leško o Ficovej porážke v energetike. (etrend.sk)

• Dag Daniš o obnovenej láske v koalícii. (aktuality.sk)

• Andrej Bán o moslimoch na Slovensku. (tyzden.sk)

• Dušan Mikušovič o Šali, kde prichádzajú pracovať Srbi a miestni sú nervózni. (dennikn.sk)

Citát dňa

Je to hanba našej ponovembrovej žurnalistiky. Jednostrannosť predstihujúca bulvár, chrlia polopravdy, lož je na dennom poriadku.

Dušan Čaplovič (Smer) kritizoval Denník N, SME a verejnoprávne médiá

Shooty

2017-02-09-comingout

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Teraz najčítanejšie